Kapat

VAR (Video Yardımcı Hakem) Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anasayfa
HABER VAR (Video Yardımcı Hakem) Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Var Sistemi Nedir?

2018 Dünya Kupası ile tamamen biz sporseverlerin hayatına girmişti ve liglerde nasıl kullanacağı merak konusuydu. Bu sistem futbol müsabakalarında görevli olan dört hakemin dışında video yardımcı hakem odasında bulunan görevli hakemlerin çeşitli ekranlarda farklı açılardan net ve açık pozisyonlarda orta hakemi uyarması ile takımlar için daha adil bir yönetim sağlamaktadır. Son kararı yine orta hakem verecek olsa da, VAR sistemi pozisyonun tekrar izlenmesini mümkün kılmaktadır. Ayrıca sistem net olmayan, “gri” olarak adlandırılan poziyonlara karışmayacak ve bu durumlarda orta hakemin kararı geçerli olacaktır. Futbol üzerinde söz sahibi olan kişiler ve yorumcular hataların yüzde yüz olmasa da bu sistem ile minimuma indirilebileceğini öngörmektedirler.

Ülkemizde 2018-19 sezonundan itibaren lig ve kupa maçlarında kullanılmaya başlanan bu sistem ile ilgili birçok olumsuz görüşe rağmen futbolumuza yenilik kattığını, seviye atlattığını ve daha adil bir yönetim getirdiğini söyleyebiliriz.

Var Sistemi Hangi Ülkelerde Kullanılmaktadır?

2018-19 sezonu itibari ile birçok ülkenin kullanmak istediği bu sistem için tabii ki liglerde oynayan kulüplerin stadyumlarının da teknolojik anlamda bu sisteme uygun olması gerekmektedir. Şuan için 15 ülkede kulanıldığı bilinmektedir. Türkiye’nin yanı sıra İtalya, Almanya, Fransa, Hollanda, Polonya, Portekiz, Çekya, Belçika, Avustralya, Çin, Katar, Brezilya, Güney Kore ve ABD ‘de kulanılmaktadır. Ayrıca UEFA Şampiyonlar Liginde ve bundan sonraki tüm Avrupa ve Dünya Kupalarında kullanılacaktır. Futbolda bu çığır açan sistemin ilerleyen dönemlerde tüm dünya liglerinde kullanılmaya başlanacağı öngörülmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Apple'a büyük şok Samsung davayı kazandı.!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir