Kapat

Yılın en uzun Ay tutulması, 27 Temmuz’da gerçekleşecek!

Anasayfa
Bilim Yılın en uzun Ay tutulması, 27 Temmuz’da gerçekleşecek!

2018 yılın en uzun Ay tutulması, "Gözlem Geceleri" kapsamında 27 Temmuz Cuma akşamı İstanbul Üniversitesi'ndeki Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nde de teleskopla takip edilebilecek.

Bölümden yapılan açıklamaşu şekilde;

2017 yılının başından beri neredeyse her ay düzenlediğimiz halka açık “Gözlem Geceleri” isimli etkinliğimizin 11.’si 27 Temmuz 2018 akşamı gerçekleştirilecektir.

Bu tarih aynı zamanda, Türkiye’den 2018-2020 yılları arasında gözlenebilecek 6 ayrı tutulmadan ikincisinin gözlenebileceği tarihtir. 27 Temmuz 2018 akşamı gerçekleşecek Tam Ay Tutulması bu yüzyılın en uzun sürecek Ay tutulmasıdır. Ay’ın tamamen Dünya gölgesinde kalacağı süre 1 saat 43 dakika olacaktır ve bu süre boyunca uydumuzu mükemmel bakır kızılı renginde göreceğiz.

27 Temmuz 2018’de ayrıca Dünya ile Mars da birbirlerine en yakın konumda olacaklar ve bu da Mars’ın gökyüzünde oldukça parlak görünmesini sağlayacak. Güneş Sistemi’nin en büyük iki gezegeni, Jüpiter ve Satürn de gökyüzünde olacak ve astronomi meraklıları için bir gökyüzü şöleni sunacaklar. Ay ve Mars doğu ufkuna yakın olsalar da gözlenebilecekler.

Gözlemler, havanın yeterince kararmasıyla başlayacaktır. Tutulma sırasında Ay, 22.30 ile 00.13 saatleri arasında Dünya’nın gölgesinde kalacaktır ve bu süre boyunca ışığı azalacak ve tutulma ortasında ise kızılımsı bir görünüm sunacaktır.

Türkiye'den ay tutulması gözlemlenebilecek mi? Ay tutulması ne zaman gözlemlenecek? 2018 yılında ay tutulması ne zaman olacak? Ay tutulması nereden görünecek? Ay tutulması çıkpak göz ile görülecek mi? Ay tutulması hangi tarihte ve saatte görülecek?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  İşlemci ( CPU ) oyun oynarken yüzde yüz kullanılıyor sebebi nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir