Kapat

Türkiye Dış Ticaret Açığı Artıyor!?

Anasayfa
HABER Türkiye Dış Ticaret Açığı Artıyor!?

Türkiye Dış Ticaret Açığı Artıyor!?

Öncellikle merhablar, bu yazımızda geçen günlerde yayınlanan Türkiye'nin Dış Ticaret İstatistikleri açıklanmasını konu alıyor ve sizlere anlatıyor olacağız. Öncellikle nedir? Bu Dış Ticaret İstatistikleri. TÜİK'in yaptığı açıklamayı baz alırsak "Ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlarda veri ve bilgilerin derlenmesini, değerlendirilmesini, gerekli istatistiklerin üretilmesini, yayımlanmasını, dağıtımını ve Resmî İstatistik Programında istatistik sürecine dâhil kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak üzere, Türkiye İstatistik Kurumunu ve çalışmalarını yürütmektedir." Yani kaynağımız belli ise, bazı şühpelerimize cevap niteliğinde olduğunu düşünüyor ve konumuza giriş yapıyoruz.

İlk bahsetmemiz gereken ihracat ve ithalata gelirsek; Türkiye İstatistik Kurumu 2018 verilerine göre: İhracat %10,7 artarken, ithalat %38'lik bir artış göstermiştir. Peki bu artışlar ne demektir? Öncellikle ihracat bizim yerli ürünümüzü(fındık,çay,pamuk gibi bize ait olan her ürün) dış ticaret ağına bağlayıp bundan gelir elde etmemizdir, kazancı doğrudan devletimizin hazinesine yöneliktir. İthalat ise; gerek lüks gerek hayati ihtiyaçlarımızı karşıladığımız yurt dışından gelen yabancı sermayenin devletimize giriş yapması ve bundan doğrudan yabancı sermayeyi bize bağlayan kaynak devletlerin gelir elde etmesidir. yabancı sermayenin bize sağladığı ürünlerden bizler asla gelir elde edemeyiz. Yaptığımız sadece içeriye satışını üstlenmek ve iç ticaret ağından kazanç sağlamaktır.

İhracatın %10,7 artması geçen dönemin ekonomisine oranla yaptığımız ihracatdan %10,7 daha fazla kazanç sağlamamızdır. İthalatın ise %38 oranında artması geçen dönemin ekonomisine oranla %38 oranda daha fazla ürünü dışarıdan aldığımıza ve buna ihtiyaç duyduğumuza işaretdir. Bundan dolayı ise %38 oranında daha fazla zarara girdiğimizi gösterir. Toplamda değerlendirmemiz gerekir ise Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2018 yılı Ocak ayında, 2017 yılının aynı ayına göre %10,7 artarak 12 milyar 457 milyon dolar, ithalat ise %38 artarak 21 milyar 524 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ve asıl büyük soruna gelirsek; Türkiye Dış Ticaret Açığı %108,8 arttı! Dış Ticaret Açığı ise; Cari açık oluşumuna neden olan ve ülkelerin korkulu rüyası olan, ülke dışı alım ve ülke dışı satım faaliyetlerinin dengesizliğinden ötürü oluşmaktadır.İhracat miktarı, ithalat miktarını karşılamalıdır. İthalatın da üzerine çıkan ihracat demek bir ülkenin mali refahı demektir. Dolayısı ile bir ülkenin ihracatının ithalatından fazla olması,ülke ekonomisinin dış ticaret fazlası olduğu anlamına gelmektedir. Yerli üretim çalışmalarının arttırılması ile azaltılmaya çalışılan ithalatın yanı sıra imalatı gerçekleştirilen ürünlerin yurtdışına satışının yapılması dış ticaret açığının engellenmesi adına olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Burada ki sorunumuz da başka bir sorundan kaynaklanmaktadır: Yeteri kadar üretemiyor oluşumuz! Üretmiyor oluşumuz. Henüz üretemediğimiz ve ihtiyaç duyduğumuz her alan da malesef dışarıya bağımlı olmak zorundayız! Bunun en basit şekil de ifade ediliş şekli şudur: Eğer Apple firması Iphone üretiyor ve satışına dünyanın dört bir yerinde seri şekilde devam ediyorsa bu onların uluslararası bir teknoloji şirketi olduğunu gösterir, eğer ülkemizde Iphone bir ihtiyaç haline geldiyse ve bizim için ithalatı zirve yapmış ürünlerden biriyse bunun sebebi objektif bir şekilde; Malasef bizim bir Iphone üretemiyor oluşumuz. Burada önemli olan Iphone'un özellikleri değil eğer Iphone ithalat ediyor ve buna bağımlı kalıyorsak yerli ürünümüzün eksikliğidir, yine belirtiyoruz burada öznel bir yargı yerine nesnel bir yargı yapıyoruz.

Bizim için yapılması gerken ise ilk önce bu ticareti düzgün kavramamızın gerekliliğidir. Eksikliğimize çözüm teknolojiyi ve yabancı sermayenin bize sağladığı ürünleri boykot etmekten değil onları kendi üretmemizden geçiyor. Çünkü boykot o ürünün popülerliğini uzun vadede düşürmüyor, düşürmediği gibi boykotdan doğan ürün gereksinimimiz sebebiyle daha çok ithalata sarılıyor ve yabancı sermayenin etkisini artıyoruz. İstatistiğe ve yaratacağı etkiye geri gelirsek: Ocak ayında dış ticaret açığı %108,8 artarak 9 milyar 67 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2017 Ocak ayında %72,1 iken, 2018 Ocak ayında %57,9'a düştü. Alacağımız arabaya,telefona,robota,silaha,tanka,uçağa,çikolotaya,simide daha fazla ödeyeceğimiz anlamına (zamlanacak olmalarına) gelir.Türk lirasının daha fazla değer kaybedeceğine ve refah seviyemizin düşeceğine işaretdir.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir