İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

iPhone Şarj Bildirim Sesi Nasıl Değiştirilir? (iOS 14)

Telefonunuzu şarja taktığınız zaman istediğiniz sesi ayarlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Geçtiğimiz haftalarda Apple tarafından yayınlanan iOS 14 güncellemesi ile birlikte iPhone cihazlar şarja takıldığında istenilen sesi ayarlamak mümkün hale geldi. Şarj bildirim sesini değiştirmek için yapmanız gerekenler ise oldukça basit. Bu rehberimiz sayesinde telefonunuz şarja takıldığında Siri’ye sizin belirlediğiniz herhangi bir şeyi söyletebileceksiniz.

Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan iOS 14, yeni ekran görüntüsü alma tekniği, MeMoji güncellemeleri ve ilginç widget temaları gibi dikkat çekici birçok özelliği kullanıcıların huzuruna sundu. Bu özelliklerden bir tanesi de iPhone cihazları şarja takıldığı zaman bildirim sesi ayarlayabilmek.

Şarj Bildirim Özelliği Nedir?

Bu özellik ile iPhone cihazları şarja takıldığı zaman Siri’ye herhangi bir şeyi söyletmek mümkün. Yeni iOS 14 güncellemesi ile gelen bu özellik sayesinde telefonların şarj olup olmadığını sadece duyarak anlamak mümkün hale geldi.

Ayarladığınız metin seslendirilmesi ile telefonunuz şarja takıldığında veya şarjdan çıkarıldığında sesli olarak durumdan haberdar olabileceksiniz.

Şarj Bildirim Özelliği Ayarlama Adımları

 1. Telefonunuzun menüsünde “Kestirmeler” uygulamasını bulun ve açın. Sonrasında alt kısımda yer alan “Otomasyon” seçeneğine dokunun.
 2. “Kişisel Otomasyon Yarat” seçeneğini seçin ve sonrasında çıkan seçenekler arasından “Şarj Aleti” seçeneğini seçin.
 3. Sonraki ekranda “Bağlıyken” seçeneğini seçin. (Böylece telefonuz şarja takıldığı zaman otomasyon aktif hale gelecek.)
 4. Sağ üstteki “Sonraki” seçeneğine dokunun.
 5. “İşlem Ekle” seçeneğini seçin.
 6. Arama yerine “Metni Seslendir” yazın ve çıkan özelliği seçin.
 7. Çıkan ekrana seslendirilmesini istediğiniz metni yazın. Cihazınız şarja takıldığında yazdığınız metin Siri tarafından seslendirilecek.
 8. Sağ üstteki “Sonraki” seçeneğine dokunun.
 9. “Çalıştırılmadan Önce Sor” özelliğini kapalı hale getirin.
 10. “Bitti” seçeneğine dokunun.

Not: Eğer telefonunuz şarjdan çıkarıldığı zaman da metin seslendirilmesini aktif hale getirmek istiyorsanız, 3. adımda “Bağlı Değilken” seçeneğini seçerek farklı bir otomasyon oluşturun. (Var olan otomasyonu silmeyin.)

2 Yorum

2 Comments

 1. merve

  Ekim 17, 2020 at 12:18 pm

  Telefon şarja takıldığında ve çıkartıldığında ayarlanan bildirim sesini kendimiz mi kaydediyoruz yoksa hazır sesler mi var güncelleme yapmadığım için deneyemedim

  • SİNAN ASLAN

   Ekim 18, 2020 at 1:43 am

   Merhaba,

   Metin olarak girdiğiniz bildirim sesi Siri tarafından seslendirilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

HABER

Bu ayın başında piyasaya çıkartılan iPhone 13 modelleri Apple iPhone tutkunlarının ilgisi ile karşılaştı. Öyle ki teknoloji marketlerindeki stokların tamamı eritildi. Ön sipariş vermeyen...

Çözüm

1 Ekim itibari ile ön siparişleri teslim edilen iPhone 13 ile alakalı merak edilenleri derleyeceğimiz yazı dizisine başlıyoruz. iPhone kullanıcıları genelde tuş kombinasyonlarının sürekli...

Çözüm

Telefonlar insanların iletişim kurmak için icadından bu yana en çok tercih ettiği aletlerdir. Her gün yeni modellerin ve yeni özelliklerin eklendiği bir telefon teknoloji...

Çözüm

Instagram’da birkaç gündür, instagram hareketler açılmıyor, hareketler kısmı yüklenmiyor, hareketler kısmı yenilenmiyor, kendi öne çıkan hikayelerimi arkadaşlarımın öne çıkan hikayelerini görüntüleyemiyorum, takip ettiğim kişi sayısını...