Kapat

Türkmenistan Başbakanı “Koronavirüs” Kelimesini Yasakladı

Anasayfa
HABER Türkmenistan Başbakanı “Koronavirüs” Kelimesini Yasakladı
COVID-19 ile ilgili güncel bilgilere ulaşmak için Sağlık Bakanlığı’nın web sitesini ziyaret edin.

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, diğer ülkelere kıyasla COVID-19’a karşı mücadele kapmasında oldukça farklı bir yol izleyerek “koronavirüs” kelimesinin kullanımını yasakladı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (Reporters Without Borders) tarafından aktarıldığı üzere, Sağlık Bakanlığı tarafından okullara, hastanelere ve iş yerlerine dağıtılan viral hastalıklar broşürlerinden “koronavirüs” kelimesi çıkarılmış durumda.

Ülkedeki gazeteciler tarafından belirtildiği üzere hükümet duraklarda, otobüslerde ve kuyruklarda insanları dinleyerek koronavirüs hakkında konuşanlara yaptırım uyguluyor.

Ayrıca hiçbir koronavirüs vakasına sahip olmadığını iddia eden Türkmenistan, 44.000’den fazla COVID-19 vakasına ev sahipliği yapan İran’a komşu durumda.

Ülkenin, koronavirüs kelimesini yasaklamak dışında virüse karşı ciddi önlemler aldığı da belirtiliyor. Türkmenistan Günlükleri isimli haber kaynağı tarafından aktarıldığı üzere restoranlar, spor salonları ve spor etkinlikleri kapatıldı ve okullar iki hafta tatil edildi.

Batı medyası tarafından diktatör olarak nitelendirilen Berdimuhamedov, torunuyla beraber yaptığı rap müzik videosuyla oldukça konuşulmuştu. Berdimuhamedov’un “koronavirüs” kelimesini yasaklama kararı ise dünya ülkelerinin aldığı önlemlere kıyasla gerçekten “absürt” görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  İtalya'da "Pokémon Go" Oynamak İçin Sokağa Çıkan Adama Ceza Verildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir