Kapat

VPS Sunucuya Ne Zaman İhtiyacınız Olur, Kiralama Seçenekleri Neler?

Anasayfa
İnternet VPS Sunucuya Ne Zaman İhtiyacınız Olur, Kiralama Seçenekleri Neler?

Sanal ortamda dosyaların tutulması yöntemleri her geçen gün daha da önemli bir hal alıyor. Bunun için kullanılan en klasik yöntem web hosting hizmetleri artık eskisi kadar işlerin üstesinden gelemez duruma geldi. Çare olarak kendi hosting sunucusunu kurmak bir yöntemken, sana sunucu yani VPS kiralamak daha ekonomik ve pratik bir yöntem olabilir.

VPS Nedir?

Açılımı Virtual Private Server yani Sanal Özel Sunucu olan VPS kullanıcısına özel sanal alan tahsisi ile özgür ve bağımsız çalışma olanağı sağlar. Bu sistemlerde sanal sunucunun belirlenen bir kapasitesi, kontrol paneli ve işletim sistemi vardır. Kısacası bu sunucularda size özel bir sanal bilgisayar tahsis edilmiştir diyebiliriz. Bu sistemi örnek vererek biraz daha açıklamaya çalışalım. 100 GB hafızaya sahip bir bilgisayarınız olduğunu düşünün. Bu bilgisayarda her biri 10 GB hafızaya sahip 10 farklı VPS yani sanal sunucu; hatta daha açık haliyle 10 farklı bilgisayar kurulabilir ve 10 farklı kullanıcının hizmetine sunulabilir. Bu sayede sanki kendi evinize, iş yerinize özel olarak bir sunucu yerleştirmişsiniz gibi bu sistemi yönetebilirsiniz. Sanal ortamda yer alabilmek adına gerekli olan hosting ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 

VPS Sunucu Kiralama Hizmeti

VPS sunucu size normal hosting hizmetinin ötesinde tamamen sizin yönetebileceğiniz bir ortam imkanı sunar. Hosting ihtiyacınızın çeşidine göre hangi VPS hosting hizmetini alacağınıza karar verebilirsiniz. Bu hizmetler, kısmi yönetimli ve tamamen kendinizin yönettiğiniz seçenekleri ile satışa sunulmaktadır. Bu noktada yine sizin neye ihtiyacınız olduğu ve sunucu yönetimine ne kadar vakıf olduğunuz çok önemlidir. Tamamen sizin kontrolünüze verilen bir sunucu pek çok avantaj barındırır çünkü siz kendi bilgisayarınızı yönetiyor olmanın rahatlığını yaşarsınız. Ancak karşılaşabileceğiniz problemlerde de çözümü yine sizin bulmanız gerekecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Windows 10 belirtildiği tarihte çıkamayabilir

VPS Sunucunun Faydaları Nelerdir?

Size özel çalışma ortamı sağlayan bu tip sunuculardan normal hosting servislerine kıyasla oldukça yüksek performans alırsınız. Klasik hosting servislerinde sizin siteniz diğer sitelerle birlikte fazlaca kaynak tüketimi yapabilir. Yüksek kapasitesi ile bağımsız çalıştığı için daha güçlü ve hızlı hizmet sunar. Ayrıca teknik açıdan özelleştirmeye açıktır. Bu özelliği ile web hosting hizmetlerinin sadece web sitesi barındırma kısıtlamasının dışına çıkılır ve VPS sunucularda kontrol tamamen sunucu sahibine bırakıldığından istenilen her türlü işlem yapılabilir.

Yüksek performansı ve yönetilebilirliği büyük bir avantaj olarak ifade edilen bu tip sunucular bağımsız olmalarıyla da oldukça büyük avantaj sağlar. IP adresi yönetimi noktasında normal web hosting servislerinde bir çok konuda hosting sağlayıcı firmadan izin ya da onay almak gerekecektir. VPS ise bu bariyeri ortadan kaldırır ve özgün sunucu hizmeti sayesinde istenilen IP ya da dosya işlemi rahat biçimde yönetilebilir.

VPS Ne Zaman Tercih Edilmeli?

Normal Web hosting hizmetlerinin yetersiz kaldığı durumlarda VPS sunucuya ihtiyacınız var demektir. Web siteniz belli bir trafiğe ulaştığında ya da hosting kaynaklarının size gerekli hizmeti sunamadığı zamanlarda, sizin için en iyi çözüm olur. Size klasik yani paylaşımlı web hosting servislerinin sunduğu tüm imkanları ve daha fazlasını sunar.

Fakat bazen henüz daha başlangıçta kiralama yoluna gitmeniz gerekebilir. Günümüzde oldukça yaygın olan e-ticaret sitelerinin ihtiyaç duyduğu güvenli online ödeme, hızlı çalışma ve stabilizasyon için en etkili servis VPS olacaktır. Doğru yapılandırılmış bir sunucu ile gerek online ödemelerde gerekse de diğer tüm hassas veri işlemlerinde güvenlik açıklarının önüne geçilebilir.

VPS hosting servisinin hem avantajı hem de dezavantajı olarak ifade edilen bir noktası da vardır. O da tüm sunucuyu her şeyiyle kendiniz yönetmek zorunda olmanız. İşte bu dezavantaj ya da soruna çözüm olarak teknik destek içeren yönetimli sunucu önerilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Amerikan Netflix'ini İzleme Yöntemi 2019

Avantajlı fiyatlarla en uygun VPS için Güzel Hosting’i hemen şimdi ziyaret edin ve ister Avrupa isterseniz de Türkiye VPS sunucu seçeneklerinden size en uygun olanını seçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir