İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Kripto Para

DOS Coin Nedir? | DOS Network Nedir? | DOS Coin Yorum

DOS Ağı, ana akım blok zincirlerine gerçek zamanlı veri beslemeleri ve doğrulanabilir hesaplama gücü sunan, zincirden bağımsız katman 2 merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Zincir üstü akıllı sözleşmeleri ve uygulamaları zincir dışı veri kaynakları ve sınırsız hesaplama gücüyle birleştirerek daha gerçek dünya kullanım örnekleriyle akıllı sözleşmeleri mümkün kılar.

DOS Ağı Hangi Sorunları Çözebilir?

Yaygın olarak tartışılan ölçeklenebilirlik sorununun yanı sıra, şu anda akıllı sözleşmelerin ve büyük ölçekli ticari uygulamaların yaygın olarak benimsenmesini engelleyen iki büyük sorun daha var:

  • Blok zinciri kapalı ve belirleyici bir sistemdir ve belirli bir akıllı sözleşmenin tüm doğrulama düğümlerinde yürütülmesi oybirliği ile sonuca ulaşmalıdır, aksi takdirde fikir birliği bozulur. Bu, blockchain konsensüs mekanizmasının doğal bir sınırlamasıdır. Bu nedenle, akıllı sözleşmelerin zincir dışı dünya ile ağ G/Ç işlemlerini gerçekleştirmesine izin verilmez, yalnızca zincir üstü durumlardan ve işlem verilerinden girdi tüketebilirler.
  • Akıllı sözleşmelerde karmaşık hesaplamayı engelleyen pahalı depolama maliyeti ve hesaplama kısıtlaması (gaz sınırı, işlemci süresi sınırı vb.) gibi birçok zincir üstü kaynak sınırlaması vardır.

DOS Ağının misyonu ve değeri, akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan ekonomiyi gerçek dünya verileri ve daha fazla bilgi işlem gücü ile zenginleştirmek için bu iki sorunu çözmek ve blok zincirinin toplu olarak benimsenmesinin yolunu açmaktır.

DOS Ağının Mimarisi Nedir?

DOS Ağının mimarisi, birkaç temel bileşenle iki katmana ayrılmıştır:

  • Zincir üstü kısım: Desteklenen blok zincirlerinde, temel olarak talep işleme ve yanıt/hesaplama sonucu doğrulama, düğüm kaydı ve bahis, istatistik izleme, ödeme işleme vb. işlevler dahil olmak üzere bir dizi sistem ve yönetişim sözleşmesi dağıtılacaktır. Zincir üzerinde sistem sözleşmeleri ayrıca, desteklenen tüm zincirlerdeki geliştiriciler ve kullanıcı sözleşmeleri için evrensel bir arabirim sağlar.
  • Zincir dışı kısım: Üçüncü taraf kullanıcılar (diğer bir deyişle düğüm operatörleri) tarafından çalıştırılan çekirdek protokolü uygulayan ve Oracle isteklerine hizmet eden bir katman 2 dağıtılmış ağ oluşturan bir istemci yazılımı. İstemci yazılımı birkaç önemli modül içerir: olay izleme ve zincir adaptör modülü, dağıtılmış rastgelelik motoru modülü, kriptografi ve zincir dışı grup konsensüs modülü, düğüm operatörünün sağladığı oracle hizmetinin türüne bağlı olarak istek ve/veya hesaplama görev işleme modülüdür.

DOS Ağı Ne Kadar Hızlı?

Zincir dışı süreç çok hızlıdır ve olay izleme, istek işleme, veri alma ve ayrıştırma, grup üyeleri içinde toplu kanıt oluşturma vb. dahil olmak üzere genellikle 1 saniyeden daha kısa sürede tamamlanır.

Ethereum için yanıt bir sonraki blokta verilir (ortalama blok süresi ~ 14sn) teoride elde edilebilecek en hızlısıdır. EOS (ortalama blok süresi ~0.5s) gibi diğer blok zincirleri için gecikme çok daha az olacaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

DOS Coin Nedir?

Oracle hizmet talebinde bulunanların, düğüm operatörlerine ücret ödemesi gerekir. Ücretler hem kullandıkça öde modeliyle hem de aboneliğe dayalı şekilde ödenebilir. DOS belirteci, yakın gelecekte desteklenecek olan sabit para ile kabul edilen ilk ödeme belirteçlerinden biridir.

DOS, düğüm operatörlerinin ve belirteç sahiplerinin kabul edilen ödeme belirteçleri ve diğer teklifler için oy kullanma hakkına sahip olduğu yönetişim hakları verir.

DOS Coin Nasıl Alınır?

DOS coin satın almak için Gate.io borsasına bağlantıdan komisyon indirimli olarak kayıt olabilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Kripto Para

MetaElfLand, E-Spor on-chain oyunlarının piyasada gelişmesiyle ekip bu hazineyi keşfetmeye karar verdi. Profesyonel Aktüer Üyelerin de yardımıyla MetaElfLand, tüm dünyadaki oyunculara uzun soluklu, adil ve...

Kripto Para

Typelt, kullanıcıların onu günlük yazma aktivitelerini gerçekleştirmek için kullanarak pasif bir gelir elde etmelerini sağlayan devrim niteliğinde yeni bir klavyedir. Bu yenilikçi klavye, klavye temalarını,...

Kripto Para

NADA Protocol Token, dünyanın en iyi 100 oyun geliştiricisinden biri olan NADA digital Co., Ltd. tarafından geliştirilen ve sağlanan blockchain tabanlı NFT mobil oyunlarının...

Kripto Para

Hatom: HTM, farklı bir ürün yelpazesi aracılığıyla DeFi ortamını canlandırmak gibi belirgin bir amacı olan MultiversX’in ilk likidite protokolü olarak hizmet ediyor. Organik ve...