Kapat

WhatsApp Saldırıya Uğradı: İşte Yapmanız Gerekenler

Anasayfa
HABER WhatsApp Saldırıya Uğradı: İşte Yapmanız Gerekenler

Dijital saldırganların hedefi olan WhatsApp’ta meydana gelen güvenlik ihlali sonucunda henüz bilinmeyen sayıda kullanıcının telefonuna casus yazılım yüklendi. Facebook’un sahip olduğu ve 1.5 milyar insan tarafından aktif olarak kullanılan mesajlaşma platformu durumun fark edildiğini ve “gelişmiş bir siber aktörün” henüz bilinmeyen sayıda cihaza kötü amaçlı yazılım bulaştırdığını belirtti.

The Financial Times tarafından Pazartesi günü aktarılan habere göre uygulamanın bir açığından faydalanan saldırganlar kişileri WhatsApp üzerinden arayarak kullanıcıların konumlarına ve özel mesajlarına erişim elde etti. Saldırının hedefi olan kullanıcılar aramaya cevap vermemiş olsa bile kötü amaçlı yazılımın telefonu etki altına aldığı belirtildi.

Yine FT tarafından yapılan habere belirtildiği üzere daha önce İnsan Hakları Aktivistlerini hedef alan İsrailli bir kurum olan NSO Group’un saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği tartışılıyor. WhatsApp tarafından konu hakkında şöyle bir açıklama yapıldı:

Bu saldırının mobil cihazların işletim sistemlerini kontrol altına almak için hükümetle çalışan özel bir şirket tarafından gerçekleştirildiğine dair birçok kanıt bulunmaktadır.

Saldırılara karşı önlem almak amacıyla WhatsApp kullanıcıların “uygulamayı en son sürümüne güncellemeleri ve telefonlarındaki bilgileri çalmak amacıyla gelecekte meydana gelebilecek tüm saldırılara karşı cihazlarının işletim sistemini güncel tutmaları” gerektiğini belirtti.

Şüpheli bir arama almamış olsanız bile uygulamayı güncellemeniz gerektiğini unutmayın. WhatsApp’a aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp Inc.
Price: Free
‎WhatsApp Messenger
‎WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp Inc.
Price: Free
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  YouTube boykotu büyüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir