Kapat

YouTube Music Nedir? Nasıl Kullanılır?

Anasayfa
Uygulama YouTube Music Nedir? Nasıl Kullanılır?

YouTube Music; kullanıcıların müzik türleri, çalma listeleri ve müzik videolarına ulaşabileceği YouTube tarafından geliştirilmiş bir müzik servisidir. Ücretsiz olarak kullanılabilen uygulama, bunun yanında arka planda oynatma gibi çeşitli özellikleri içeren Premium hizmeti de sunmaktadır.

İlk olarak 2015 yılında çıkış yapan uygulama şu anda Türkiye’nin de dahil olduğu 62 ülkede kullanılabiliyor. Geçtiğimiz yıl uygulamada radikal değişiklikler yapan YouTube, mobil uygulamasını daha kullanışlı hale getirerek servisin ayrıca masaüstü tabanlı sürümünü faaliyete geçirdi.

Apple Music ve Spotify gibi servislere rakip olarak ayrı bir üyelik hizmeti haline gelen YouTube Music uygulamasından, halihazırda YouTube Premium üyeliği bulunan kullanıcılar ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

YouTube Music – Özellikleri

YouTube Music ücretsiz olarak kullanılabilse de Premium üyeliğine karşı sunulan özellikler oldukça kısıtlı. Örnek olarak Premium üyelikte arka planda oynatma seçeneği bulunurken, ücretsiz üyelikte ekranınızın sürekli açık olması gerekiyor. Bu durum Spotify ve Apple Music gibi rakiplere karşı YouTube Music uygulamasını kötü bir pozisyona sürüklüyor.

YouTube Music için ücretsiz ve Premium özelliklerinin karşılaştırılmasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Görüleceği üzere Premium üyelikte reklamsız müzik, arka planda oynatma ve müzik indirme gibi seçenekler yer alırken, ücretsiz üyelikte bu özellikler bulunmuyor.

Spotify Premium ile şu anda aynı fiyatta olan servis aylık ₺13,99 olarak kullanıcılar ile buluşuyor. Ancak halihazırda bir YouTube Premium üyeliğiniz varsa YouTube Music servisinden de ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Reklamsız bir YouTube deneyimi sunan YouTube Premium ise ₺16,99/ay olarak fiyatlandırılıyor. Ayrıca aylık ₺25,99 olan aile üyeliğine geçerek üyeliğinizi beş kişiyle paylaşabilir ve böylece daha az ödeyebilirsiniz.

Ülkemize yeni giriş yapan YouTube Premium ile birlikte 3 aylık ücretsiz deneme süresini başlatarak YouTube Music hizmetini de deneme şansı yakalayabilirsiniz. Detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantılara tıklayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  YouTube Originals Nedir?

YouTube Premium – youtube.com/premium

YouTube Music – music.youtube.com

YouTube Music
YouTube Music
Developer: Google LLC
Price: Free
YouTube Music
YouTube Music
Developer: Google LLC
Price: Free+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir