İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

İstanbulkart İle HES Kodu Nasıl Eşleştirilir?

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan Covid-19 kararları kapsamında 15 Ocak’tan itibaren toplu taşımada HES kodu zorunluluğu getirildi. Buna göre bu tarihten itibaren toplu taşımada yalnızca HES kodu ile eşleştirilmiş İstanbulkartların kullanımına izin verilecek.

HES kodu ile yapılacak kontrol sayesinde Covid-19 tanılı kişilerin, temaslı olanların ve taşıyıcı olanların toplu taşımayı kullanması geçici süreliğine engellenecek. Yalnızca İstanbulkart HES kodu tanımlama işlemini tamamlamış ve riskli durumda olmayan kişilerin yolculuk yapmasına izin verilecek.

İstanbulkart ile HES Kodu Eşleştirmesi Nasıl Yapılır? Yabancılar İstanbulkart’a HES kodunu nasıl eşleştirir?

İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi yapmak için ilk olarak HES kodunuzu öğrenmeniz gerekir. HES kodunuzu HES uygulaması, SMS veya e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

SMS ile HES kodunuzu öğrenmek için:

Advertisement. Scroll to continue reading.

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazın ve 2023’e SMS olarak gönderin.

E-Devlet üzerinden HES kodunuzu öğrenmek için:

E-Devlet üzerinden giriş yaparak arama kısmına “HES Kodu Üretme ve Listeleme” yazın, hizmete ulaştıktan sonra sağ üstteki “Yeni HES Kodu” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alın.

HES kodunuzu öğrendikten sonra İstanbulkart ile eşleştirmek için aşağıdaki adımları takip edin.

  1. https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ adresine gidin.
  2. Kimlik numarası, ad-soyad, doğum tarihi, kart numarası ve HES kodu bilgilerini girin.
  3. Kart numaranız kartınızın ön tarafında bulunan 6307 ile başlayan 16 haneli numaradır. Ayrıca kartınızın arka kısmında yer alan 04 ile başlayan 14 haneli numarayı da kullanabilirsiniz.
  4. “Kaydet” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

Eğer bu numaralar okunabilir durumda değilse, kartınızı Biletmatik’e dokundurarak kart numaranızı öğrenebilir veya kartınıza yükleme yaptıktan sonra dolum fişi üzerinden de kart numaranıza ulaşabilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar