Kapat

Twitter’da Trend Topic/Gündem (TT) Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Anasayfa
Çözüm Twitter’da Trend Topic/Gündem (TT) Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Twitter, kullanıcıların ve işletmelerin kitlelere ulaşabildiği ve etkileşimde bulunabildiği oldukça kullanışlı bir sosyal medya platformudur. Dünya üzerinde gerçekleşen olayların gerçek zamanlı olarak takip edilebildiği Twitter’da, gündemde olan olayları gösterebilmek için “Trend Topic” veya “İlgini çekebilecek gündemler” başlıkları yer almaktadır.

Bir işletmeye ve kullanıcıya ait olan etiketler gündeme geldiği durumda, insanlarla olan etkileşimi arttıracağı gibi konu hakkında farkındalık yaratmada da etkili olmaktadır. Bu nedenle Twitter’da Trend Topic olmak daha fazla kullanıcıya erişebilmek için bir fırsat olarak görülmektedir.

Size ait olan bir etiketi daha fazla kullanıcıya ulaştırmak istiyorsanız aşağıda yer alan Twitter’da Trend Topic olma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Not: Bot hesaplar aracılığıyla size ait olan bir etiketi gündeme taşıyacağını iddia eden internet sitelerine itibar etmeyiniz. Twitter tarafından gerçekleştirilen algoritma güçlendirmeleri sonucunda bu işlem imkansız hale gelmiştir.

Takipçilerinizi Tanıyın

Takipçilerinizi yeteri şekilde tanımak başarılı bir Trend Topic kampanyası başlatma konusuda önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden işe yarayacağını düşündüğünüz tüm etiketleri kullanmak yerine takipçilerinize hitap eden ve vermek istediğiniz mesajı en basit şekilde aktaracak bir etiket kullanmayı tercih edin.

Kendi işletmenize özel etiketler oluşturarak daha özgün bir biçimde kendi marka değerinizi oluşturabilirsiniz.

Gündeme Uyum Sağlayın

Gündeme uyum sağlamak için gündemde yer alan tüm etiketlerle bağlantı kurmanıza gerek yok. Twitter’da daha görünür hale gelmek ve daha fazla kullanıcıya erişebilmek için gündemdeki konular ile işletmenizin sunduğu ürünleri bağdaştırmaya ve aralarında bir bağ kurmaya çalışın. Oluşturduğunuz bu organik bağ ile popüler bir etiket sayesinde daha fazla kullanıcı ile etkileşime geçebilirsiniz.

Örnek olarak işletmenize dair eski bir bilgiyi #ThrowbackThursday etiketi ile paylaşmak bu konuda faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Twitter'a Yeni Özellik Geliyor! Tweet Gizleme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Değerlerinizi Yansıtın

Twitter’da işletmenizle alakalı olabilecek bir sohbete denk geldiğinizde adım atmaktan çekinmeyin. Eğer işletmeniz bu konuda bir ürün sunuyorsa yardıma ihtiyacı olan insanlara bu şekilde ulaşmanız daha samimi olarak karşılanacaktır. Twitter’da konuşulan olayları bulabilmek için aşağıdaki araçları kullanın.

Search.twitter.com adresi üzerinden arama yaparak gündemde yer alan etiketleri görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca “Gelişmiş Arama” ile belirli kelimeleri, tarihleri, hesapları içeren tweet’leri bulabilir ve böylece işletminizle ilgili olan sohbetlere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemler genel olarak işletme sahipler için faydalı olsa da bireysel kullanıcılar için de uygulanabilecek çeşitli yöntemle bulunmaktadır.

Hikayenizi Anlatın

Eğer başınıza gelen bir olayla ilgili farkındalık yaratmayı amaçlıyor ve olayın daha geniş çevrelere ulaşmasını istiyorsanız hikayenizi açık bir şekilde anlatın ve görsellerle destekleyin. Olayın açık ve kesin bir dille aktarılması, kullanıcıların tweet’inizle olan etkileşimini kolaylaştıracağından dolayı oldukça önemlidir.

Diğer Sosyal Medya Platformlarını Kullanın

Hikayenizi etkili bir şekilde anlattıktan sonra bunu farklı sosyal medya platformlarına taşıyın. Örnek olarak daha önce Ekşi Sözlük’e taşınan mağduriyet hikayeleri çok kısa sürede geniş çevrele yayılmış ve çözüme kavuşturulmuştur. Hikayenizi Ekşi Sözlük ve Uludağ Sözlük gibi platformlara taşıyarak büyük kitlelere daha kolay bir şekilde erişebilirsiniz.

Ayrıca Twitter bağlantınızı Facebook hesabınızda da paylaşarak yakın çevrenizin de sürece dahil olmasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak ise Twitter’da ücretli reklam yayınlayarak daha fazla kişiye ulaşmanız mümkün. Ancak bu yöntem ile başarıya ulaşma olasılığınız bütçenize bağlı olarak değişecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir