Kapat

“ToTok” Uygulamasının BAE İçin Casusluk Yaptığı Ortaya Çıktı

Anasayfa
HABER “ToTok” Uygulamasının BAE İçin Casusluk Yaptığı Ortaya Çıktı

Birkaç ay önce piyasaya sürülen ve Orta Doğu, Avrupa, Asya, Afrika ve Kuzey Amerika’da milyonlarca kullanıcı tarafından indirilen mesajlaşma ve görüntülü sohbet uygulaması “ToTok”un Birleşik Arap Emirlikleri tarafından casusluk amaçlarıyla kullanıldığı ortaya çıktı.

Skype ve WhatsApp uygulamalarının kullanımının yasaklandığı Birleşik Arap Emirlikleri’nde yoğun bir kullanıcı kitlesi bulunan ve geçtiğimiz hafta Amerika’da en çok indirilen uygulamalardan biri haline gelen ToTok, Birleşik Arap Emirlikleri hükümetinin her konuşmayı, hareketi, ilişkiyi, randevuları, sesleri ve görüntüleri takip edebildiği bir casusluk hizmeti olarak görev görüyordu.

Suudi Arabistan, BAE ve Katar gibi ülkeler özel şirketler aracılığıyla rakiplerine dair bilgilere ulaşabilmek ve kendi vatandaşlarını da takip etmek amacıyla böyle yöntemlere başvurabiliyor. ToTok örneğinden de görüleceği üzere hükümetlerin hedefleri üzerinde casusluk yapması oldukça kolay. Uygulamayı yükleyen kullanıcılar aslında gönüllü olarak bilgilerini kötü niyetli uygulama geliştiricilerinin ellerine teslim etmiş oluyor.

The New York Times tarafından yapılan araştırma sonucu ortaya çıkan bilgilere göre, Apple ve Google’a konu ile ilgili bilgi verilmesinin ardından uygulama Perşembe günü Google Play Store’dan ve Cuma günü App Store’dan kaldırıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Google Podcasts Nedir? Nasıl Kullanılır?

““ToTok” Uygulamasının BAE İçin Casusluk Yaptığı Ortaya Çıktı” üzerine 1 yorum

  1. Sefer says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir