İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Kripto Para

UFI Coin Nedir? | PureFi Nedir? | UFI Coin Hakkında Bilgiler

PureFi, kripto para birimi alımı için tek DeFi AML protokolüdür. AMLBot tarafından Hacken Foundation ile ortaklaşa geliştirilen bu DeFi pazarında kripto varlık analitiği ve AML/KYC prosedürleri için tam döngülü bir çözüm sağlamayı amaçlıyor. Bir dizi akıllı sözleşme kapsamındaki PureFi, kripto varlık analitiği sağlamak ve dürüst DeFi piyasası oyuncularını “kirli para” risklerinden korumak için KYC/AML sağlayıcılarını DeFi kullanıcıları ve Dexs/Defi projeleriyle birleştirecektir. 

Örneğin, likidite havuzu kullanıcısı, tam teşekküllü AML/KYC verileriyle Doğrulanabilir Kimlik Bilgileri sertifikasını kullanarak yasa dışı para takibi alma riskinden kaçınabilecektir.

PureFi, Ethereum, BSC, Polkadot, Cosmos ve Casper Labs için en son endüstri standartlarına dayanan bir zincirler arası protokol olmayı hedeflemektedir.

DeFi Nedir?

Merkezi Olmayan Finans (DeFi), son birkaç ayda giderek daha popüler hale geldi. DeFi, aynı amaçla blok zincirlerini ve kripto para birimlerini kullanan tüm finansal teknolojileri ifade eder: kripto para birimini merkezi olmayan ve herhangi bir finansal kuruluşun düzenlemesinden bağımsız hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bunların yanısıra DeFi ve DEX’lerin hızlı büyümesi Kara Para Aklama ve Terörün Finansmanı (ML/TF) riskleri açısından büyük ilgiyi tetiklediğinden, KYC ve AML prosedürlerinin eksikliği önemli bir sorun haline geldi.

DeFi Sorunları

İstatistikler, DeFi aracılığıyla kara para aklamanın arttığını gösteriyor. 2020’de yaklaşık 34 milyon dolarlık DeFi işlemi suç aktörleri tarafından gerçekleştirildi. Chainalysis, DeFi pazarındaki yasa dışı faaliyetlerin katlanarak büyüyeceğini tahmin ediyor ve bu da başka bir büyük pazar sorununa neden oluyor.

Çözüm

PureFi protokolü, verilerin varsayılan olarak makine tarafından okunabilen bir sunumu olan Doğrulanabilir Kimlik Bilgileri standardına dayalı bir Sertifika biçiminde AML veritabanları aracılığıyla kripto cüzdanlarının ve işlemlerinin analizini sağlar. Her Sertifika, varlık fiyatı, AML/KYC ve diğer meta veriler hakkında bilgi içerir bu nedenle herhangi bir yasal/onaylama amacıyla tam teşekküllü bir AML/KYC doğrulaması olarak kullanılabilir. Doğrulanabilir Kimlik Bilgileri biçimi, seçici ifşa protokolü kullanımına olanak tanır ve böylece kimlik sahiplerinin doğrulayıcılarla gerekli minimum miktarda veriyi güvenli bir şekilde paylaşmasına olanak tanır. 

PureFi ayrıca zincir üstü sözleşmelerle doğrulanabilen güvenli veri kanıtları oluşturmak için Sıfır Bilgi tabanlı bir yaklaşım kullanacaktır. Bu, kullanıcılara herhangi bir üçüncü taraf olmadan bir PureFi Sertifikası alma ve zincir üzerinde doğrulanmasını sağlama konusunda benzersiz bir fırsat sağlar.

PureFi Protokolü Nasıl Çalışır?

PureFi protokolü 3 genel kullanıcı türünden yararlanır:

Advertisement. Scroll to continue reading.
  • Likidite Havuzu Kullanıcıları (LP Kullanıcıları): Coinlerini Likidite Havuzuna koymak isteyen ve Likidite Havuzu İşletmecilerine fonlarının temiz olduğunu kanıtlamak zorunda olan kullanıcılar.
  • Likidite Havuzu Operatörleri (LP Operatörleri): Likidite Havuzlarını kontrol eden ve işleten, LP kullanıcılarından Likidite (coin) almaya istekli, ancak kirli varlıkların havuzlarına geçmeyeceğinden emin olmak isteyen kullanıcılar.
  • İhraççılar: Kirli kriptoyu izlemeye odaklanan ve LP Kullanıcıları ile LP Operatörleri arasında KYC/AML prosedürleri dahilinde kararlar alırken her ikisinin de güveneceği güvenilir bir taraf olabilen kullanıcılar (daha doğrusu şirketler veya kuruluşlar).

UFI Coin Nedir?

PUREFI simgesi (UFI), PUREFI protokolünü güçlendiren Ethereum blok zinciri ve Binance Akıllı Zinciri (BSC) üzerinde basılan ERC20 simgesidir. UFI’nin temel yardımcı işlevi, PureFi hizmetlerine erişim sağlamak, PureFi protokolü içinde dolaşımı etkinleştirmek, yeni oracle’lar ve protokol güncellemeleri almak ve ayrıca kripto varlık analitiği ve kimlik doğrulamasını etkinleştirmektir.

UFI maksimum arz miktarı 100.000.000 UFI token olarak sınırlandırılmıştır. Ocak 2022 itibari ile dolaşımda 24.718.134 UFI token bulunmaktadır.

UFI Coin Nasıl Alınır?

UFI Token satın almak için Gate.io borsasına bağlantıdan komisyon indirimli olarak kayıt olabilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Kripto Para

SATS, Binance’te listelendiğinin duyurulmasından bu yana işlem hacmi ve sahiplerinin ilgisindeki artışla %155 büyüme kaydetti.  Binance’in geri sayımına göre SATS, 1 saat 15 dakika içinde Binance’te...

Kripto Para

TerraUSD (USTC), Terra blok zincirinin merkezi olmayan ve algoritmik stablecoin’idir. Değeri ABD Dolarına sabitlenmiş, ölçeklenebilir, getiri sağlayan bir madeni paradır. TerraUSD, Terra topluluğuna değer sunmak ve Dai gibi...

Kripto Para

SAIL, Solana’da inşa edilen yeni bir ekosistemin ana hizmet belirteci olacak. gSAIL, dSAIL, vSAIL ve nSAIL için kullanılacaktır. SAIL’i tutmak, tüm SAIL ekosistem platformunda daha fazla...

Kripto Para

NADA Protocol Token, dünyanın en iyi 100 oyun geliştiricisinden biri olan NADA digital Co., Ltd. tarafından geliştirilen ve sağlanan blockchain tabanlı NFT mobil oyunlarının...