Kapat

WhatsApp Yalan Haberlerle Mücadele İçin Ayda 2 Milyon Hesabı Yasaklıyor

Anasayfa
HABER WhatsApp Yalan Haberlerle Mücadele İçin Ayda 2 Milyon Hesabı Yasaklıyor

WhatsApp bu yıl Hindistan’ın ulusal seçimleri öncesinde sahte hesaplara ve yalan haberlerin yayılmasını kolaylaştıran toplu mesajlara karşı mücadeleye başladı.

Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Çarşamba günü Yeni Delhi’de düzenlenen basın toplantısında her ay 2 milyon hesabı yasakladığını söyledi.

Yöneticiler ayrıca, WhatsApp’ın şüpheli içeriği yaymak amacıyla toplu mesajlar göndermek veya çok sayıda hesap oluşturmak gibi şüpheli etkinlik içeren hesapları bulabilen ve işaretleyebilen bir makine öğrenme sistemi üzerinde çalıştığını da bildirdi. Carl Wood tarafından VentureBeat’e yapılan açıklamada, yasaklanan 2 milyon hesaptan yüzde 75’inin herhangi bir insan yönetiminde olmadan makine öğrenimi ile etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Ocak ayında, WhatsApp yalan haberlerin yayılmasını engellemek için bir mesajın kaç kez iletilebileceği konusunda bir sınır koymuştu. Günde bir milyardan fazla kullanıcısı olan şirket, ülkede yaşanan şiddetli şiddet olaylarının ve linçlerin ardından sosyal ağda yayılan yanlış bilgilendirme suçlamasını takiben Hindistan’da mesaj iletim sınırını test etmeye başladı.

Bu arada, Facebook 2018’in ilk üç ayında 583 milyon sahte hesap platformdan kaldırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  YouTube Premium Artık Türkiye'de!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir