İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

İleti Yönetim Sistemi Nedir? İstenmeyen SMS’ler ve Aramalar Nasıl Engellenir?

Sürekli bankalar veya çeşitli operatörler tarafından kampanyalar için aranmaktan usanan vatandaşlar için muhteşem bir hizmet kullanıma sunuldu. İletim Yönetim Sistemi olarak adlandırılan bu sistem vasıtasıyla vatandaşlar telefon numaralarını hangi şirketlere verdiğini öğrenebiliyor ve bunun yanında bu şirketlerin SMS gönderme, arama ve e-posta gönderme olmak üzere hangi izinlere sahip olduğu ortaya çıkıyor.

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile birlikte ülkemizde hizmet vermesi için bir ticari elektronik iletim yönetim sistemi kurulmasına karar verilmiştir. Bunun sonucunda kurulan İYS A.Ş. bu ihtiyacı karşılamak amacıyla hizmet vermektedir. Böylece ticari elektronik iletilerin kontrolü İleti Yönetim Sistemi sayesinde vatandaşa bırakılmıştır.

İleti Yönetim Sistemi Nasıl Kullanılır?

İletim Yönetim Sistemini kullanmak için üç farklı seçenek var: İYS web sitesi, e-Devlet web sitesi veya çağrı merkezi.

İYS web sitesi üzerinden ticari elektronik ileti izinlerinizi görüntülemek için aşağıdaki adrese gidin.

Advertisement. Scroll to continue reading.

https://vatandas.iys.org.tr/giris

Hizmeti kullanabilmek için e-Devlet hesabı veya telefon numarası olmak üzere iki farklı giriş seçeneği bulunuyor.

Dilediğiniz seçenek ile giriş yaptıktan sonra karşınıza SMS, arama veya e-posta için izin verdiğiniz şirketler çıkmaktadır.

Onay verdiğiniz şirketlerden herhangi birine tıklayarak “ONAY” seçeneğini “RET” olarak değiştirebilir ve bu şirketlerin size SMS veya arama yoluyla ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Ayrıca İYS hizmetine e-posta adresiniz ile giriş yaptığınızda size e-posta göndermesi için ticari elektronik ileti izni verdiğiniz şirketler de ortaya çıkmaktadır.

İYS’ye e-Devlet üzerinden erişmek istiyorsanız mobil tarayıcı veya bilgisayar tarayıcısı üzerinden e-Devlet’e girerek ulaşabilirsiniz. Henüz bu hizmete e-Devlet mobil uygulaması üzerinden ulaşılamıyor.

Aradığım Hizmet Sağlayıcı veya Marka Sistemde Gözükmüyor

İYS web sitesinde belirtildiği üzere yönetmeliğe göre 150.000 ve daha az onaylı iletişim (telefon numarası ve e-posta adreslerinin toplamı olacak şekilde) adresine sahip olan şirketlerin 31 Mayıs 2021’e kadar İYS’ye kayıt olması gerekiyor. Yani bu tanıma uyan şirketlerin hâlâ kayıt için süresi bulunuyor. Kayıt süresi bittiğinde ise 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren bu şirketleri de İYS hizmeti üzerinde görmek mümkün olacak. Aradığınız şirket de henüz sisteme kayıt olmamış olabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar