İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Kripto Para

Kripto Para Nedir ve Neden Önemlidir? | Nasıl Satın Alınır?

Kripto para birimleri için pek çok tanım var ancak Cambridge Dictionary’deki tanımı kullanalım: Ödemelerin güvenli bir şekilde gönderilip alındığından emin olmak için kriptografi kullanan, herhangi bir hükümet yerine kamuya açık bir ağ tarafından üretilen dijital para birimidir.

Kripto para kavramı çok eski bir kavramdır. İlk olarak 1989’da “Digicash”e dönüşen Amerikalı kriptograf David Chaum tarafından tasarlandı. Şimdiye kadar yayınlanan piyasada yaklaşık 15.000 farklı kripto para birimi var ve kripto paranın toplam piyasa değeri Mayıs 2021’de 2.400 milyar dolara ulaştı. Blockchain teknolojisiyle desteklenen kripto para birimleri, onları çekici kılan bazı benzersiz özelliklere sahiptir:

  • Güven gerekli değildir. Blockchain, bir aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir ve insanlar, insanlık tarihinde ilk kez güvenilmez bir şekilde kripto para gönderebilirler.
  • İşlemler izinsiz, şeffaf ve dönüştürülemez. Kişiler işlemlerini gönderebilir ve doğrulayabilir. Tüm kayıtlar dijital ortamda tutulur ve herkes tarafından erişilebilir.
  • Çoğu kripto para biriminin arzı sınırlıdır, bu da merkez bankaları tarafından kontrol edilen fiat para birimleri gibi enflasyondan kaçınabilecekleri anlamına gelir. Bu nedenle, zamanla değeri takdir edebilirler.

Sınırlı arz sayesinde insanlar Bitcoin ve kardeşlerini bir “değer deposu” olarak görmeye başlamıştır.

Bir zamanlar teknoloji meraklıları için bir oyuncak olarak kabul edilen kripto para, artık dünyadaki tüm insanlardan büyük bir farkındalık kazanıyor. Bununla birlikte, olağanüstü büyümesine rağmen, kripto para birimlerinin gerçek hayatta kullanımı, esas olarak ticaret ve spekülasyon amacıyla kullanıldığı için minimum düzeydedir.

Kriptoyu Dünya Çapında Benimsemekten Alıkoyan Nedir?

Asya’daki insanların %80’inden fazlası kriptonun farkındadır, ancak bunların yalnızca bir kısmı bazı madeni paralara/tokenlere sahiptir. Kriptoyu dünya çağında benimsetmek, birçok nedenden dolayı hala büyük bir sorundur. Her şeyden önce yönetmelikler buna engel olmaktadır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Dünyadaki birçok ülke, kriptoyu nasıl düzgün bir şekilde düzenleyeceklerini bilmedikleri için yasaklıyor. Dünyanın en büyük kripto pazarlarından biri olan Çin, son zamanlarda kripto konusunda oldukça fazla katılaşıyor. Bu, dünyanın dört bir yanındaki insanları Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin geleceği konusunda endişelendiriyor. Kripto, insanların çoğunun onunla etkileşimde bulunmak için “güvenli” hissetmesini sağlayan küresel bir çerçeveye ihtiyaç duyar. Büyüme hızıyla birlikte kripto düzenlemesinin 5 yıl içinde ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmek zor.

Değerleri speküle etmenin yanı sıra kripto para birimleri için hala pek çok kullanım alanı bulunmuyor. Bitcoin’i kabul eden El Salvador gibi birçok mağaza ve hatta ülke var. Ancak büyük fiyat dalgalanması nedeniyle bu varlıkları günlük işlemler için kullanmak pek mantıklı değil. Stabil madeni para veya merkez bankası dijital madeni parasının (CBDC) ortaya çıkması ve büyümesi, değeri fiat para birimlerine sabitleyerek fiyat dalgalanması sorununu çözüyor gibi görünüyor. Ancak bu, ademi merkeziyetçiliğin güzelliğini ortadan kaldırıyor, tamda bu yüzden kripto çıkartılmıştı.

Günümüzde bir cüzdan oluşturmak ve bir miktar Bitcoin satın almak çoğu insan için hala büyük bir sorun. Kriptoyu kitlelere ulaştırmak için, insanların kripto hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları ve onu satın alıp saklama konusunda kendilerini rahat hissetmeleri gerekiyor. Eğitim olmadan, kripto hala bir teknoloji meraklısı oyunudur. Hepimiz hala kripto para birimi çağının ilk günlerindeyiz. Hal böyle olunca, yaygın bir şekilde benimsenmesi, çözülmesi gereken büyük bir sorundur.

Kripto Para Nasıl Satın Alınır?

Kripto para birimleri satın almak için öncelikle bir cüzdan oluşturmak gerekiyor. Günümüzde güvenilir kripto para cüzdanları oluşturabileceğiniz bir çok platform bulunmaktadır. Kripto para birimleri ile alakası olan milyonlarca insanın tercih ettiği Binance borsası bir cüzdan oluşturmak için oldukça kullanışlı ve güvenlidir.

Kripto para satın almak için Binance borsasına bağlantıdan komisyon indirimli olarak kayıt olabilirsiniz. Binance borsasına Teknobur.com bağlantısı ile kayıt ol komisyon indirimleri ve avantajları yakala:

Advertisement. Scroll to continue reading.
  • İlk 100$ değerindeki işleme anında 5$ bonus kazan.
  • 1.000$ alım-satım hacmine ulaşınca anında 20$ bonus kazan.
  • 20.000$ alım-satım hacminde anında 25$ bonus kazan.

Binance Kayıt Bağlantısı: https://www.binance.com/tr/register?ref=13569008

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Kripto Para

SATS, Binance’te listelendiğinin duyurulmasından bu yana işlem hacmi ve sahiplerinin ilgisindeki artışla %155 büyüme kaydetti.  Binance’in geri sayımına göre SATS, 1 saat 15 dakika içinde Binance’te...

Kripto Para

TerraUSD (USTC), Terra blok zincirinin merkezi olmayan ve algoritmik stablecoin’idir. Değeri ABD Dolarına sabitlenmiş, ölçeklenebilir, getiri sağlayan bir madeni paradır. TerraUSD, Terra topluluğuna değer sunmak ve Dai gibi...

Kripto Para

EDU Coin, Binance Launchpad listesine eklenmesiyle birlikte ön satışa katılmak isteyen tüm yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı. Bu yazımızda Open Campus ve EDU Coin hakkındaki...

Kripto Para

Avalanche (AVAX) ağı, yüksek hızlı işlemleri, düşük ücretleri ve ölçeklenebilirliği desteklemek amacıyla tasarlanmış bir blok zinciri platformudur. Avantajlı özelliklerine sahip olan bu ağ, çeşitli...