İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

HABER

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama. Acaba bu iki kelime son yılların süslü moda kelimelerinden mi yoksa gerçek bir şey mi? Belki daha iyi bir soru sorulabilir burada ama en öncelikli sorumuz: Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama söz konusu olduğunda hepimizin bu terime aşina olduğu kesindir. Dünya üzerinde 4 milyondan fazla internet kullanıcısı olduğu düşünüldüğünde bu terimin önemi daha fazla ortaya çıkar.

Dijital Pazarlama Nedir?

 Öncelikle ‘dijital pazarlama nedir?’ sorusunu cevaplandıralım. En basit anlamıyla bu, tüketicilere ulaşmak için internet, mobil cihazlar, sosyal medya, arama motorları gibi dijital mecraların kullanılmasıdır. Bu noktada unutulmamalıdır ki internet pazarlaması dijital pazarlamadan farklıdır. İnternet pazarlaması yalnızca internette reklam verilmesini sağlarken, dijital pazarlama mobil cihazlar, video oyunu veya akıllı telefon uygulaması gibi araçlar üzerinden de gerçekleşebilir. Dijital pazarlama nedir, sorusuna kısa ve en net cevabı şöyle verebiliriz: Dijital kanallardan reklam yayınlamaktır. Bunun için sosyal medya, mobil uygulamalar, e-posta, web uygulamaları, arama motorları, web siteleri veya herhangi bir dijital kanalı kullanabilirsiniz. Pek çok dijital pazarlama türü var ama her işletmenin, kendi hedef kitlesine göre bir dijital pazarlama türü seçmesi çok önemlidir. Bunun yanında iyi bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmak, hem işinizi kolaylaştıracak, hem de dönüşüm oranlarınızı yükselterek, dijital reklam bütçenizi çok daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

Kaç Çeşit Dijital Pazarlama Türü Vardır?

Advertisement. Scroll to continue reading.

2000’lerin başında ortaya çıkan ve bugün çok popüler olan dijital pazarlamayı daha iyi anlayabilmek için dijital pazarlama nedir, sorusunun ardından belki de en çok merak edilen dijital pazarlamanın çeşitleri nelerdir, sorusunu cevaplandırmak gerekir. Dijital pazarlama nedir merak edenler için bu yeni kavramın en önemli özelliklerinden birini belirtmekte fayda var. Dijital pazarlama etkileşimlidir yani dijital pazarlama faaliyetleri sonrasında müşteri geri bildirimleri alınabilir, şirket ile müşteri arasında iki yönlü bir etkileşim sağlanabilir. Müşteri kitlenize göre seçebileceğiniz onlarca farklı dijital pazarlama türü bulunuyor. Bunlardan birkaçına burada yer verdik.

  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO, dijital pazarlamanın en önemli türlerinden biridir. Kısaca Google vb. arama motorlarındaki ücretsiz veya organik arama sonuçlarından kaliteli trafik alma işlemi denilebilir. Belirtmek gerekir ki Arama Motoru Optimizasyonu olmadan, kullanıcılar sizi internette bulamazlar.

  • İçerik Pazarlaması

Dijital pazarlama nedir, kaç türü var diye düşünürken aklınıza içerik pazarlaması ilk anda gelmeyebilir ama bu, dijital pazarlamanın en önemli türlerinden biri. Hedef kitleniz için içerik oluşturma ve bunu yaymak diyebiliriz içerik pazarlama için. Tüketici içeriğinizi ilgi çekici, tutarlı ve faydalı bulmalı, ürününüzü ya da hizmetinizi tüketmek istemelidir.

  • Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

Bu terim, dijital pazarlama içinde ücretli etkinlikler için kullanılan bir terimdir. Peki, bu tür dijital pazarlama nedir? Kısaca Arama Motoru Pazarlaması, ücretli yöntemleri kullanarak arama motorlarında web sitenizin görünürlüğünü artırmayı amaçlayan dijital pazarlama biçimidir. Google AdWords gibi mecralara koyduğunuz reklamlar denebilir buna.

  • Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı

Bu tür dijital pazarlama, reklamların her tıklanmasında ücret ödenen bir reklamcılık türüdür. SEO veya diğer dijital pazarlama türleri aracılığıyla organik olarak ziyaretçi bulmak yerine sitenize ziyaret satın alma işlemi de denilebilir.

  • Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, sosyal medya platformlarını kullanarak dikkati çekmek için yapılan pazarlama çalışmalarıdır. Bugünün en popüler uygulamaları olan sosyal medya uygulamalarını kullanarak müşteri trafiğinizi artırabilir ve müşterilerinizle sadakat ilişkisi kurabilirsiniz.

  • Satış Ortağı Pazarlaması

Bu tür son yıllarda çevrimiçi para kazanmanın en popüler yollarından biri. Temel olarak, bir kişinin bir işletme ile ortaklık yaparak bu işletme için oluşturduğu trafik için bir komisyon alması denilebilir.

Dijital Pazarlamanın Zorluklarını Nasıl Aşarsınız?

Dijital pazarlama, faydalarının yanı sıra bazı zorluklar da içermektedir. Dijital kanallar hızla çoğalıyor ve dijital pazarlamacılar bu kanalların nasıl çalıştığını, alıcılar tarafından nasıl kullanıldıklarını sürekli takip etmek ve bu kanalları ürünlerin veya hizmetlerin etkili bir şekilde pazarlamak için nasıl kullanılacağını bilmek zorundalar. Çağ hızla değişirken, rekabet kıyasıya artarken alıcıların yani tüketicilerin dikkatini çekmek da daha zorlaşıyor. Bu noktada dijital pazarlama uzmanları geniş veri yığınlarını analiz edip bu bilgileri yeni pazarlama çalışmalarında değerlendirmeye çalışıyor. Bu da dijital pazarlama nedir, sorusunun yanında dijital pazarlamayı en verimli şekilde nasıl kullanabilirim, sorusunu beraberinde getiriyor. Dijital pazarlamaya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ve güvenilir bir dijital pazarlama ajansının desteğine ihtiyaç duyuyorsanız Sempeak’in dijital pazarlama konusunda uzman ekibinden ihtiyacınıza uygun hizmetleri alabilir, hedef müşteri kitlenize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar