İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Kripto Para

UFI Coin Nedir? | PureFi Nedir? | UFI Coin Hakkında Bilgiler

PureFi, kripto para birimi alımı için tek DeFi AML protokolüdür. AMLBot tarafından Hacken Foundation ile ortaklaşa geliştirilen bu DeFi pazarında kripto varlık analitiği ve AML/KYC prosedürleri için tam döngülü bir çözüm sağlamayı amaçlıyor. Bir dizi akıllı sözleşme kapsamındaki PureFi, kripto varlık analitiği sağlamak ve dürüst DeFi piyasası oyuncularını “kirli para” risklerinden korumak için KYC/AML sağlayıcılarını DeFi kullanıcıları ve Dexs/Defi projeleriyle birleştirecektir. 

Örneğin, likidite havuzu kullanıcısı, tam teşekküllü AML/KYC verileriyle Doğrulanabilir Kimlik Bilgileri sertifikasını kullanarak yasa dışı para takibi alma riskinden kaçınabilecektir.

PureFi, Ethereum, BSC, Polkadot, Cosmos ve Casper Labs için en son endüstri standartlarına dayanan bir zincirler arası protokol olmayı hedeflemektedir.

DeFi Nedir?

Merkezi Olmayan Finans (DeFi), son birkaç ayda giderek daha popüler hale geldi. DeFi, aynı amaçla blok zincirlerini ve kripto para birimlerini kullanan tüm finansal teknolojileri ifade eder: kripto para birimini merkezi olmayan ve herhangi bir finansal kuruluşun düzenlemesinden bağımsız hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Bunların yanısıra DeFi ve DEX’lerin hızlı büyümesi Kara Para Aklama ve Terörün Finansmanı (ML/TF) riskleri açısından büyük ilgiyi tetiklediğinden, KYC ve AML prosedürlerinin eksikliği önemli bir sorun haline geldi.

DeFi Sorunları

İstatistikler, DeFi aracılığıyla kara para aklamanın arttığını gösteriyor. 2020’de yaklaşık 34 milyon dolarlık DeFi işlemi suç aktörleri tarafından gerçekleştirildi. Chainalysis, DeFi pazarındaki yasa dışı faaliyetlerin katlanarak büyüyeceğini tahmin ediyor ve bu da başka bir büyük pazar sorununa neden oluyor.

Çözüm

PureFi protokolü, verilerin varsayılan olarak makine tarafından okunabilen bir sunumu olan Doğrulanabilir Kimlik Bilgileri standardına dayalı bir Sertifika biçiminde AML veritabanları aracılığıyla kripto cüzdanlarının ve işlemlerinin analizini sağlar. Her Sertifika, varlık fiyatı, AML/KYC ve diğer meta veriler hakkında bilgi içerir bu nedenle herhangi bir yasal/onaylama amacıyla tam teşekküllü bir AML/KYC doğrulaması olarak kullanılabilir. Doğrulanabilir Kimlik Bilgileri biçimi, seçici ifşa protokolü kullanımına olanak tanır ve böylece kimlik sahiplerinin doğrulayıcılarla gerekli minimum miktarda veriyi güvenli bir şekilde paylaşmasına olanak tanır. 

PureFi ayrıca zincir üstü sözleşmelerle doğrulanabilen güvenli veri kanıtları oluşturmak için Sıfır Bilgi tabanlı bir yaklaşım kullanacaktır. Bu, kullanıcılara herhangi bir üçüncü taraf olmadan bir PureFi Sertifikası alma ve zincir üzerinde doğrulanmasını sağlama konusunda benzersiz bir fırsat sağlar.

PureFi Protokolü Nasıl Çalışır?

PureFi protokolü 3 genel kullanıcı türünden yararlanır:

  • Likidite Havuzu Kullanıcıları (LP Kullanıcıları): Coinlerini Likidite Havuzuna koymak isteyen ve Likidite Havuzu İşletmecilerine fonlarının temiz olduğunu kanıtlamak zorunda olan kullanıcılar.
  • Likidite Havuzu Operatörleri (LP Operatörleri): Likidite Havuzlarını kontrol eden ve işleten, LP kullanıcılarından Likidite (coin) almaya istekli, ancak kirli varlıkların havuzlarına geçmeyeceğinden emin olmak isteyen kullanıcılar.
  • İhraççılar: Kirli kriptoyu izlemeye odaklanan ve LP Kullanıcıları ile LP Operatörleri arasında KYC/AML prosedürleri dahilinde kararlar alırken her ikisinin de güveneceği güvenilir bir taraf olabilen kullanıcılar (daha doğrusu şirketler veya kuruluşlar).

UFI Coin Nedir?

PUREFI simgesi (UFI), PUREFI protokolünü güçlendiren Ethereum blok zinciri ve Binance Akıllı Zinciri (BSC) üzerinde basılan ERC20 simgesidir. UFI’nin temel yardımcı işlevi, PureFi hizmetlerine erişim sağlamak, PureFi protokolü içinde dolaşımı etkinleştirmek, yeni oracle’lar ve protokol güncellemeleri almak ve ayrıca kripto varlık analitiği ve kimlik doğrulamasını etkinleştirmektir.

UFI maksimum arz miktarı 100.000.000 UFI token olarak sınırlandırılmıştır. Ocak 2022 itibari ile dolaşımda 24.718.134 UFI token bulunmaktadır.

UFI Coin Nasıl Alınır?

UFI Token satın almak için Gate.io borsasına bağlantıdan komisyon indirimli olarak kayıt olabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Kripto Para

Shopping.io, kullanıcıların büyük e-ticaret web sitesindeki ürünleri tek bir yerde aramasına, alışveriş yapmasına ve ödeme yapmasına olanak tanır! Kripto harcayabilmek için birden fazla sitede hesap...

Kripto Para

Hydraverse, bir metaverse oyna-kazan PVP ejderha yarışı oyunudur. Oyuncular, daha sonra benzersiz ejderhalar yaratan ejderha yumurtalarını açma şansına sahip olurlar. Bu ejderhalar yarışa katılabilir...

Kripto Para

Gate.io borsasına yeni girecek kripto paralar arasında listelenen ZKT coin hakkında merak edilen bilgileri birlikte inceleyelim. zkTube, zkRollup konseptine dayanmaktadır. Kısacası, zkRollup, tüm fonların ana...

Kripto Para

ORBLER, dünyanın her yerinden insanların zevk alabileceği gerçek zamanlı bir savunma oyunudur. Bir oyuncu, bir desteye 5 ORB kaydederek oyunun tadını çıkarabilir. Bazen bir...