Kapat

Xiaomi Mi A2 İncelemesi ve Özellikleri

Anasayfa
HABER Xiaomi Mi A2 İncelemesi ve Özellikleri

Bu yazımızda A1 modelinden sonra gelen Xiaomi Mi A2 modelinin detaylı bir incelemesini yapıyoruz. Birçok başlık altında masaya yatırdığımız Mi A2 modeli hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu incelemede bulabilirsiniz.

Ön Bakış

Android One serisinin ikinci telefonu olan Xiaomi Mi A2, özellikleri ve vadettikleri ile kullanıcıların odak noktası haline gelmeye devam ediyor. Önceki telefonlarda her zaman MIUI işletim sistemini kullanmış olan şirket, bu sefer Android One ile birlikte kullanıcılara saf bir Android deneyimi sunuyor.

İlk olarak cihazın ahizesine baktığımızda, Xiaomi’nin önceki orta segment telefonlarından bir esinlenme görünüyor. Bu modelde Snapdragon 625 yonga setinden kaçınan şirket daha modern ve güçlü olan SD660 model işlemciyi kullanıyor.

Dizayn

Daha önceki orta segment Xiaomi cihazlarında olduğu gibi Mi A2 de benzer bir görünüme sahip. Şirketin masraflardan kaçınmak ve ücretim sürecini hızlandırmak amacıyla benzer dizayn dilini kullanması normal bir durum. Bununla beraber, telefonun dizaynı konusunda herhangi bir ilgi çekici özellik bulunmuyor.

Ancak ilgi çekici olmaması kötü bir dizayna sahip olduğu anlamına gelmiyor. Daha pahalı ve üst segment telefonlarda bulunan cam arka kısımlardan ziyade, bu fiyat noktasında mantıklı olacak şekilde telefon metal bir yapıya sahip. Metal kasaya sahip olduğundan dolayı ise cihazın kablosuz şarj özelliği bulunmuyor.

Yavaş yavaş tüm cihazlardaki 3.5mm’lik kulaklık girişini kaldıran Xiaomi’nin Mi A2 modelinde de bu giriş bulunmuyor. Ancak kutudan çıkan dönüştürücü ile birlikte kulaklık kullanmak mümkün.

Cihazın üst kısmında, her akıllı telefonda bulunmayan bir özellik olan “IR Blaster” yer alıyor. Evdeki birçok elektronik cihazı kontrol etmenin mümkün olduğu IR Blaster ile TV, DVD Player ve klima gibi, IR girişi bulunan tüm cihazlar kolay bir şekilde kontrol edilebilir.

Ekran

Mi A1 modeline göre biraz daha dar olan Mi A2, daha geniş bir ekrana sahip. Son zamanlarda akıllı telefonlar arasında yaygın hale gelen 18:9 en boy oranı, Mi A2 modelinde de ön plana çıkıyor.

Ekran alanı bakımından Mi A1 modeli ile yapılan karşılaştırmayı aşağıda görebilirsiniz:

Mi A1: 82.6 cm2

Mi A2: 92.6 cm2

Son zamanlarda çentikli telefonların bir hayli popüler olmasına rağmen, Mi A2 çentikli bir tasarıma sahip değil. Önceki modellere göre daha az çerçeve içeren Mi A2’nin çerçeveleri oldukça retro bir görünüm sergiliyor.

Xiaomi’nin Android One telefonu, 1080x2160px çözünürlüğe sahip. Fiyatı göz önüne alındığında, piksel sayısı oldukça fazla. Ayrıca diğer popüler telefonlarda olduğu gibi, ekranın köşeleri yuvarlatılmış durumda.

Ekran paneli LCD olmasına rağmen, içeride olduğunuz zaman iyi bir parlaklık deneyimi sunuyor. Ancak Güneş ışığı altında pek iyi performans sergilemiyor.

Özetlemek gerekirse, orta segment bir telefon olan Mi A2, aynı şekilde orta segment olan bir ekrana sahip. Oldukça tatmin edici olan piksel yoğunluğu ile ekrandaki pikselleri fark etmeniz mümkün değil. Telefon henüz elle yaptığınız parlaklık ayarlamalarını otomatik olarak öğrenmiyor. Ancak Android 9.0 güncellemesi ile bu özelliğin geleceği belirtildi.

Kamera

Mi A2 diğer akıllı telefonlarda olduğu gibi standart bir kamera arayüzüne sahip. Fotoğrafı çekmeden önce gerekli ayarları yapabileceğiniz platformda farklı modları deneyebilirsiniz.

Güç tuşuna hızlıca iki kez bastığını zaman kamera uygulaması açılıyor. Manuel modunda bir ayar yapmadığınız sürece fotoğrafın çözünürlüğü üzerinde değişiklik yapamıyorsunuz. Yüksek, Standart ve Düşük görüntü kalitesi ve 4:3, 16:9, yada 18:9 en boy oranı özelliklerinde değişiklik yapmak mümkün.

Kamera uygulamasında, çoğu Xiaomi telefonunda bulunan HHT özelliği bulunuyor. Bu mod, az ışığın bulunduğu bir ortamda birçok fotoğraf çektikten sonra en az gürültülü fotoğrafı oluşturmak için fotoğrafları birleştiriyor.

Kamera Örnekleri

Mi 8 ve Mi Mix 2s’de olduğu gibi Mi A2 de 12 MP temel kamera sensörünü kullanıyor. Google Pixel cihazlarında görüldüğü üzere artık donanım kalitesinin yanında fotoğrafı işleyen yazılım da oldukça önemli. Bundan dolayı tüm üreticiler fotoğraf işleme yazılımlarına odaklanmış durumda.

Gün ışığında kamera oldukça iyi sonuç veriyor. Çekim sırasında HDR özelliğini açıp kapayabilir veya otomatik moda ayarlayarak telefonun en iyi sonucu seçmesini sağlayabilirsiniz.

A2’nin renk sahnelemesi %100 tutarlı olmasa da çoğunlukla iyi sonuçlar veriyor. Detaylar iyi ve gürültü seviyesi oldukça düşük. Dinamik menzil iyi durumda ancak daha iyi olabilirdi.

Az ışığın olduğu ortamlarda beklendiği üzere kalite oldukça düşse de Mi A2 yeterli bir sonuç veriyor. Az ışığa rağmen fotoğraflardaki detaylar kaybolmuyor ve renklerde büyük bir kayıp meydana gelmiyor.

Gün ışığında özçekimler iyi görünüyor. Gece ise aydınlatma için kullanabileceğiniz bir LED flaş bulunuyor.

Genel olarak Mi A2’nin kamerası oldukça kaliteli. Özçekim portrelerinde kısmen hayal kırıklığı yaratan telefon, bu konuda Xiaomi Redmi Note 5 AI Dual Camera ve Redmi Note 6 Pro gibi modellerin gerisinde kalıyor.

Xiaomi Mi A2 ile çekilmiş fotoğraf örneklerini görüntülemek için bu bağlantıya tıklayın.

Performans – Android One

Android One sayesinde cihaz Google Pixel ayarında bir yazılım deneyimi sunuyor. Ancak cihazın üreticisi Google olmadığından dolayı bu durumun bazı eksileri var.

İlk olarak iyi özellikleri ile başlarsak, bu cihaz Pixel cihazlarından farksız bir arayüz sunuyor. İkisi arasında bazı ince farklar bulunsa da temel işlevsel özellikler hemen hemen aynı.

Cihazın başlatıcısı, uygulama çekmecesi ve Ayarlar menüsü stok Android izlenimi veriyor. Oldukça temiz görünen yazılım kısmında, Xiaomi’nin yalnızca “Mi Services” kısmını eklediği görülüyor.

Performans

Google tarafından oluşturulan bir yazılımı kullandığından dolayı bu cihazdan Pixel benzeri bir performans bekliyorsanız, yanılıyorsunuz.

Qualcomm tarafından üst-orta segment için üretilmiş olan Snapdragon 660 yonga seti, 8-serisi işlemcilere göre daha düşük bir performans sergiliyor olabilir, ancak günlük kullanım sırasında arada bir fark gözlemlenmiyor.

Belirtmek gerekiyor ki, bu durum Xiaomi Mi A2 için biraz farklı. Snapdragon 660, Mi A2 için bazı hayal kırıklıklarını beraberinde getiriyor. 4-serisi bir Snapdragon yonga seti ile karşılaştırıldığında 660 her zaman daha iyi bir seçenek. Cihaz bazı performans sorunları yaşasa da fiyatı için bunu makul görmek gerekiyor.

Yoğun kullanım sırasında ve bazı günlük işlemler sırasında bile bazı donmalar gözlemleyebilirsiniz. Kullandığınız uygulamanın ağırlığına bağlı olarak uygulama içinde bazı gecikmeler yaşanabilir. Uygulamalar arasında geçiş yapıldığı durumlarda bile gecikme yaşandığı gözlemlendi.

Akıcılık

Mi A2, fiyatı göz önüne alındığında genel olarak oldukça hızlı ve akıcı bir deneyim sunuyor. Bu cihazı Pixel gibi bir amiral gemisi ile kıyaslamamak gerekli. Zira, Mi A2 amiral gemisi bir telefon değil. Bundan dolayı satın almadan önce bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Orta segment telefonlara kıyasla Mi A2 akıcılık konusunda başarılı bir performans sergiliyor. Ancak beklentileri yüksek tutmamakta fayda var. Çoğu zaman mikro-gecikmeler meydana gelebiliyor ve günlük kullanım sırasında bile küçük tutukluklar yaşanabiliyor.

Batarya Ömrü

Ekim 2018’de yayınlanan güvenlik güncellemesinden sonra batarya kalitesi oldukça artan Mi A2’yi satın aldıktan hemen sonra güncellemeleri yapmanızda fayda var.

Tam şarj edildikten 12-16 saat sonraki kullanım içinde; kablosuz ağa bağlı, bir-iki saatlik 4G bağlantısı, Bluetooth bağlantısı hep aktifken yapılan bir-iki saatlik müzik yayını ve konum servisinin her zaman açık olduğu kullanımlardan sonra “4 saatlik tam şarj sonrası ekran kullanımı” gözlemlendi. Rekor, %35 şarj kaldıktan sonra, 5 saat 27 dakika oldu. Eğer %0’a kadar devam edilseydi muhtemelen 7 saatin üzerinde bir süre olacaktı ki bu da cihazı Android telefonlar arasında en iyi batarya performansı olan cihazlardan biri yapıyor.

Cihaz oldukça iyi batarya ömrüne sahip, ancak kullandığınız uygulamalara bağlı olarak bu değerlerin değişebileceğini unutmayın.

Sonuç

Sonuç olarak belirtmek gerekir ki, Xiaomi Mi A2 kötü bir telefon değil. Başka bir orta segment cihazı olan Huaweii Mate 10 Lite ile kıyaslandığında çok daha ileride olan Mi A2 bu karşılaşmanın kesin galibi.

Yazılımı, kamera kalitesi ve sürpriz derecede iyi olan batarya ömrü ile birlikte, Mi A2 gerçekten iyi özelliklere sahip bir telefon.

Eğer satın aldığını telefondan müthiş bir performans beklemiyor ve fiyatının uygun olmasını bekliyorsanız, bu telefon tam size göre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir