İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

DISKPART ile HDD ve USB’ye Nasıl Format Atılır?

Birçoğumuzun bildiği gibi Hard Disk ya da USB bellek gibi depolama kaynakları cihazlarımızda kullandığımızda zararlı yazılımlar işletim sistemimize ve bilgisayarımıza zarar verebilirler. Bu makalemizde ‘DISKPART’ komutu (aracı) ile Hard Disk ya da USB bellek formatlamanın nasıl yapıldığının adımlarını sizlere aktaracağız.

DISKPART’ komutu (aracı) ile Hard Disk ya da USB bellek formatlama için yapılması gereken adımları sırasıyla aşağıda verdik. Dikkatlice adımları takip etmelisiniz.

DISKPART Format Atma

• Başta menüsü açık konumdayken açılan arama kutucuğuna ‘cmd’ yazıp Enter’a basın.
• Bu işlemin ardından üst tarafa, ‘Komut İstemi’ seçeneğinin olduğu bir pencere çıkacaktır.

‘Komut İstemi’ menüsünün üstüne gelip sağ tıklayıp ardından, açılan menü listesinden ‘Yönetici olarak çalıştır’ seçeneğini seçin.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çıkan ‘Komut İstemi’ penceresinde ilk olarak, ‘DISKPART’ yazıp ardından Enter’a tıklayıp ‘DISKPART’ programını aktif hale getiriyoruz.

• Ardından ‘list disk’ yazıp Enter’ı seçiyoruz, sisteme bağlı olan diskler önünüze çıkacaktır.

• Formatlamak istediğiniz diski, numarasına göre ‘select disk 2’ (biz burada disk 2’yi ele aldık) komutunu yazıp, Enter’a tıklıyoruz ve işlem yapmak istediğimiz diski seçiyoruz.

Format işlemini başlatmadan önce ‘clean’ komutunu yazıp, Enter’a tıklayarak diski temizliyorsunuz ve format atmış oluyorsunuz.

• Yapılan işlemlerin ardından diski bölümlüyoruz. Bu aşamada yapacağımız işlemde ise diskin tümünü kullanarak 1 adet disk bölümü oluşturmuş oluyoruz. Bunun olması için ‘create partition primary’ komutunu girmemiz gerekiyor.

• Sonra ise yaptığımız disk bölümü seçmek için ‘select partition 1’ komutunu yazıyoruz ve Enter’a tıklıyorsunuz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

• Bu aşamada ‘active’ komutunu yazıp Enter’a tıklıyoruz ve oluşturmuş olduğunuz disk bölümünü başlatıyoruz.

• Disk bölümünü aktif ettikten sonra NTFS dosya sistemini kullanarak diski formatlamak için ‘format FS=NTFS quick’ komutunu yazdıktan sonra Enter’a tıklıyoruz (FAT32 dosya sistemi ile formatlamak isterseniz ‘format FS=FAT32 quick’ şeklindeki komutu girmeniz gerekir). Formatlama işlemi ile birlikte diskiniz için etiket de belirlemek isterseniz, yukarıdaki komuta ‘label= Etiket Adı’ parametresini eklemeniz gerekecektir.

• İşlemlerimiz tamamladıktan sonra ‘assign’ komut ile diskinizin harf atama işlemini kolayca sağlayabiliriz.

• En son olarak ‘Exit’ komutu ile programdan ve ‘cmd’’ ekranından çıkabilirsiniz.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar