Kapat

Yapay Zeka Tarafından Yapılan Sanat Eserleri Binlerce Dolara Satıcı Buluyor

Anasayfa
HABER Yapay Zeka Tarafından Yapılan Sanat Eserleri Binlerce Dolara Satıcı Buluyor

Bu yılın başlarında gazetecilerin gelen kutularına şifreli bir basın açıklaması geldi. Bir oyun ekranı gibi tasarlanmış siyah beyaz ekranda şunlar yazıyordu: “YARATICILIK SADECE İNSANLAR İÇİN DEĞİLDİR”. Mesajın sahibi olan üç kişilik Obvious isimli Fransız ekip, tasarladıkları yapay zekanın sanat yapabildiğini iddia ediyor. Esrarengiz portre için açık arttırma mesajı veren ekip, eser için $10,000’dan daha az bir miktar bekliyordu, ancak eser ekibin beklentilerini oldukça aşarak 430,000 dolara satıcı buldu.

Londra’da Ulusal Portre Galerisinde bulunmaya aday olabilecek portrenin sağ altında yapay zekanın algoritmasını belirten kendi imzası bulunuyor.

Açık arttırmada satılan ilk yapay zeka yapımı sanat eseri olan portre, insanların akıllarında bazı soru işaretleri oluşturdu. Bu eserin sanatçısı ve sahibi kim? Sanat nedir? Artık makineler de sanat yapabilir mi?

Tüm bu sorular mantıklı noktalara dikkat çekiyor. Ancak teknoloji şu anda bu seviyeye gelebilecek kapasitede değil. İnsanlar henüz yapay zeka konusunda çok fazla bilgiye sahip olmadığından dolayı kafa karışıklığı oluşuyor. Fransız ekip de pazarlama stratejileri ile bu durumdan avantaj sağlamış görünüyor.

Yapay Zekanın Sanatı

Yapay zeka tarafından oluşturulan sanat eserleri 50 yıl kadar önceye dayanıyor. Ancak portre olan eserler daha yeni piyasaya çıkmaya başladı. Geçmişte bilgisayarlarda belirli estetik kurallarını belirlemek amacıyla kodlama yapılıyor ve buna bağlı olarak sanal sanat eserleri ortaya çıkıyordu. Günümüzde ise yapay zeka bu estetiği öğrenmek için algoritmayı kullanabiliyor ve yeni görüntüler oluşturabiliyor.

Belirtmek gerekiyor ki, yapay zeka sanat eserini kendi başına oluşturmuyor. Ayrıca ne kadar günümüzde önemini korumaya devam etse de, yapay zekanın insan yaratıcılığına yaklaşması henüz mümkün değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir