Kapat

Yanlış Yapıyorsunuz! İşte Star Wars Filmlerini İzlemenin En Doğru Yolu!

Anasayfa
Film Yanlış Yapıyorsunuz! İşte Star Wars Filmlerini İzlemenin En Doğru Yolu!

Star Wars evreni filmlerden video oyunlarına, çizgi romanlara ve televizyon şovlarına kadar çeşitli medyalarda birden fazla nesile yayılıyor. Yine de, dünya Star Wars gününde hayranlarının asla bir fikir birliğine varamayacağı bir şey var: Seriyi hangi düzende izlemeliyiz?

Tüm bu olaydan henüz Farkında olmayanlar için, Star Wars destanını izlemek için bu olaya kafa yormuş birkaç dikkatli takipçi yapımı, çoğunluğun memnun kaldığı onaylı yollar var. (Uyarı: Karşınıza Star Wars spoilerleri çıkabilir!)

Doğal olarak, filmleri vizyona sürüldükleri sırada izlemek için yapılması gerektiğini savunan güçlü bir argüman var – ” üretim emri ” olarak adlandırılıyor. Bu, orijinal üçlemeyi izlemek anlamına gelir. Yani 1977 tarihli A New Hope izleyerek başlayacağınız seriye Empire Strikes Back ve Return of the Jedi ile devam edip orjinal üçlemeyi bitirmeniz gerekiyor. Daha sonra 1999 tarihli Star Wars: The Phantom Menace ile başlayan bölüm 2 ve bölüm 3’ü seyretmeniz gerekiyor. Devamında tabi ki de 2015 yapımı bölüm 7’yi yani The Force Awakens’ı seyredip bir ara film olarak çekilmiş Rogue One’dan devam ederek bölüm 8 olan Last Jedi’ya geçmelisiniz. Son olarak ise serini hayranları tarafından oldukça fazla sevilen Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi’ni seyrederek bitirmeniz gerekiyor.

Filmleri bu sırayla izlemek, zaman çizelgesinin biraz etrafında dolaşmanızı doğrusal bir anlatı duygusunu daha az hissetmenize neden olabilir. Paylaşılan bir evrende kendi kendine yetebilen hikayelerden oluşmuş bir grup gibi hissetmenizi gerektirir.

Peki serinin büyük hayranlarına görüntüleme sırası doğru gelmiyorsa ne yapmalı?

The Machete Order ( Pala Düzeni )

Fikir Colarado’da yaşyan bir blogger olan Rod Hilton tarafından ortaya çıkarılmış ve bu ilginç ismi almış. Bu düzende ise tavsiye edilen izleme sırası tam olarak şöyle: Öncellikle bölüm 4 ve bölüm 5 izleyip bölüm 2’ye dönüp Anakin’in gençliğindeki deneyimlemilerine göz atıp, bölüm 3’de gerçekleşek olan büyük dramasına şahit olmanızı sağlayacak bir flashback patlatmak! Daha sonrasında ise olayların patlama anı ve final yüzleşmesi için bölüm 6 Jedi’in dönüşüne yetişmek! ( sanıyoruz ki colaradolu blogger bölüm 1’i izlemeye değer görmemiş :/ )

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Roku Tv Avrupa'yı Domine Etmek İçin Geliyor!

The New Order ( Yeni Düzen )

Görüntülüme deneyiminize ilk önce İmparatorluğun en güçlü olduğu zamanlarda onlara karşı koymaya çalışan asi birliklerinin seferbirliklerine şahit olmanızı sağlayacak Rogue One’dan başlıyoruz. Daha sonra Luke Skywalker’ın galaktik düzene bir güneş gibi doğmasını takip ederek orjinal üçlemeye geri dönüyoruz. 5.bölümden sonra yine final yüzlemeşmesini sonraya bırakıp bölüm 2’ye geri dönüp klon savaşlarını ortasına dalış yapıyoruz. üçüncü bölüm olan Sith’in intikmanı izleyip daha sonra Han Solo’nun hikayesini izlememiz gerekiyor. Yarıda bıraktığımız orjinal üçlemeye geri dönüp Final yüzlemeşsinin tadını daha farklı bir şekilde çıkartıyoruz. Tüm bunlardan sonra Luke Skywalker’ın arkasında yalnız başına bırakılmış bir Jedi düzenini görüyor ve Galaktik dengenin artık, daha farklı dinamiklere sahip olduğu bir evrene kapıyı açacak bölüm 7 Güç Uyanıyor’da bölüm 8 Son Jedi’da değişimi hissediyoruz.

Tabii ki, tüm bunlar sadece Star Wars deneyiminizden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınız konusunda bir öneridir. Star Wars destanının hayranlarının — ya da seriyi yeni izleyecek olanların- kendi fikirlerine veya zevklerine uygun olanları izlemeleri herkes için daha güzel bir deneyim olabilir. Onları hangi sırayla izlerseniz izleyin, ya da destanda nereye atlarsanız atlayın – bu zevk her birimiz için.

İyi seyirler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir