İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

HABER

Geleceğin Pil Teknolojisi ‘Katı Hal Batarya’ Nedir?

Geleneksel Lityum-İyon pil teknolojisinin artık tam potansiyeline erişmesinden dolayı yeni batarya araştırmaları hızla devam ediyor. Geleceği şekillendirecek oldukça önemli potansiyele sahip olan Katı Hal Bataryaları (Solid-State Battery) günümüzdeki batarya teknolojisini tamamen değiştirecek ve teknolojik cihazlar için devrim niteliğinde bir gelişmeyi temsil edecek.

Katı Hal Batarya Nedir?

Katı hal bataryalar, geleneksel Lityum-İyon ve Lityum-Polimer bataryalardan farklı olarak sıvı yada polimer elektrotlar yerine katı halde bulunan elektrotları içeren bir teknoloji kullanmaktadır.

Günümüzde kullanılan bataryalardan daha ucuz, daha küçük ve daha yüksek kapasiteli olacak olan katı hal bataryalarının birçok avantajı bulunuyor. 2014 yılında Sakti3 tarafından yapılan bir açıklamaya göre, %50 daha düşük bir maliyetle iki kat daha yüksek kapasiteli bir batarya oluşturmak mümkün olacak.

Aynı zamanda günümüz bataryalarından daha güvenli olacağı belirtilen katı hal bataryalarının alev almasının mümkün olmadığı belirtiliyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Daha önce Samsung Galaxy Note 7’de görüldüğü gibi yanlış bir batarya yapılanması, cihazlar ve insanlar için oldukça büyük sorunlar doğurabiliyor. Güvenliğin ön planda olduğu katı hal bataryalarının ayrıca daha uzun ömürlü olacağı ve kullanım süresinin de artacağı öngörülüyor.

[affiliate_news id=”10991″]

Telefon kullanıcılarının en büyük şikayeti olan, yaklaşık iki yıl içinde bataryaların neredeyse kullanılamaz hale gelmesinin de böylece önüne geçilecek.

Nesnelerin İnterneti için batarya üretici bir firma olan Ilika yaptığı açıklamada, batarya ömrünün 2 ile 10 yıl kadar artacağını belirtiyor.

Katı Hal Bataryaları Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

Bu konuda araştırmalara devam eden ve daha önce de açıklamalarda bulunan iki büyük şirket, Toyota ve Dyson, 2020 yılında katı hal bataryalarının ticarileşebileceğini belirtiyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

 

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar