Kapat

Windows 7 & 8 Disk Bölme işlemi Nasıl Yapılır?

Anasayfa
Çözüm Windows 7 & 8 Disk Bölme işlemi Nasıl Yapılır?

Windows kurulu olarak alınan birçok bilgisayarda sabit disk genellikle tek bölümden oluşur. Bu noktada veri yedeği oluşturmak açısında harddiski bölmeniz gerekecektir. Windows disk bölme, birleştirme işlemi çok basit bir yöntemle yapılabiliyor. Bu makalemizde harddisk bölme işlemini resimli olarak sizlere sunuyoruz. Windows 7 disk bölme, Windows 8 disk bölme ve Windows 10 disk bölme işlemleri aynı şekilde yapılmaktadır.

Disk bölme işleminde %99 oranında dosyalara zarar gelmezken %1 lik bir bölümde disk bölme sorunları yaşanmaktadır. Bu yüzden disk bölme işlemine başlamadan önce çok önemli verileri yedeklemeyi unutmayın.

Windows Disk Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

Masaüstünde bilgisayarıma sağ tıklayarak açılan menüden Yönet seçeneğini seçiyoruz ve açılan ekranda Disk Yönetimine tıklıyoruz yada başlat menüsünde Programları ve dosyaları ara bölümüne Sabit disk bölümleri oluştur yada biçimlendir yazıyoruz ve çıkan sekmeyi tıklıyoruz.

disk-yonet

Disk yönetimi bölümünde sistemde aktif olarak kullanılan diskler ve boyutları yer almaktadır. Burada boşta herhangi bir disk birimi var ise buna sağ tıklayıp Yeni basit birim seçeneğini seçerek yeni disk oluşturabiliriz.

birimi-kucult

Boşta disk bölümü yok ise genelde yeni alınan bilgisayarlarda sadece (C:) bölümü bulunmaktadır bu nedenle disk küçültme işlemi yapmamız gerekiyor. Sistemin kurulu olduğu bölüme (C:) sağ tıklayıp birimi küçült diyoruz.  Yeni diskin olmasını istediğimiz boyut kadar küçültüyoruz.

yeni-birim

İşlem kısa bir süre sonra sona erecektir ve Ayrılmamış adında bir yeni bölüm oluşacaktır. Bu bölüme sağ tıklayarak Yeni basit birim seçeneğini seçiyoruz ve yeni disk bölümü oluşturmuş oluyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Microsoft Çekilişle 'Çirkin' Windows 95 Kazağı Dağıtıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir