Kapat

Zynga, Türk Mobil Oyun Şirketi Peak’i 1.8 Milyar Dolara Satın Aldı

Anasayfa
HABER Zynga, Türk Mobil Oyun Şirketi Peak’i 1.8 Milyar Dolara Satın Aldı

Zynga şirketinin yöneticisi Frank Gibeau tarafından bugün yapılan açıklamaya göre şirketin Türk mobil-oyun yapımcısı Peak’i 1.8 milyar dolara satın alacağı doğrulandı.

Bugün ilerleyen saatlerde Zynga tarafından da resmi olarak duyurulması beklenen anlaşma 900 milyon dolar nakit ve 900 milyon dolar değerinde Zynga hisseleri karşılığında gerçekleşecek. Anlaşmanın bu yılın üçüncü çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

Türkiye’de televizyonlarda eş zamanlı olarak yayınladığı reklamlar ile gündeme gelen mobil-oyun yapımcısı Peak, Toon Blast ve Toy Blast gibi yapımlar ile tanınıyor.

Zynga anlaşma neticesinde Peak’in sahiplerine tanesi 7.92 dolar olmak üzere 114 milyon hisse ödemesi yapacak. Anlaşma tamamlandıktan sonra Zynga’nın nakit havuzunda 600 milyon dolar kalacak.

Anlaşma ile birlikte Zynga’nın uluslararası oyuncu kitlesini artıracağı ve günlük oyuncu sayısında %60 gibi bir artış göreceği belirtiliyor.

Başarılı oyun stüdyolarını satın alarak gelirini katlamak isteyen Zynga, ayrıca 2018’de Türk oyun yapımcısı Gram Games’i satın almıştı.

Şirketler mobil oyunlar üzerinden gerçekleşen oyun-içi satışlar aracılığıyla kâr ederken, Zynga’nın Peak sayesinde yılın ikinci yarısında 300 milyon doları kasasına ekleyebileceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  2016 yılının en hızlı kamerasına sahip telefon listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir