İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Excel Dosyaları Ayrı Pencerelerde Nasıl Açılır?

Excel dosyaları görev çubuğunda tek pencere altında görünüyor sorunu hemen her bilgisayar kullanıcısının ortak sıkıntıları arasında yer almaktadır. Özellikle hesap yapmak için Excel kullananlar bu konuda oldukça sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu sorunun ana nedeni Microsoft, Excel’de çoklu belge ara yüzü yani MDI kullanmasıdır.

Her ne kadar Office 2013 sonrasında bu ara yüz yerine Tek belge ara yüzü (SDI) kullanılsa da hala önceki versiyonlar için bu sorun var olmaya devam etmektedir. Bu nedenle bu işlemi yapmak hala birçok kullanıcı için ciddi sorun olmaktadır.

Nasıl Pencereleri Ayırabilirim?

Excel dosyalarının ayrı pencerede açılması bazı yollar bulunmaktadır. Ancak Office 2013 sonrasında yapılan değişiklik ile bu ayarları ya da yolları yapmaya gerek kalmamış ve Word gibi farklı pencerelerde açılması sağlanmıştır.

excel yeni pencerede açmak için yapılması gereken adımlar şu şekilde olmalıdır. Windows 8 işletim sistemine göre yapılmıştır.

Advertisement. Scroll to continue reading.
  • Açmak istediğiniz Excel dosyasına çift tıklayarak açabilirsiniz.
  • Daha sonra bilgisayarım klasörüne giriş yapın.
  • Burada C diskinin içerisine girin.
  • Program Files klasörüne çift tıklayarak açın.
  • Burada Microsoft Office klasörüne giriş yapın.
  • Burayı açtıktan sonra root klasörüne giriş yapın.
  • Burada bulunan Office16 klasörüne girin ve aşağıya doğru EXCEL.EXE programını açın

Şu anda iki Excel dosyası ekranda aynı anda görülebilir. Ancak bir diğer işlem ise, istene ikinci sayfanın açılmasıdır. Bunun için de boş açılan Excel sayfasında Dosya menüsünden aç diyerek açabilirsiniz.

Farklı Pencerelerde Excel

Excel pencere ayarları 2013 sürümünden sonra ayrı ayrı kullanılabilirken, önceki sürümlerde bu mümkün değildi. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra iki Excel sayfasını yan yana açmak mümkün hale gelmektedir.

İki farklı pencere ihtiyacı genellikle çift monitör kullanılan bilgisayarlarda ihtiyaç olmaktadır. Bunun yanında hesap işlemleri ile birlikte karşılaştırma işlemi yapanlar da bu konuda ihtiyaç yaşamaktadırlar.

Bazı kullanıcılar iki farklı pencere için regedit dosyaları ile yapılması mümkündür dese de bu işlem bilgisayarınıza istenmeyen sıkıntıları getirebilir. Bu nedenle yukarı da belirtilen ihtiyacı görmeye yönelik en basit ve en etkili yöntem olmaktadır. Farklı yolları izlemeden önce bu yolun denenmesi ve kullanılması daha yararlı olacaktır.

Excel Farklı Pencerelerde Açma Kesin Çözüm

Microsoft’un yayınladığı bir ek yazılım ile tüm excel dosyalarını ayrı ayrı pencerelerde açabilirsiniz. Dosyaları ayır pencerede açmak için aşağıdaki linkten ek yazılımı indirip kurmanız yeterlidir.

Excel ayrı pencerede açma eklentisi: İNDİR

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Çözüm

Windows 10 yazı tipi değiştirme konusu birçok kullanıcının en çok merak ettiği konulardan biridir. Herkes bilgisayarını veya kendine özel cihazını daha da özel hale...

Çözüm

Windows 10 Ekran Kararma Süresi Windows kullanıcılarının ilk olarak keşfetmek istedikleri ayar değişikliklerinin başında ekran kararma süresinin ayarlanması gelmektedir. Bu yazımızda sizlere Windows 10 işletim...

HABER

Microsoft, Office 2010 ve Office 2016 ürünleri için Mac kullanıcılarına güncelleme sunulmayacağını açıkladı. Açıklama söz konusu sürümlerin 15.10.2020 tarihi itibari ile güncellemeleri alamayacağını içeriyor....