Kapat

Yazılım Güncelleme Nasıl Durdurulur?

Anasayfa
Çözüm Yazılım Güncelleme Nasıl Durdurulur?

Yazılım güncelleme, özellikle Windows işletim sistemi ve işletim sistemi üzerine kurulu üçüncü parti uygulamalarda bir çok kez karşılaştığımız bir durumdur. Yazılım güncelleme sıklığı bazen o kadar fazla olur ki internet bağlantısını kesmeyi veya yazılımın güncellemesini durdurmayı planlamak zorunda kalırız. Peki yazılım güncellemeleri ne kadar gereklidir? Yazılım güncelleme yapmazsak bize zararları ne olur?

Yazılım Güncellemesi Nedir?

İşletim sistemimiz üzerine kurulu olan ihtiyacımıza veya isteğimize göre olan yazılımlar, işletim sistemindeki değişikliklere, tüketicinin artan ihtiyaçlarına, yazılımda yer alan hataları düzeltmeye ve tasarım alanında yenilikleri yakalayabilmek için belirli periyotlarla güncelleme almaktadırlar. Bu güncellemeler kod geliştirmesi de olabilir yazılım ara yüzü düzenlemesi de olabilir. Ancak hiç güncelleme almayan birçok yazılım zamanla kararlılığını yitirebildiği ve gelişen teknolojiye ayak uydurmada sıkıntılar yaşayacağı için uzun süre tutunamayabilir. Güncellemeler bir yazılımın ilk satışı, ilk kurulumu kadar önem arz edebilmektedir. Özellikle antivirüs gibi programlarda devamlı olarak bir güncelleme olmasının sebebi yeni tespit edilen virüs uzantılarına karşı savunma oluşturmaktır, eğer bu güncellemeler yapılmasaydı ve sadece kendi veri tabanında yer alan virüslere karşı sistemimizi korusaydı muhtemelen zamanla geçerliliğini yitirecek ve virüsler karşısında zayıf olacaktı. Ancak güncellemeler sayesinde programlar hem yazılım hem de görsel olarak isteğimize, ihtiyacımıza en uygun şekilde gelişmeyi sürdürmektedir.

Yazılım Güncelleme Gerekli Mi?

Güncellemeler özellikle grafikerler, iş adamları, yazılım üreticiler ve yüksek güvenlik gerektiren işlemler ile uğraşanlar için elbette önemlidir. Özellikle de kolaylaşan ara yüzler, çözülen problemler ve geliştirilen güvenlik önlemleri işlerimizi daha hızlı, güvenli ve pratik yapmamıza katkı sağlayabiliyor. Herhangi bir güncellemeye ihtiyaç duymamak o yazılımlardan daha fazlasını beklememiz olanağını engelliyor ve bazı güvenlik problemlerini beraberinde getirebiliyor. Hiç güncelleme yapılmayacak bir işletim sistemin sürekli olarak internete bağlı olması, dosya alışveriş yapılması ve çok fazla aktif kullanılması açıkçası birçok güvenlik problemini de beraberinde getirebilir, bu yüzden yazılım güncellemeler birçok kullanıcı için çok önem arz etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Deep Web Siteleri Nasıl Bulunur?

Yazılım Güncelleme Nasıl Durdurulur?

Elbette bu güncellemeler çok gerekli ve önemlidir ancak düşük işletim sistemi kullanıyor veya düşük özelliklerde bir sisteme sahipsek bu güncellemelerin ağırlığı bazen bize problemler yaşatabilmektedir. Çünkü her yazılımın güncellemesi ufak çaplı veya düşük MB boyutlarına sahip olamayabiliyor. Bazen GB boyutlarına erişen güncellemeler hem sistemimizi yavaşlatabilir hem sınırlı depolama alanımızı doldurabilir hem de internet hızımızı etkileyebilmektedir. Özellikle MacOS’a nazaran çok fazla güncelleme alan Windows cihazlar bu konuda birçok kullanıcısından şikâyet alabiliyor, bunun tek çözümü olarak da güncellemeleri durdurmak gibi gözüküyor. Bu yüzden kullanıcılar Windows işletim sistemi ayarlarından güncellemeyi el ile yapma seçeneğini sıkça kullanıyor, diğer üçüncü parti uygulamalarda ise yazılım güncellemesi durdurma işlemleri genel olarak yazılımın genel ayarları penceresi altında yer almaktadır. Bazı yazılımlarda bu pencerelerin altında bir de sistem güncelleme, yazılım güncelleme gibi ayrı bir panel daha yer alır, burada güncellemeleri durdurma veya takip etme işlemlerini anlık olarak yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir