İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

En Hızlı DNS Adresi Nedir? Güncel DNS Listesi

DNS Nedir?

DNS, domain isim sisteminin kısaltılmış şeklidir. Türkçe karşılığı alan isimlendirme sistemi olarak kullanılmaktadır. Başka bir ifade ile internetin telefon rehberi de denmektedir. Kolay hatırlanabileceği için kullanılan host isimlerini IP adreslerine çevirmektedir. Bir internet sitesine erişmek istediğinizde, DNS sayesinde hangi site nerede, hangi IP hangi bilgisayara ait olduğunu belirleyebiliyor ve istediğiniz yere erişebiliyorsunuz. En hızlı DNS adreslerini yazımızın devamında bulacaksınız.

DNS Nasıl Çalışır?

Bir DNS istemci bir bilgisayarın adına karşılık IP adresini bulmak istediği zaman isim sunucuya başvurur. İsim sunucu, yani DNS sunucu eğer kendi veri tabanında öyle bir isim varsa, bu isme karşılık gelen IP adresini istemciye gönderir. DNS veri tabanına kayıtların manuel girilmesi gerekir. Güncel DNS adresleri aşağıda açıklanmıştır.

En Hızlı Ve En Güvenilir DNS Adresleri

Level3 DNS

Level3 DNS en hızlı ve en başarılı DNS olarak bilinmektedir. Amerika Colorado merkezli olan Level3 DNS, dünya çapında bir telekomünikasyon şirketidir.  Pek çok kuruluşun da yaptığı gibi DNS sunucularını ücretsiz olarak halka sunmaktadırlar. Level3 DNS bilgilerinizi kaydetmez, verilerinizi başkaca şahıslarla paylaşmaz, onlara satmaz ve kısıtlamalar yaşatmaz.

Google DNS

Google DNS ücretsiz olması yönüyle ev kullanıcıları tarafından talep görmektedir. Google DNS dünya çapında en popüler DNS’dir.  Sürekli optimize edilen bir hıza ve ileri seviyede güvenliğe sahip olması en bilinen avantajlarıdır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Open DNS

Open DNS de en çok tercih edilen DNS’ ler arasında ilk sıralardadır. Merkezi Amerika’da Teksas eyaletinde olan Open DNS, zararlı sitelerin saldırılarını önlediği gibi internete hızlı bir erişim de sağlamaktadır. İnternet bağlantınızı en yakın DNS sunucularına yönlendirmek amacıyla Anycast kullanır. Open DNS’de tek olumsuzluk aldığı DNS trafiğini günlüğüne kaydetmesidir.

Cloudflare DNS

Cloudflare DNS, web alanında gösterdiği performansı ve güvenlik alanında işlem yapan dünyanın en büyük DNS şirketidir. Hızlı ve ücretsiz olan DNS isimlerinden biridir. Cloudflare DNS’nin IP adresinizi kaydetmemesi kullanıcılarına sağladığı en büyük avantajdır. Diğer DNS sağlayıcıları ile kıyaslandığında yüzde 28 daha hızlıdır.

Comodo Secure DNS

Comodo Secure DNS, zararlı yazılımları filtreler, casus yazılımlı siteleri engeller ve sizi korur. Zararlı olabilecek bir siteye girdiğinizde Comodo Secure DNS size uyarı gönderir ve internette zarar görmeden rahatlıkla dolaşabilmenizi sağlar. Ücretsiz olarak kullanıldığında belirli kısıtlamalar yapan fakat aylık ya da yıllık kullanımlarda tam koruma vaat eden Comodo Secure DNS, güvenli bir internet bağlantısı kurmanızı sağlar.

Quad9 DNS

Quad9 DNS Hızlı ve ücretsiz DNS arayanların tereddüt etmeden kullanabileceği bir servisidir. Olası saldırılara karşı gerçek zamanlı bir koruma sağlayan Quad9 DNS virüslü bir siteye girdiğinizde bağlantınızı engeller.

DNS Watch

DNS Watch yasaklı sitelere kolayca girmek ve bu süre içinde bilgisayarınız ya da telefonunuzun zarar görmesi amacı ile kullanabileceğiniz DNS servislerinden biridir. DNS Watch kullanımı ücretsizdir ve şirket, kullanıcıların gizliliğini korumaya önem verdiği için DNS sorgularını kaydetmemektedir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Verisign DNS

Verisign DNS güvenlik konusunda tam koruma vaat eden ve ücretsiz olarak kullanabilen DNS servisidir. DNS sorgularını üçüncü şahıslarla asla paylaşmaz.

Günümüzde hem güvenli, hızlı hem de ücretsiz DNS sağlayıcı kullanmak internet ortamında güvenli ve hızlı dolaşım için önemlidir.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar