Kapat

Windows 10 Recovery ‘Sıfırlama’ işlemi nasıl yapılır?

Anasayfa
Çözüm Windows 10 Recovery ‘Sıfırlama’ işlemi nasıl yapılır?

Sizde bir çok sebepten dolayı bilgisayarınızı sıfırlamak istiyor olabilirsiniz. Eğer sizde bilgisayarınızı sıfırlamak istiyorsanız Windows’un içerisinde bulunan dosyalar ile sıfırlama yapabileceğiniz birkaç yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Tüm Ayarlar Menüsünden Sıfırlama:

  • İşletim sistemi yüklü bilgisayarınızı sıfırlamak için öncelikle “Tüm Ayarlar” sekmesine girmelisiniz. Bu sekmeye başlat menüsünden veya bildirim panelinden ulaşabilirsiniz.
  • Tüm ayarlar seçeneğine tıkladığınızda karşınızda açılan pencerede “Güncelleştirme ve Güvenlik” kısmına tıklıyoruz.
  • Bir sonraki adımda ise açılan pencerenin sonundan “Kurtarma” seçeneğine girerek sağ kısımda çıkan “Sıfırla” ibaresine basıyoruz.
  • Tüm Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Kurtarma > Sıfırla

Bu sıfırlama işlemini yaparken isterseniz tüm dosyalarınızı saklayarak sıfırlama yapabilir isterseniz tüm dosyalarınızı kaldırarak Windows 10 işletim sisteminizi sıfırlayabilirsiniz.

 

Klavye kısa yol tuşlarını kullanarak sıfırlama:

  • Windows 10 işletim sistemi yüklü bilgisayarınız açıldıktan sonra başlat menüsünü açıyoruz. Açılan başlat menüsünden “Yeniden Başlat” seçeneğine tıklarken klavyemizin “Shift” tuşuna beraberinde basıyoruz. Yani “Yeniden başlat + Shift” kombinasyonunu kullanıyoruz. Sistem bu şekilde bir yol izlediğinizde bilgisayarınızı yeniden başlatarak sizi Recovery yani sıfırlama ekranına yönlendiriyor.
  • Karşınıza çıkan mavi ekranda “Sorun Gider > Bilgisayarımı sıfırla” dedikten sonra kişisel tercihinize bağlı olarak bilgisayarınızı sıfırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir