İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

İnceleme

Asus X509JB-BR201T İncelemesi: Özellikleri

Pandemi koşullarının etkisi ile azalan üretim kapasitesi ve online eğitimden dolayı artan talep neticesinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dizüstü bilgisayarların stoklarında sıkıntı yaşanırken bu tarih itibari ile ulaşılabilen orta seviye dizüstü bilgisayarlardan olan X509JB-BR201T modelini incelemeye alıyoruz.

Asus firmasının bilinirliği ve tabii ki güvenilirliğini göz önüne aldığımızda son kullanıcının dikkatini çeken bu ürün özellikle orta seviye kullanıcılar için biçilmiş kaftan konumunda.

Tasarım

Asus X509JB-BR201T modeline ilk baktığımızda bizleri 15.6 inçlik boyutuna rağmen ince ve hafif bir gövde karşılıyor. Bu gövdenin plastik materyalden oluştuğunu belirtmekte fayda var. Ürünün çerçeveleri inceltilmiş tasarımı alıştığımız yani klasikleşmiş Asus tasarımının dışına çıkarak modern bir görüntü sağlıyor. Cihazın menteşe kısmından, touchpad kısmına doğru incelerek devam eden kasa çizgisi özellikle yandan bakıldığında oldukça premium bir görüntüye sahip. Firmanın giriş seviyesi olarak konumlandırdığı bu kasa giriş seviyesi bir dizüstü bilgisayarın çok daha ötesinde modern görünüme sahip diyebiliriz.

Cihazın ekranına baktığımızda ilk dikkatimizi çeken ince çerçevelere sahip yansıma yapmayan bir ekran panelinin olması oluyor. Bu yansıma yapmayan mat panel özellikle EBA gibi platformların mecburi olarak uzun süreli kullanımında göz yorgunluğunu azaltarak kullanıcıya avantaj sağlıyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Dışarıdan bakıldığında tarz sahibi bir duruşu olan bu bilgisayar 15.6″ gövdesine rağmen sadece 1.7 KG ağırlığa sahip. Kolay taşınabilirliğin günümüz şartları için bir gereklilik olduğu düşünüldüğünde Asus gerçekten iyi bir iş çıkartmış diyebiliriz.

Tüm bunların haricinde 2 adet hoparlör ile desteklenen ses performansı SonicMaster sistemiyle sizi içine çekiyor. Orta seviye bir dizüstü bilgisayar için tatmin edici bir ses performansı olduğunu söyleyebilirim.

Performans

X509JB-BR201T modeli halihazırda bulunan en yeni Intel Core i5 işlemcilerden biriyle donatılmış. Düşük güç tüketimi ve yüksek performansı ile orta seviye kullanımlarda oldukça yeterli işler başarabiliyor. Intel Core i5 1035G1 kodlu işlemci kullanıcılarına turbo boost teknolojisi ile 1.0 GHz ile 3.6 GHz arasında bir hız sunabiliyor. Cihazın 49 dakikalık bir sürede %55-60 arası şarj olması ve düşük güç tüketimi sebebiyle uzun pil ömrü olması yine tercih sebepleri arasında yer alabilir.

10.Nesil Intel Core i5 işlemciye 4 GB DDR4 RAM bellek ve 256 GB SSD depolama eşlik etmiş. Özellikle yeni bir işlemci ve SSD’nin birleşmesi ile EBA ve üniversite online eğitim için yeterli bir performans sunan bu cihaz aynı zamanda kurumsal firmalarda ortalama performans bekleyen kullanıcılar için gayet yeterli.

Ekran kartı yani GPU tarafına baktığımızda ise nispeten geçmişte kalan Nvidia’nın 2 GB MX110 grafik kartını görmekteyiz. Yine ortalama bir performans sunan bu harici grafik kartı günümüz oyunların çok başarılı olmasa bile CS:GO, LOL gibi oyunlarda yeterli performans sağlayacaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Eğer sizde online eğitim, EBA üzerinden eğitim için bir notebook arayışı içerisindeyseniz şuan halihazırda ülkemizde stoğu bulunan Asus X509JB-BR201T modeli performansı ile oldukça yeterli bir cihaz olacaktır. Fiyat/Performans olarak kendini iyi bir yere konumlandırılan cihaz orta seviye performans beklentilerini sonuna kadar karşılayacaktır.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

3 Yorum

3 Comments

 1. MERTCAN YAVUZ

  Ekim 15, 2020 at 12:14 am

  Genel olarak bu seviyedeki notebooklarda standart 720p çözünürlükte VGA kameralar gelir. Online eğitim koşulları için yeterli olduğunu söyleyebilirim zira iş için kullanacak kişiler için harici kamera şart gibi.

 2. emre

  Kasım 22, 2020 at 9:17 pm

  merhabalar, müzik programı kullanmak için bu bilgisayar yeterli midir? işelmci hızı 1.00 turbo teknolojisi ne zaman devreye giriyor? Teşekkürler

  • MERTCAN YAVUZ

   Aralık 1, 2020 at 10:58 pm

   İşlemci sizin yaptığınız işlemlere göre kendi hızını ayarlayabiliyor. Siz ağır işlemler için kullandığınızda 3.6 GHz hızına çıkarak kullanıcıya performans sağlıyor. Basit işler yaparken ise daha düşük frekansta çalışıp pil ömrünüzün daha uzun gitmesini sağlıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

HABER

ASUS’un kurumsal firmalara özel geliştirdiği ExpertCenter E5 AiO (All-in-One), en zorlu iş süreçlerinin üstesinden gelmek ve profesyonellere zaman kazandırmak için tasarlandı. İki farklı ekran...

HABER

Bu tam donanımlı oyuncu kulaklıkları gerçekçi ses kalitesinin yanı sıra sektörde lider mikrofon teknolojisiyle en net sesli iletişim olanağını sunuyor. Öne çıkan özellikler: ROG...

HABER

Bilgisayar parçaları, bilgisayar kasasının bütününü oluşturan bileşenlerden oluşmaktadır. İhtiyacı doğru karşılamak için birlikte stabil çalışabilen bilgisayar bileşenlerini seçmek oldukça önemlidir. CPU, anakart, bilgisayar kasası,...

Çözüm

Asus marka kablosuz modeminizde şifre değiştirme işlemini yapamıyorsanız temel bir kaç adımda hata yapıyor olabilirsiniz. Makaledeki adımları takip ederek Asus kablosuz modem şifresini rahatlıkla...