Kapat

Türkiye’de İlk Web Sitesi Hangi Üniversitede Kurulmuştur?

Anasayfa
HABER Türkiye’de İlk Web Sitesi Hangi Üniversitede Kurulmuştur?

Bilgisayarların gelişmesi ile internet ağlarının araştırılması da artar. Dünya üzerinde 1950’li yılların sonralarına doğru internet ile ilgili ilk çalışmalar yapılmıştır. İnternet ağlarının ilk tasarımları Fransa, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de bulunan laboratuvarlarda tasarlanmıştır. ABD Savunma Bakanlığı’nın desteklediği çalışmalardan biri olan ARPANET; interneti kullanan ilk ağ olarak bilinir. ARPANET, çalışmaları ile internetin kullanımı dünya üzerinde giderek yaygınlaşmaya başladı. 1981 yılındaki çalışmaların ilerlemesi sayesinde ARPANET, büyük ağlara bağlanabilen bir yapı oluşturdu. Bu sayede dijital dünyanın kapıları aralanmaya başladı.

1980’li yılların sonralarına doğru, modern internetin temel taşı sayılan World Wide Web sistemi üzerindeki çalışmalar geliştirildi. Bu sayede internet üzerinden metin dokümanlarını ileten bir ağ oluşmaya başladı. 1990’lı yılların sonuna doğru, World Wide Web üzerinden yapılan anlık mesajlaşma, forumlar, bloglar ve e-posta gönderimleri yaygınlaştı. Türkiye’deki öncü bilim kuruluşları da çalışmalarında internet konularına yer vermeye başladı.

Türkiye’de İlk İnterneti Kullanan Üniversiteler

Türkiye’de ilk internet çalışmaları 1987 yılında, Ege Üniversitesi’nin akademik tabanlı geliştirilen ağ projesi ile yapılmıştır. Akademik tabanlı olmayan ilk çalışmalar ise Ankara’da 1991 yılında, ODTÜ ve TÜBİTAK tarafından yapılmaya başlandı. ODTÜ ve TÜBİTAK tarafından yapılan çalışmaların hız kazanması ile Türkiye’de internet kullanımı yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. İnternet ağ çalışmaları ilk olarak üniversite bünyelerinde yer almaya başladı. ODTÜ üzerindeki ağ üzerinden birçok üniversite ve kamu kuruluşu internet ile tanıştı.

İnternetin yaygınlaşması ile üniversiteler kendi web sayfalarını kurmaya başladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nin internet sayfaları Türkiye’deki ilk Türkçe içerikli web sayfalarıdır. Zaman içerisinde internet çalışmalarının hız kazanması ile Türkçe içerikli web sayfalarının çeşitliliği arttı. 1990’lı yılların sonlarına doğru, Mynet ve Ekşisözlük gibi farklı internet sayfaları ortaya çıktı. 2000’li yılların başlarında medya organları internet üzerinden yayın yapmaya başladı. Bazı gazete ve dergilerin içerikleri internet üzerinden yayın yapmaya başladı. Girişimciler tarafından da kullanılmaya başlanan internet ağları, sayesinde e-ticaret sitelerinin kullanımı yaygınlaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  WhatsApp Web ile GIF gönderme

Türkiye’de İnternetin Gelişimi

İlk olarak üniversitelerde ve kamu kurumlarında kullanılan internet ağları, zaman içinde evlerde kullanılmaya başlandı. Bu sayede Türkiye’deki internet kullanıcı sayısı giderek artmaya başladı. Üniversite web sayfaları ve haber sitelerin yaygınlaşması ile 1996 yılında TURNET Projesi ortaya çıktı. TURNET Projesi ile internet servis sağlayıcı şirketleri üçüncü kişilere internet satmaya başladı. Belirli bir fiyat üzerinden internet satan internet servis sağlayıcı şirketleri giderek arttı. 1990’lı yılların sonlarına doğru internete bağlı bilgisayar sayısı ve internet erişimi olan ticari şirket sayısı giderek artış gösterdi. Aynı dönemde bankacılık hizmetleri de internet üzerinden hizmet vermeye başladı. Ayrıca bazı popüler alışveriş markaları internet üzerinden satış yapmaya başladı. 2000’li yılların başlarında internet üzerindeki haber siteleri ve e-ticaret sitelerinin kullanımı giderek artış gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir