İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Canon 600D Otomatik Netleme Nasıl Yapılır?

Canon 600D Otomatik Odaklama

Gelişen ve yenilenen teknoloji ile fotoğraf makinelerinin özellikleri geliştirilmektedir. Bunlardan biri de otomatik netleme dediğimiz AF (Automatic Focus) özelliğidir. Tüm yeni nesil fotoğraf makinelerinde bulunan bu özellik, Canon 600D fotoğraf makinelerinde kullanıcı açısından çok kolaylık getirmektedir. Eski nesil teknoloji ürünlerinde manuel olarak yapılan netleme ayarı günümüzde otomatik hale gelmiştir. Yapılması gereken sadece çekim modunu seçmek, gerisini zaten makine otomatik ayarlıyor. Eski teknoloji bağımlısı olanlar için 600D fotoğraf makinelerinde manuel olarak netleme yapılabildiği gibi birçok otomatik özellik yerine elle (manuel) seçim yapılabiliyor.

Canon 600D fotoğraf makinesinde otomatik netleme yapmak için öncelikle lens üzerinde yer alan AF-MF düğmesini AF konumuna getirmek gerekiyor. AF (otomatik netleme) MF (elle netleme) Daha sonra çekim modlarını isteğe göre seçerek fotoğraf çekimine başlanabilir. Deklanşör düğmesi (Fotoğraf çekerken bastığımız düğme) iki kademelidir, ilk kademede otomatik netleme sağlanır, ekranda netlik sağlanınca ikinci kademeye geçmek amacıyla deklanşöre basılır. Yani önce netleme yaparız sonra fotoğraf çekeriz. Örneğin portre moduna alınan fotoğraf çekimlerinde fotoğrafı çekilen kişi net görünür, arka tarafı ise flu (bulanık) görünür. Her tarafın aynı netlikte çekilmesi isteniyorsa manzara moduna alınarak yapılan fotoğraf çekimlerinde geniş net alan derinliği sağlanmış olur. Bu modlar tamamen fotoğraf çekimi yapan kişinin tercihine bırakılmıştır. Farklı birçok mod daha 600D makinelerinde kullanıma sunulmuş olup fotoğraf çekimlerindeki netleme otomatik olarak gerçekleşmektedir. Eğer çekim yapan kişi netlemeyi manuel olarak yapmak isterse 600D fotoğraf makinesi bu seçeneği de kullanıcılarına sunmaktadır.

Odak noktası nedir?

Advertisement. Scroll to continue reading.

Odaklama sisteminin odaklama yaparken kullandığı nokta veya bölgeye denir. Deklanşöre yarım basıldığında hem odaklama yapılır hem de odaklamanın yapıldığı anda vizörden kırmızı şekilde görünen noktalar bize odaklama yapılan yeri veya noktayı gösterir.

Fotoğraf albümünde bulanık fotoğraflar görülmek istenmiyorsa netleme yaparken çok dikkatli olmak gereklidir. Çekimlerden sonra fotoğraflara bakıldığında bulanık olduğunu görmek insanı üzer. Bu nedenle 600D makinelerinde AF modunu aktif duruma getirip çekimleri bu şekilde yapmakla net fotoğraflar elde edildiği görülecektir. İlerleyen süreçte 600D fotoğraf makinesi kullanıcısı, makinesini tanıdıkça manuel modda çekimler yaparak otomatik çekimlerle kıyaslama yapabilir hale gelecektir. Fotoğraf çekmek bir sanat işidir, herkes güzel pozlama yapamadığı gibi güzel netleme de yapamaz. Canon 600D fotoğraf makinesi gibi bir teknoloji ürününe sahipseniz AF modunda çok net ve profesyonel fotoğraflar çekebilirsiniz. Tek yapmanız gereken AF modunu aktif hale getirmek. Kimi kullanıcılar bu modu bilmediği için yanlışlıkla MF moduna geçiş yapabiliyor, haliyle manuel kullanımı bilmediklerinden ötürü flu (bulanık) fotoğraflar çekebiliyorlar. Hatta biraz daha ileri giderek bu güzel teknoloji ürününü yersiz eleştirebiliyorlar. Hangi ürünü kullanırsanız kullanın önce onu iyi tanımalısınız. Bazen güzel şeyler küçük bir ayrıntıda gizli kalabiliyor. Günümüz teknoloji ürünleri de böyle. Küçük bir ayrıntıyı bilmeniz o ürünü üst seviyede kullanmanıza olanak tanıyor.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar