Kapat

Türkiye’nin İlk Taarruz İHA’sı Akıncı’nın Belgeseli Yayınlandı

Anasayfa
HABER Türkiye’nin İlk Taarruz İHA’sı Akıncı’nın Belgeseli Yayınlandı

Türkiye’nin taarruz sınıfındaki ilk insansız hava aracı olan Akıncı’nın geliştirme aşamaları Baykar Technologies resmi youtube hesabından AKINCI adı verilen belgeselle yayınlandı. Belgeselde geliştirici ekip, üretim safhaları ve geliştirme aşamalarına yer verildi.

Genel olarak AKINCI’nın ilk uçuşunu gerçekleştirdiği 6 Aralık 2019’a kadar olan zorlu ve yoğun çalışma döneminin yaşandığı son 6 aylık süreci mercek altına alıyor. Belgesel bugün Twitter’da en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Twitter’da bugün #Akincibelgeseli etiketi ile 200 bin üzerinde tweet atıldı.

AKINCI’da Öne Çıkan Özellikler

AKINCI TİHA, 24 saat havada kalabilecek şekilde tasarlandı. Milli TİHA, 400 kilogram dahili ve 950 kilogram harici olmak üzere toplam 1350 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle ön plana çıkıyor. Toplamda 5 bin 500 kilogram kalkış ağırlığı bulunan AKINCI, 2 adet 450 HP gücünde turboprop motorla gökyüzüne yükseliyor.

AKINCI teknik özelliklerinin yanı sıra sahip olduğu yapay zeka alt yapısı sayesinde elde ettiği verileri işleyerek karar verme özelliğine sahip olarak üretiliyor. İnsan gözüyle tespit edilemeyen kara hedeflerini tespit edebilecek olan bu gelişmiş yapay zeka sistemi AKINCI’nın daha etkin kullanımını sağlayacak.

Hiçbir dış sensöre veya Küresel Konumlama Sistemine (GPS) ihtiyaç duymadan hava aracının yatış, dikilme ve yönelme açılarını tespit edebilecek olan bu yapay zeka sistemi, aynı zamanda coğrafi bilgileri kullanılarak çevresel farkındalık sağlayacak. Detaylar belgeselde…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Uzmanlar uyardı! Yeni bir siber saldırı yolda olabilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir