Kapat

Türkiye’de Google Servislerinin Çökmesi İle İlgili Beklenen Açıklama!

Anasayfa
HABER Türkiye’de Google Servislerinin Çökmesi İle İlgili Beklenen Açıklama!

Türkiye’de Rekabet kurumunun Google hakkında açtığı tazminat davaları ve Google’un ilgili durumla alakalı olarak Türkiye’ye sağladığı servis hizmetlerini keseceğini bildirmesi ile geçen haftalarda çalkantılı olan internet gündemi bu sefer de içerisinde bir çok Doğu Avrupa ülkesinini de kapsayan ve Türkiye’nin büyük oranda etkilendiği bir çökme sonucu yeniden gündeme oturdu.

sabah saatlerinde yaşanan aksaklık neyse ki Türkiye saatleri ile 11:40’da onarıldı ve servisler şuanda hizmet vermeye devam ediyor. Bölge genelini etkileyen sorun  1 saate yakın sürdü. Sadece tek bir platform çökmediği gibi Google‘ın içlerinde YouTube‘un Gmail‘in ve Google Drive‘in da bulunduğu servislerinde büyük çaplı erişim sorunları yaşandı. Bu kısa zamanda yaklaşık 20 bin tweet ile Twitter‘in gündeminde başa oturdu.

 

Ve olayın ardından, Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından çökme ile alakalı olarak ilk açıklama geldi. Açıklamada kesintinin Türkiye veya BTK kaynaklı olmadığı teyit kurum tarafından teyit ettirilmiş onarım ile ilgili çalışmaların içerisinde oldukları açıklanmıştı. Ardından ise bir açıklama da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından geldi. Açıklamayı yapan Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan Twitter üzerinden şu ifadelerde bulundu:

“Google servislerinde global sorunlar (Yunanistan, Romanya, Bulgaristan gibi) olup, ülkemizde de hissedilmektedir.

Türkiye’deki operatörlerimizden kaynaklı bir arıza bulunmamaktadır.

USOM ekiplerimiz süreci yakından takip etmektedir.

Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalıdır.”

Çöküntüye dair en net görseller ise Downdetector adlı dünya genelinde servis kesintilerini yakalayan ve güncel olarak verileri internete sunarak kesintilerin gözlemlenebildiği bir sayfadan görüldü.

Çökmeye dair yakalanmış görsellerden biri şöyle idi:

Ülkemiz dışında özellikle Yunanistan ve Bulgaristan’ın da aralarında olduğu Doğu Avrupa bölgesi bu çökme sorunundan en çok etkilenen ülkelerdi.

Almanya, İngiltere, Portekiz ve İsviçre’nin aralarında olduğu Avrupa’nın bazı bölgelerinde ise kısmi erişim sorunu gözlemlendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Maalesef Şu Anda Bu Dosyayı Görüntüleyemez ve İndiremezsiniz [ÇÖZÜM]

Medyaya yansıyayan diğer bilgilere göre, Asya’daki bazı ülkelerde de kısmi erişim sorunu yaşandı.

Söz konusu sorunun kaynağı henüz netleşmiş ve belirlenebilmiş değil. Gözler bir açıklamada bulunulması ve sorunun kaynağın öğrenilmesi için Google’da.

Güncel sorunlar ve Mobil dünyaya dair çözüm önerileri ve haberlerden yararlanmak için sitemizi takipte kalmanız sonucunda faydalı bilgilere anında ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir