Kapat

Ünlü yatırımcıdan önemli hamle!

Anasayfa
HABER Ünlü yatırımcıdan önemli hamle!

Uluslararası finans piyasalarındaki kriz tahminleriyle yakından tanınan ünlü yatırımcı Marc Faber, Türkiye’nin yeni iş birlikleri konusunda seçenekleri bulunduğunu belirterek, bir miktar Türk hissesi alacağını ve Türk varlıklarına yatırım yapma zamanı olduğunu söyledi.

Son dönemdeki gelişmelere yönelik sorular yanıtlayan Marc Faber, ABD’nin dış ve ekonomi  politikalarının doğru olmadığını belirterek, “Trump dış politikada diplomasi  yürütmüyor. Züccaciye dükkanındaki fil gibi. Ona, buna sataşıyor ama ortada  hiçbir şeklide diplomasi yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin, son dönemde yaşanan gelişmelerin ardından, elinde  alternatif seçeneklerin olduğunu belirten ünlü yatırımcı, “Türkiye’nin elindeki  Trump kartı; NATO. NATO’nun Türkiye’de son derece önemli üsleri var. Uzun vadede  Türkiye’nin elinde iki seçenek mevcut; Avrupa ile yakınlaşıp NATO içerisinde  kalabilir ya da Şanghay İşbirliği Örgütü’ne katılabilir. Bu Türkiye’nin batıyı  terk ettiğine ya da artık daha az ilişki içerisinde olacağına, Rusya ve Çin ile  daha fazla ilişki kuracağına işaret eder. Bu Sayın Erdoğan’ın elindeki bir  olasılık. Sanıyorum Trump bunun çok gerçekçi bir olasılık olduğunu anlamıyor.”  İfadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında, ABD Başkanı Donald Trump’ın ticaret politikalarının dünyayı resesyona  sürükleyebileceğinin altını çizen Faber, “Trump’ın etrafındaki ekonomistler  ABD’nin ticaret açığının sorumlusunun Çin’den yapılan ithalat olduğuna inanıyor.  Çin, ABD’nin azalan rekabet gücünün bir göstergesi. ABD’nin son 20-30 yıldır  sermaye yatırımları düşük. Ekonomistler ise büyümenin artırılması için tüketimin  artırılması gerektiğine inandı. Bunun sonucu da doğal olarak ticaret açığının  artmasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir