Kapat

YouTube ‘Dislike’ Butonunu Kaldırabilir

Anasayfa
HABER YouTube ‘Dislike’ Butonunu Kaldırabilir

İnsanların beğenmeme butonunu video içeriğinden bağımsız bir şekilde kötü niyetli olarak kullanabildiğini belirten YouTube, sorun ile başa çıkmak için çözümler arıyor. Bir videoda açıklama yapan Proje Yönetim Direktörü Tom Leung çeşitli seçeneklerin araştırıldığını ve butonun tamamen kaldırılabileceğini belirtti.

YouTube dünyasındaki “dislike” çeteleri, Steam’deki inceleme bombardımanı ile benzerlik gösteriyor. Çok sayıda kişi video içeriği ile alakasız olarak videoları “dislike” yağmuruna tutuyor. YouTube’ın önceki yıla dair trendleri bir araya getirdiği Rewind 2018, Aralık ayında en çok “dislike” sayısına sahip video olma ünvanını kazanmıştı. Bazıları ise PewDiePie, Shawn Dawson ve Logan Paul gibi YouTuber’ların videoda bulunmamasının olumsuz geri bildirimlere katkıda bulunduğuna inanıyor.

“Dislike” çeteleri bir videonun önerilme oranını azaltarak görüntülenme sayısını azaltabilir ve böylece içeriği oluşturan kanal zarar görebilir. Bu sorunun önüne geçmek amacıyla YouTube çeşitli çözümler üzerinde çalışıyor. Videonun aldığı tüm geri bildirimin gizlenebileceği planlansa da bu durumda kullanıcıların videonun ne kadar pozitif geri bildirim aldığını göremeyeceği belirtiliyor. Kullanıcılardan ayrıca, bir videoyu neden beğenmediklerini belirten onay kutularını tıklamaları istenebilir.

YouTube içerik oluşturucularından gelen daha iyi bir plana göre ise bir izleyicinin videonun yarısını izlediği durumda beğenmeme seçeneğini kullanmasına izin verilebilir.

“Dislike” butonunun tamamen kaldırılması aşırı bir seçenek olsa da, Leung bunu “demokratik” olarak kabul etmeyeceğini, “’dislike’ sayısının sadece ‘dislike’ çetelerinden gelmediğini, normal kullanıcıların da videoları beğenmeyebileceğini” söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  YouTube Originals Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir