İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Kripto Para

KOK Coin Nedir? | KOK Coin Hakkında Bilgiler

KOK, içerik oluşturucuların adil ücretler aldığı ve tüketicilerin çeşitli içeriklerin keyfini çıkarabileceği adil, açık ve şeffaf bir ekosistem yaratmayı amaçlayan merkezi olmayan bir dijital içerik platformudur. Özellikle yaratıcı özgürlük için bir alan geliştirmeyi amaçlar.

KOK token sahipleri, merkezi olmayan, kendi kendini yöneten özerk bir organizasyon (DAO) olarak toplanır. Telif yüzdesini ve komisyon oranını belirlemek, içerikleri derecelendirmek, kitle fonlaması, türevler oluşturmak, ağ kaynaklarını tahsis etmek, GameFi ve metaverse’e doğru gelişmek amacını taşır.

Dijital içeriklerin marjinal maliyeti yoktur, bu nedenle fiyatları tüketicilerin satın alma gücüne göre belirlenir. Bir lojistik sistem gerektiren çevrimdışı dağıtımlardan farklı olarak, dijital içerik tedarikleri, çevrimiçi olarak hizmet verildiği için piyasa koşullarına göre hemen ayarlanabilir.

KOK Coin Nedir?

KOK, merkezi platformların (kürasyon tekeli, yüksek ücretler vb.) neden olduğu sorunları çözmek için dijital içeriğin özelliklerine göre uyarlanmış optimize edilmiş bir simge ekonomisi olarak tasarlanmıştır.

KOK Token, içeriğin ödenmesi, mülkiyeti, dağıtımı ve tazminatı için kullanılabilen KOK ekosisteminin kilit para birimidir.

Toplam dört belirteç bileşeni vardır. İlk olarak, platforma içerik sağlayan içerik sağlayıcılar. İkincisi, platforma bilgi işlem (donanım) gücü sağlayan servis sağlayıcılar. Üçüncüsü, ağ üzerinde stake yaparak platform hizmetlerine dolaylı olarak katılan hizmet kolaylaştırıcıları. Dördüncüsü, platform içeriği ve hizmetlerini tüketmek için belirteçleri kullanan kullanıcılar ve yaratıcılar. Dört tarafın tümü, gönüllü olarak bireysel kaynaklar sağlayan ve buna göre tazminat alan veya kullanım ücreti ödeyen adil bir sistem içinde bulunur.

İçerik Sağlayıcı

İçerik sağlayıcılar, platformda gösterilen içeriği sağlar. Telif hakkı ve kullanım hakları lisanslarına yasal olarak sahip olan herhangi bir içerik üreticisi içerik sağlayıcı olabilir. İçerik sağlayıcılar, içeriklerinin tamamını veya bir kısmını NFT olarak yayınlayabilir.

Bir kullanıcı, sağlayıcı tarafından yayınlanan içeriği tükettiğinde, sağlayıcı yeterli tazminat alacak ve bunun bir kısmı platforma depolama alanı ve kullanıcı veri ücreti olarak ödenecektir. Ücret, trafiğe ve ödeme oranlarına bağlı olarak farklı şekilde belirlenir ve %3~5 arasında değişir. Bu, merkezi platformların ücretlendirdiği %30’dan önemli ölçüde daha azdır ve içerik sağlayıcıların karlılığını artırır.

Servis Sağlayıcı

Hizmet sağlayıcılar ve hizmet kolaylaştırıcılar, platforma kaynak sağlamaları ve tazminat almaları bakımından aynıdır, ancak sağladıkları kaynakların türüne göre sınıflandırılırlar.

Hizmet sağlayıcılar, ücretler karşılığında bilgi işlem gücü ve donanım kaynakları sağlar. Ücretler, hizmet sağlayıcı tarafından sağlanan bilgi işlem gücünün büyüklüğüne bağlı olarak değişir. İçerik sağlayıcılar da hizmet sağlayıcı olarak hareket edebilir, bu durumda toplam ücretler düşürülebilir.

Ancak, bu rol özel bilgi ve beceri gerektirir. Öte yandan, platforma hizmet kolaylaştırıcı olarak herkes katılabilir.

Servis Kolaylaştırıcısı

Hizmet kolaylaştırıcıları, sağlayıcının ağında belirteçleri stake ederek platform hizmetlerinin sağlanmasına dolaylı olarak katılırlar. Herhangi bir kişi, ağa katılarak, jeton satın alarak ve yatırarak ağa katkıda bulunma ve ödüller alma seçeneğine sahiptir.
Oy hakları, platform operasyonlarına katılmalarına izin veren stake edilen tokenlere göre verilir.

Kullanıcı + Küratör

Kullanıcılar, içerik görüntüleme, platform hizmetlerinden yararlanma ve NFT satın alma gibi etkinlikler için belirteçler harcar. Kullanıcılar ayrıca içeriği gözden geçirerek, önererek ve paylaşarak ve platforma kişisel etkinlik verileri sağlayarak küratör olabilirler. Küratörler, platformda yaptıkları aktivite miktarına bağlı olarak ödüller alırlar.

Kullanıcının iyileştirme faaliyetleri yoluyla elde edilen bilgiler, diğer kullanıcılara kişiselleştirilmiş içerik önermeye yardımcı olan algoritmalar için kullanılır. Kullanıcının gönüllü küratörlük katılımı, gerçekten ‘şeffaf bir tazminat’ almalarına yardımcı olur ve geçerli platformlar tarafından yapıldığı gibi gizlice kullanıcı verilerini almak yerine açık, karşılıklı olarak yararlı bir dinamiği garanti eder.

KOK Likidite Arzı

KOK, likidite sağlamak için günde bir kez yeni jetonlar yayınlar ve hizmet sağlayıcılara ve hizmet kolaylaştırıcılarına tüm stake havuzunda tuttukları oranda yeni jetonlar sağlar.

Ekosistemi harekete geçirmek için verilen tokenlerin bazıları, NFT’nin hem ihraççılarına hem de alıcılarına tazminat olarak ödenir.

Ödeme oranı, toplam stake pastası, işlem talebi ve piyasa dağılımına göre otomatik olarak hesaplanır. Tokenin değerini stabilize etmek için toplam dağıtım hacminin her zaman belirli bir sayıda birleşebilmesi için ayarlanır.

KOK Coin Nasıl Alınır?

KOK Token satın almak için Gate.io borsasına bağlantıdan komisyon indirimli olarak kayıt olabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Kripto Para

Luna Rush, blockchain teknolojisine dayalı yeni başlatılan bir RPG oyunudur. Seviye Atlamaya ve Stratejiye Odaklanmış nihai boşta oyun deneyiminin tadını çıkarın! Luna Rush, Anime...

Kripto Para

Xoil Wars, öğrenmesi on dakika ve ustalaşması ömür boyu süren dijital bir tahsil edilebilir kart oyunudur. Oyuncular ana üslerinde savaşan robotlardan oluşan sert takımlar kurabilir,...

Kripto Para

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik endüstrileri son birkaç yılda muazzam bir şekilde büyüdü. Ancak, ana akım haline gelmeden önce çözülmesi gereken birçok sorun var. Bu sorunların...

Kripto Para

Kripto para birimi ve blok zinciri tabanlı platformların ortaya çıkmasıyla birlikte, küresel finansal manzara, günlük çığır açan yeniliklerle benzeri görülmemiş bir oranda değişim yaşıyor. Sonuç...