Kapat

Wi-Fi 6 Nedir? Ne Zaman Çıkacak?

Anasayfa
HABER Wi-Fi 6 Nedir? Ne Zaman Çıkacak?

Wi-Fi 6, önceki 802.11ac standardından daha hızlı performans gösterecek bir kablosuz ağ standardıdır. Bu teknoloji sayesinde daha yüksek bağlantı hızlarına ulaşılacak ve fazla sayıda cihazın bulunduğu kalabalık alanlarda daha iyi performans elde edilecek. Wi-Fi 6’nın 2019 yılında çıkması bekleniyor.

Wi-Fi Versiyon Numaraları

Cihaz üreticileri için Wi-Fi Alliance versiyon görselleri

 

 

 

 

 

Artık Wi-Fi versiyonları numaralandırılmış şekilde isimlendiriliyor. Eskiden kullanılan “802.11ac” gibi isimler kafa karıştırıcı olabileceğinden dolayı artık “Wi-Fi 5” gibi kullanıcı dostu isimler benimseniyor.

Bu Wi-Fi versiyonları aşağıdaki gibidir:

  • Wi-Fi 4, 2009 yılında piyasaya sürüldü, önceki ismi: “802.11n”
  • Wi-Fi 5, 2014 yılında piyasaya sürüldü, önceki ismi: “802.11ac”
  • Wi-Fi 6, “802.11ax” olarak da bilinen yeni sürümün ismi. 2019’da piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Daha Hızlı Wi-Fi

Her zamanki gibi, en yeni Wi-Fi standardı daha hızlı veri transfer hızı sunuyor. Tek bir cihazın kullanıldığı bir Wi-Fi yönlendiricide, Wi-Fi 6 standardı sayesinde %40 daha yüksek hızlara ulaşılabilecek.

Wi-Fi 6, daha verimli bir veri kodlama ile bunu başarır ve daha yüksek verim sağlar. Temel olarak, aynı radyo dalgalarına daha fazla veri toplanır. Bu sinyalleri kodlayan ve kodunu çözen çipler daha güçlü olmaya devam ettiğinden dolayı bu teknoloji mümkün kılınıyor.

Bu yeni standart ile 2.4 GHz ağlarında da hız artışı meydana gelecek. Endüstri daha az parazit için 5GHz Wi-Fi’ye geçiş yapmış olsa da, katı nesnelerden geçme konusunda 2.4GHz daha iyi performans sergilemektedir. Eski kablosuz telefonlar ve kablosuz bebek monitörleri artık kullanılmadığında 2.4 GHz ağlarında da daha az parazit oluşacak.

Daha Uzun Batarya Ömrü

Yeni bir “hedef uyanma süresi” (TWT) özelliği, akıllı telefonunuzun, dizüstü bilgisayarınızın ve diğer Wi-Fi özellikli cihazlarınızın daha uzun batarya ömrüne sahip olmasını sağlar.

Erişim noktası bir cihazla konuşurken (akıllı telefonunuz gibi), cihaza Wi-Fi radyosunun ne zaman uyuyacağını ve bir sonraki iletimi almak için tam olarak ne zaman uyanacağını söyleyebilir. Böylece cihazlar Wi-Fi uyku modunda daha fazla zaman geçirecek ve bunun sonucunda daha uzun batarya ömrü elde edilecektir.

Wi-Fi kullanan düşük güçlü “Nesnelerin İnterneti” cihazları da bu özellikten faydalanabilecek.

Kalabalık Alanlarda Daha İyi Performans

Wi-Fi, çok sayıda kablosuz kullanan cihazın bulunduğu kalabalık ortamlarda tıkanma eğilimindedir. Yoğun bir stadyum, havaalanı, otel, alışveriş merkezi ve hatta herkesin Wi-Fi’ye bağlı olduğu kalabalık bir ofisi hayal edin. Böyle bir ortamda muhtemelen yavaş bir Wi-Fi’ye sahip olacaksınız.

802.11ax olarak da bilinen yeni Wi-Fi 6, bu konuda yardımcı olacak birçok teknolojik yeniliği içeriyor. Intel, Wi-Fi 6 ile birlikte, çok sayıda cihazın olduğu sahip sıkışık alanlarda her kullanıcının ortalama hızının “en az dört kat” artacağını belirtiyor.

Evinizde Wi-Fi kullanan fazla sayıda cihaz varsa bu durum sizin de yararınıza olacaktır.

Yeni Cihazlarda “Wi-Fi 6 Sertifikası”

Yeni bir cihaz satın almanız gerektiğinde teknik özelliklerde kaybolarak cihazın hangi Wi-Fi standardına sahip olduğunu çözmekle uğraşmanıza gerek kalmayacak. Cihaz üreticileri ürünlerde Wi-Fi versiyonunu artık kolayca “Wi-Fi 6” veya “Wi-Fi 5” olarak belirtecek.

Wi-Fi Alliance’ın sertifikasyon sürecinden geçen cihazlarda “Wi-Fi 6 Sertifikalı” bir logo görebileceğiz. Önceden, ürün özelliklerine bakmadığınız sürece, ürünün hangi nesil olduğunu belirtmeyen sadece “Wi-Fi Sertifikalı” logosu bulunuyordu.

Ne Zaman Çıkacak?

Asus, 802.11ax teknolojilerini birleştiren ancak henüz hazır olmadığı için final versiyonu desteklemeyen RT-AX88U isimli modemi duyurdu.

Bazı üreticiler “802.11ax teknolojisinin” reklamını yapmaya başladı ancak Wi-Fi 6’ya dair henüz kesinleşmiş bir bilgi yok.

Wi-Fi Alliance son aşamalardan sonra donanımın 2019 yılının herhangi bir zamanında çıkmasını planlıyor. Yeni teknoloji ile birlikte modemler, akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve diğer Wi-Fi özellikli cihazlar bu özellik ile birlikte gelecek.

Her zaman olduğu gibi yeni avantajlardan faydalanabilmek için hem gönderenin hem de alıcının yeni nesil Wi-Fi’yi desteklemesi gerekir. Başka bir deyişle, telefonunuzda Wi-Fi 6 performansını istiyorsanız, hem kablosuz bir yönlendiriciye (erişim noktası) hem de Wi-Fi 6’yı destekleyen bir akıllı telefona ihtiyacınız olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir