Kapat

WordPress izleme kodu ekleme | Google Analytics

Anasayfa
Çözüm WordPress izleme kodu ekleme | Google Analytics

WordPress izleme kodu ekleme nasıl yapılıyor? Google Analytics kodu WordPress platformuna nasıl eklenir? WordPress hangi sayfa kaç kez görüntülendi? WordPress siteye kimler giriyor? WordPress siteyi kimler görüntüledi? Hangi konular kaç kez okundu? WordPress siteye Google izleme kimliği nasıl eklenir?

Google Analytics izleme kodu nedir? Ne işe yarar?

Google Analytics kodu veya diğer adıyla izleme kimliği, Google Analytics'de oturum oluşturup web siteniz için bir kimlik oluşturulduktan sonra tarafınıza verilen koddur. Bu kodu sayfalarınızın içerisine yerleştirerek Google Analytics'i devreye sokabilir ve verilerin toplanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece sitenize gelen ziyaretçilerin davranışlarını hangi sayfalarda gezindiklerini ve sitedeki online ziyaretçileri görebilirsiniz.

WordPress siteye Google izleme kimliği nasıl eklenir?

WordPress alt yapısı ile site kuran kişiler doğal olarak öncelikle siteye WordPress izleme kodu eklemek isterler. Siteyi kimlerin ziyaret ettiği ve kaç kişinin giriş yaptığı site sahiplerinin en çok merak ettiği konuların başında gelir. WordPress tabanlı bir siteye iki yol ile Google izleme kimliği ekleyebilirsiniz. Birinci yöntem direk WordPress kod kısmına izleme kimliğini ekleme yapmaktır bizim tavsiye ettiğimiz yöntem budur. Diğer yöntem ise eklenti yardımı ile izleme kimliğini siteye eklemektedir. Yüklenen eklentiler genelde siteyi yavaşlattığında sadece izleme kodu için siteye ek bir yük eklemek mantıklı olmayacaktır.

Ücretli WordPress temalarda genellikle Google izleme kimliğinin ekleneceği bölüm bulunur. Böyle bir durumda kodu uygun yere eklemek daha mantıklıdır.

 

Kod satırı ile WordPress siteye izleme kodu nasıl eklenir?

→ WordPress kullancıı adı şifre ile panele giriş yapıyoruz

→ Sol taraftaki menüden Görünüm seçeneğini altındaki Düzenleyici seçeneğine tıklıyoruz

Bu kısımda herhangi bir kodu silmemeye ve değiştirmemeye özen göstermeniz gerekiyor.

→ Sağ tarafta sitenin ana şablonunu oluşturan sayfaları göreceksiniz. Bu kısımdan Tema Üst Bölümü ( Header.php ) sayfanısa tıklıyoruz.

→ Ekrana Header.php sayfasının kodları açılacaktır <head>  Kodu buraya ekle </head> gaglarını hemen karşınızda göreceksiniz. Bu tagların arasına Google Analytics tarafından aldığınız izleme kodunu ekleyin daha sonra sol alt köşeden güncelle seçeneğini tıklayın.

Google izleme kimliğini WordPress sitenize eklenmiş olacaktır. Ekleme işlemi bitiminde sayfa görüntüleme yaparak izleme kimliğinizin çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. Google izleme kimliğini siteye eklerken kodların silinmesi ve değitşirilmesi site yapısını bozabilir bu sebeple çok dikkat etmek gerekiyor.

Google izleme kodunu WordPress ana sayfa üst bölümüne atarken yaşadığınız sorunları bize yorum kısmından yazabilirsiniz. WordPress izleme kodu çalışmıyor yada hatalı ise Google Analytics'den yeni kod alın ve aynı yöntem ile sitenize ekleyin.

Google izleme kodu WordPress bağlantısı nasıl yapılıyor? WordPress siteye Google kodu eklenmiyor sebebi nedir? WordPress site kaynağına Google Analytics kodu nasıl eklenir? Google izleme kimliği siteye nasıl yüklenir? Bu makalemizde bu sorularınıza yanıt aradık umarım yararlı olmuşuzdur.

“WordPress izleme kodu ekleme | Google Analytics” üzerine 2 yorum

  1. hüseyin says:
  2. fatih says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir