İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

İnceleme

İndirimlerde Alıp Oynayamadığınız Oyunları Monster Oyun Bilgisayarı Modelleriyle Deneyimleyin

Kredi ve banka kartlarının isyan ettiği, cüzdanların ağlamaklı hâle geldiği indirim dönemleri, hepimizin hem sevinçle hem de üzüntüyle karşıladığı zamanlar oluyor. Steam başta olmak üzere tüm dijital satış platformları, mevsim değişimlerinde ve özel zamanlarda öyle indirimler yapıyor ki oyun kütüphaneleri genellikle oynanmayacak, bazen de oynanamayacak oyunlarla dolup taşıyor. Elbette “oynanamayacak” sözcüğünü açmak gerekli. Burada, sevilmediği için değil kullanılan bilgisayarın teknik yetersizlikleri nedeniyle oynanamayacak oyunlardan bahsediyoruz. Gelin, standart bilgisayarların pes edeceği, gaming notebook modellerinin ise yüksek çözünürlükte akıcı şekilde çalıştırabileceği oyunlar üzerinden, oyun bilgisayarı çözümlerinin ne gibi artılara sahip olduğuna bakalım.

Zayıf Bilgisayarla Vahşi Batı’da da Modern Savaşlarda da İşiniz Zor

2019 yılı içerisinde öyle oyunlar çıktı, 2020’de öyle oyunlar çıkacak ki, oyun bilgisayarı sahibi olmadan bu oyunlarla mücadele etmeniz epey zor. Yenilenen grafik motorları sayesinde son derece gerçekçi grafikler sunan, bunu yaparken de işlemciye belirli oranda, ekran kartına ise maksimum düzeyde yük bindiren yapımlar, zayıf bilgisayarların slayt gösterisi şeklinde sunacağı dijital içeriklere dönüşüyor. Çözünürlük ya da grafik detay seviyesi düşürülse de bu durum genellikle değişmiyor.

Geçen yılın son aylarında flaş bir haberle PC platformuna geleceği duyurulan, çok geçmeden gerçekten de PC’ye çıkan Red Dead Redemption 2, 2019’un en fazla yankı uyandıran ve bilgisayar eriten oyunlarından biri olarak kayıtlara geçti. İlk versiyonu 2006’da yayınlanan RAGE oyun motorunu kullanan ve birçok oyuncu tarafından GTA V gibi bir performansla oynanması beklenen yapım, NVIDIA GeForce RTX 2060 ekran kartlı oyun bilgisayarlarında bile yüksek grafik ayarlarında, 60 kare/saniye civarında anca oynanabiliyor. En iyi oyun bilgisayarı çeşitleri ise bu değerleri çok daha yukarı taşıyabiliyor. Benzer bir durum, çok iyi optimize edilmiş olmasına karşın eski nesil ekran kartlarına zorlu anlar yaşatan Call of Duty: Modern Warfare (2019) oyununda gözlemleniyor. Detaylı grafikleri yetmezmiş gibi bir de ray tracing desteğiyle çıkan yapım, ilgili teknolojiyi destekleyen grafik yongalarına sahip oyun bilgisayarı modelleriyle sinema filmi tadında sahneler sunuyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bazı Oyunlar Birkaç Yıllık Gaming Laptop Modellerinin Harcı Değil

Biz “bazı” demiş olsak da hangi oyunları kastettiğimizi bildiğinizden adımız gibi eminiz. Mesela Control… Geçen yılın hem oynanış hem senaryo hem de grafik açısından sürpriz yapımları arasına adını yazdıran Control, gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisinin en iyi uygulandığı ve mükemmel şekilde sonuç verdiği oyunların başında geliyor. Özelleştirilebilir ray tracing unsurları, oyun bilgisayarı laptop modellerinde öylesine dramatik sonuçlar gözlemlemenizi sağlıyor ki kendinizi zaman zaman FBC binası içerisinde gibi “Hiss”edebiliyorsunuz.

Çizgisel oynanışı ufak ufak rafa kaldırıp sınırlı oranda açık dünyaya dönüşen Metro Exodus da ray tracing teknolojisini ziyadesiyle kullanan oyunlardan biriydi ve NVIDIA GeForce RTX 20 serisine dâhil olmayan ekran kartlarıyla donatılan oyun bilgisayarı modellerine oldukça ter döktürdü. NVIDIA’nın deneysel olarak GTX 10 serisi ekran kartlarında da RTX özelliklerinin aktif edilebilmesini sağlaması ise GeForce RTX 20 serisi kartların ne denli güçlü yongalarına sahip olduğunun göstergesiydi. Metro Exodus ve adı geçen diğer tüm oyunlar, birkaç yıllık oyun bilgisayarı modellerinin güncel oyunlar için yeterli performans göstermediğinin ve yeni nesil grafik teknolojilerinden mahrum kaldığının kanıtı oldu, olmaya da devam ediyor.

Siz iyisi mi işinizi şansa bırakmayın ve eski nesil bilgisayarlarınızı, oyun harici amaçlarla kullanmaya devam edin. Oyunlar içinse Monster oyun bilgisayarı modellerini ve oyun bilgisayarı fiyatlarını inceleyip kendinize uygun çözümü edinin; yüksek çözünürlükte akıcı oyun keyfi yaşamaya başlayın.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

1 Comment

1 Comment

  1. ali

    Ekim 6, 2020 at 12:03 pm

    faydalı bilgi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar