İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Uygulama

Kodi Nedir? Kodi Uygulaması Nasıl Çalışır?

Kodi nedir? Kodi açık kaynak kodlu genel anlamda pek bilinmeyen bir medya oynatıcıdır. Daha çok Xbox kullanıcıları tarafından kullanılır ve bilinir, bununla birlikte Kodi ismi aynı zamanda Xbox media player olarak da anılır. Xbox seri cihazlara hizmet verme amacı ile piyasa çıkmış, 2002 yılından bu yana kullanıma sunulmaya devam ediyor.

Günümüzde iOS ve Android cihazlara indirmek isteyen kullanıcılar içinde mobil destekli hale getirilmiştir. Kodi iOS cihazlar için App Store, Kodi Android cihazlar içinse Play Store üzerinden erişimi bulunuyor. Mac veya Windows cihazlarda ise Kodi.tv adresini ziyaret edip uygulamayı edinebilirsiniz.

Kodi Uygulaması Nasıl Çalışır?

Kodi nasıl kullanılır, Açık kayak kodlu olan bu Xbox yazılımı uygulama, özünde bir medya oynatıcısı olarak tasarlanmıştır ve geliştirmeye açık olduğu için gün ve gün gelişmiş şu anda emülatör olarakta kullanılabilmektedir. Birçok dosya formatını desteklemesi ile özüne benzeyen diğer medya oynatıcı yazılım araçlarına fark atmış durumda diyebiliriz.

Şu anda Xbox üzerinde en çok ve en sık kullanılan yazılımlardan biri Kodi ‘dir. Bildiğimiz video formatlarının aksine SMB / SAMBA / CIFS paylaşımları, NFS, WebDAV veya UPnP formatlarını da kolaylıkla oynatmaya olanak sağlar. Birkaç eklenti ile Kodi uygulamasını bir emülatör olarakta rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kodi Eklentileri

Eklentiler kurduğunuz ya da kullanmakta olduğunuz, herhangi bir yazılıma ekstra yazılım yardımlarıyla daha gelişmiş hale gelmesini sağlayan yazılımlardır. KODİ TEAM ve üçüncü taraf kişiler tarafından geliştirilen eklentiler bulunmaktadır en sık kullanılan eklentilerden birkaçı şunlardır; şarkı sözleri, web arayüzü ve hava durumu eklentileri en sık kullanılan eklentiler arasında yer alıyor.

Kodi TV İzletebilir ve Kayıt Aldırır mı?

Kodi TV ile canlı bir şekilde herhangi bir TV kanalı izleyebilir ve kayıt alabilirsiniz. Kodi eklentileri sayesinde mümkün hale geliyor. Bunun için üçüncü taraf geliştiriciler tarafından kodlanmış ya da Kodi team tarafından kodlanmış bir yazılıma ihtiyacınız olacak. İlk defa bu özellikleri kullanacaksanız bunun için Kodi kendi internet sitesinde bu konu hakkında bir destek sunuyor, detaylı bir kılavuzu bulunuyor inceleyip daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Tüm TV işlevlerini bu uygulama ile yerine getirebilirsiniz radyo dinlemek de buna dahil kayıt almak ise ne büyük artılarından biri diyebiliriz. Yaygınlaşmaya başlaması ile kullanımı da artan uygulama için daha fazla eklentiler ve güncellemeler halen gelmekte.

Kodi Yasal mı?

Kodi için sürekli kafada kalan tek soru yasal olup olmadığı ile ilgili oluyordu. Kodi kendisinin tamamen yasal olduğunu açıkladı. Bununla birlikte YouTube gibi servisleri kullanmak için kullanacağınız eklentilerde tamamen yasaldır. Çevrimiçi oluşacak tehditlerden korunmanın en iyi yollarından biri de telefonlarımızda ve bilgisayarlarımızda da yaptığımız gibi bir VPN kullanmak olacaktır. VPN yardımı ile kendini koruma altına alabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Çözüm

Telefon rehberleri ve isim kaydetme şekiller her insan için yarı bir anlam ifade etse de bir çoğumuz çevremizdeki kişileri aynı isimle telefonumuza kaydediyoruz. Özellikle...

Uygulama

Son zamanların en popüler rehber ifşa uygulamalarından bir tanesi olan GetContact hakkında merak edilenleri bu makalemizde ele alacağız. Arkadaşlar yada yakın çevre arasında rehbere...

Uygulama

iScanner, iPhone ya da iPad cihazlarında çalışan çok yararlı bir uygulamadır. iScanner cihazınızı çok güçlü bir mobil tarayıcıya döndürmektedir. Telefonu tarayıcı olarak kullanmak isteyenler...

Çözüm

Türk Telekom Grup’un %100 iştiraki olarak kurulan TT Ventures şirketi tarafından geliştirilen yerli bir sosyal medya platformu olan Yaay, geçtiğimiz aylarda erişime açıldı. Bugün...