Kapat

Uluslararası Uzay İstasyonundan 3 Astronot Dünya’ya Geri Döndü

Anasayfa
HABER Uluslararası Uzay İstasyonundan 3 Astronot Dünya’ya Geri Döndü

Uluslararası Uzay İstasyonunda altı ay boyunca görevde bulunan üç astronot Dünya’ya geri döndü. Kazakistan’ın Dzhezkazgan şehrinin yaklaşık 140 km güneydoğusunun karla kaplı bozkırlarına iniş yapan Rus Soyuz kapsülünde, NASA’dan Serena Aunon-Chancellor, Rus Sergey Prokopyev ve Alman astronot Alexander Gerst bulunuyordu.

Ekip niş yaptıktan sonra telsizle iyi olduklarını aktardı. Atmosferde zorlu bir mücadelenin ardından kömürleşen kapsülden ekibi çıkarmak amacıyla harekete geçen Rus kurtarma takımı, çeşitli teçhizatlarla ekibi kapsülden çıkarmayı başardı.

Ekip uzayda 197 gün geçirdi. Astronot Gerst, ikinci görevi ile birlikte toplam 362 günü yörüngede geçirirerek ESA’nın uçuş süresi rekorunu kırarken, Aunon-Chancellor ve Sergey Prokopyev ilk görevlerini tamamlamış oldu.

Kurtarma ekipleri astronotları kapsülden çıkardıktan sonra kapsülü sağlık muayenesi için yönlendirdiler. Bir hoşgeldin seremonisi için Dzhezkazgan şehrinde karşılanacak olan astronotlar daha sonra ayrı ayrı ülkelerine gönderilecek ve tam bir sağlık muayenesinden geçecekler.

Bu ayın başında istasyona giden NASA astronotu Anne McClain, Rus Oleg Kononenko ve Kanada Uzay Ajansından David Saint-Jacques Haziran ayına kadar yörüngede kalmaya devam edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  2018 Yılında En Çok Tıklanan 20 site

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir