Kapat

Ünlü Yüz Tanıma Şirketinin Müşteri Listesi Çalındı

Anasayfa
HABER Ünlü Yüz Tanıma Şirketinin Müşteri Listesi Çalındı

Yüz tanıma yazılımı geliştiricisi Clearview AI, Çarşamba günü yaptığı açıklamada veri ihlali yaşadığını bildirdi. Müşterilerin bilgilerinin çalındığı ihlalde ayrıca müşterilerin kaç adet arama yaptığı ve ne kadar hesaba sahip olduğu da ortaya çıktı.

Clearview AI avukatı Tor Ekeland tarafından yapılan açıklamada, “Güvenlik şirketimizin en büyük önceliğidir. Ne yazık ki, veri ihlalleri 21. yüzyılda hayatımızın bir parçası haline geldi. Gerçekleşen saldırıda, saldırganlar sunucularımıza erişim sağlayamadı. Hataları giderdik ve güvenlik seviyesini güçlendirmek için çalışmaya devam ediyoruz.” şeklinde belirtti.

Clearview tarafından geliştirilen yüz tanıma yazılımı çoğunlukla Toronto, Atlanta ve Florida’daki polis departmanları tarafından kullanıyor. Şirket, YouTube, Facebook, Venmo ve LinkedIn gibi web siteleri de dahil olmak üzere internetten topladığı 3 milyar fotoğraflık bir veritabanı ile kolluk kuvvetlerinin şüpheliler hakkında arama yapmasını sağlıyor.

Clearview’in yapay zeka temelli teknolojisi, fotoğraf kazıma ve yüz tanıma özellikleri ile çeşitli çevrelerde gizlilik endişelerine yol açıyor. Bu endişeler sonucunda New Jersey başsavcılığı geçtiğimiz aylarda polis departmanlarının New Jersey’de Clearview AI kullanmasını yasaklamıştı.

Ayrıca Google, Facebook ve Microsoft gibi teknoloji devleri de, platformlarında barındırılan resimleri topladığı için Clearview AI’ye ihtarname gönderdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Facebook 'Gizlilik Odaklı' Bir Platform Haline Gelecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir