İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Kripto Para

NFT Basmak Ne Demektir? | NFT Nasıl Yapılır?

Bir NFT’yi veya takas edilemez token’ı basmak, satın alınabilmesi, satılabilmesi ve alınıp satılabilmesi için bir blok zincirinde benzersiz bir dijital varlık yayınlamaktır .

NFT’ler genellikle bir tür sanat eseri (grafik, ses veya video) ve hatta belirli sanal dünyalar için oyun içi varlıklar biçimini alır – ancak sanat, koleksiyon ve mülk gibi gerçek dünya varlıklarını da temsil edebilirler. Her NFT’nin, benzersiz kalmalarını sağlamak için blok zincirinde depolanan kendi meta veri kodları vardır – ve hiçbir şekilde düzenlenemez veya değiştirilemez.

NFT’ler, her birinin bir tür olması dışında, bir tür dijital ticaret kartları gibidir. Diğer dijital varlıkların aksine , her bir NFT’nin değerine katkıda bulunan yalnızca bir NFT vardır.

Konseptin basitliği ve NFT’leri yaratmanın ne kadar kolay olduğu göz önüne alındığında, son birkaç yılda popülerlik kazanmaları şaşırtıcı değil.

Advertisement. Scroll to continue reading.

NFT Temelleri

Bir NFT’yi basmak tam olarak nedir? Kripto para birimleri, fiat para birimlerine benzer şekilde değiştirilebilir olarak kabul edilirken bir ABD doları başka bir dolar ile değiştirilebilir NFT’ler değiştirilemez. Her biri blok zincirine kaydedilen benzersiz bir kriptografik varlıktır ve bu nedenle bir NFT, başka bir NFT ile değiştirilemez.

Ethereum blok zinciri, NFT’ler için lider bir platform olarak başladı, ancak Solana, Tezos, Avalanche ve Flow, NFT oluşturmayı destekleyen diğer birçok blok zinciri arasında yer alıyor.

NFT’ler kripto aleminde var olabilir ve bazıları yalnızca dijital ürünler olsa da, birçok NFT gerçek dünya varlıklarını temsil eder: örneğin sanat, müzik, koleksiyon, mülk vb. Bu anlamda, NFT’ler, belirli varlıkların değişimi için aracılara duyulan ihtiyacın ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

NFT’ler gerçekten benzersiz olduğu için, bu belirteçleri yeni yatırım biçimleri oluşturmak için kullanmak mümkündür. Örneğin: Bir mülkü veya bir sanat eserini token haline getirerek, benzersiz bir şekilde tanımlanabilir “hisseleri” veya bu varlıkların kesirlerini satmak, böylece belirli bir varlığın değerini potansiyel olarak artırmak mümkündür.

NFT Darphanesi Nasıl Çalışır?

İster kendi yarattığınız bir varlığı (bir sanat eseri gibi) korumak ister satmak veya ticaret yapmak için NFT’ler oluşturmak isteyin, doğru araçlarla NFT basmayı öğrenmek kolay olabilir. İhtiyacınız olan diğer bir şey: kripto alanında biraz arka plan veya blok zincir teknolojisi hakkında genel bilgi .

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bir kripto cüzdanınız olduğunda ve blok zincirinde NFT’nizin oluşturulması için ödemeniz gereken fonları edindikten sonra, profilinizi oluşturmanız gerekir. Bu, ne sattığınızı ve onu nasıl satmayı planladığınızı belirler.

Ardından, gerekli dosyayı yükleyin ve yeni jetonunuzu oluşturun. Oluşturulduktan sonra NFT’nizi satma sürecine başlayabilirsiniz. Her şeyde olduğu gibi, dikkate alınması gereken ücretler vardır.

Bir NFT’yi Darp Etmek Ne Kadar Sürer?

Kripto platformlarına olan aşinalığınıza bağlı olarak, bir NFT’yi basmak 30 dakikadan veya birkaç saatten az sürebilir.

Unutmayın, bu sadece basım veya yayınlama sürecidir. Bir NFT’yi basmadan önce, onu oluşturmak için zaman harcamanız gerekir. Ve sonra ürününüzü tanıtmak ve satmak için ihtiyacınız olan zaman var. İşte izlenecek temel adımlar.

NFT’ler Nasıl Nane Yapılır

Kalkınan NFT madencileri, hangi belirli araçların kullanılacağına ilişkin bazı kararlar alırken, NTF oluşturmanın temel adımları büyük ölçüde aynıdır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

1. Benzersiz Bir Varlık Yaratın

NFT’leri basmanın ilk adımı, ne tür benzersiz bir varlık oluşturmak istediğinize karar vermeyi içerir. Oyun içi silahlardan dijital ticaret kartlarına, şarkılara, videolara, kitaplara, animasyonlara ve daha fazlasına kadar uzanan bir dijital varlık dünyası var.

Örnek olarak, bir dijital sanat eseri olan bir NFT oluşturmak istediğinizi varsayalım. Dijital sanatınızı bir blok zincirinde yaşayan verilere dönüştürmeniz gerekecek.

2. Jeton Satın Alın

Seçtiğiniz blok zincirinde kullanılan kriptoyu satın almanız gerekecek. Aslında blok zinciri, bazıları yalnızca belirli diğerleri ile çalıştığından, seçtiğiniz cüzdan hizmetlerini ve pazarı da etkileyecektir.

Örneğimizde, Ethereum’daki işlemler için ödeme yapmak için Ethereum’un yerel kripto para birimi olan bir miktar Ether (ETH) satın alırsınız. Bunu yapmanın en kolay yolu bir kripto borsasına girmektir .

3. Velayet Dışı Bir Cüzdana Kripto Yatırın

Paranızı saklamak için internete bağlı, sıcak bir cüzdana ihtiyacınız olacak. Bir kripto cüzdanı, kullanıcıların kripto ağı ve hesaplarıyla etkileşime girmesine ve bağlanmasına izin veren bir uygulamadır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

NFT basımı için, üçüncü tarafların katılımı olmadan fonlarınız üzerinde tam kontrole sahip olmanız için velayetsiz bir kripto cüzdanı almak önemlidir . Cüzdanınızın özel anahtarlarına sahipsiniz.

(Bir saklama cüzdanı, bir kripto borsası tarafından size atanabilecek bir cüzdandır. Daha kullanışlıdırlar, ancak özel anahtarlarınız üzerinde kontrol sizde değildir.)

4. Varlıkları Seçin ve NFT Pazar Yerine Ekleyin

Ardından, bir NFT pazar yeri seçmeniz gerekecek; aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var. OpenSea, Mintable, Holaplex, Objkt ve Rarible, NFT madencileri için uygun tüm pazar yerleridir.

Bazı pazar yerleri, kullanıcılardan para basma ücreti alır ve hesabınızın açılması (örneğin, Ethereum gas maliyetleri), bir NFT listelenmesi ve platformda işlem yapılmasıyla ilgili maliyetler de olabilir.

5. Varlıklarınızı NFT Koleksiyonuna Ekleyin

Her pazaryerinde hesabınızdan bir NFT oluşturmak için özel talimatlar olsa da, ana fikir aynıdır: Basmak istediğiniz sanat eserini seçin, ayrıntıları doldurun (koleksiyon adı, açıklama vb.) ve basım sürecini yürütün. varlığı koleksiyonunuza ekleyerek.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Koleksiyonunuzdaki NFT’leriniz ile bunları listelemeye, pazarlamaya ve satmaya başlayabilirsiniz.

NFT Basmanın Faydaları Nelerdir?

Her potansiyel NFT madencisinin kendi öncelikleri olsa da, genellikle bir NFT oluşturmanın birkaç faydası vardır:

•   Sahipliği demokratikleştirin : Bir NFT oluşturmak, çok sayıda tarafın dijital varlıkta hisse sahibi olmasına olanak tanır.

•   Benzersiz dijital varlıkları sat : Varlıklardaki hisseleri yalnızca takas etmek, satın almak veya satmakla kalmaz, gelecekte sanatçıların satışlardan bir pay almaları bile mümkündür.

•   Değeri saklayın ve koruyun : Varlığın değerini somut bir şekilde saklayabilirsiniz – belirli bir değerli metal konsantrasyonu ile fiziksel bir madeni paranın basılmasına benzer. Ayrıca, blok zincirinin güvenliği ve NFT’lerin yerleşik kıtlığı sayesinde, değeri dijital olarak korumak genellikle güvenli kabul edilir .

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bir NFT’yi Ücretsiz Olarak Basabilir misiniz?

NFT’nizi basmakla ilişkili bazı ücretlerden ( Ethereum’un gaz ücreti gibi ) kaçınmak mümkündür ve bunu yapmanın birkaç yolu vardır.

Bazı durumlarda işlem ücretini alıcıya havale etmek mümkündür. Diğerlerinde, para basımı için bu işlem ücretlerini talep etmeyen bir NFT pazarına erişebilirsiniz (ancak bunu yapmak için kendinizi daha yeni, daha az yerleşik bir blok zinciri ile çalışırken bulabilirsiniz).

Bununla birlikte, çoğu NFT pazarı, NFT’nizi sattığınızda bir işlem ücreti de alır. Bu nedenle, tamamen ücretsiz bir NFT oluşturmak ve satmak zordur, ancak daha ucuz platformlar seçerek para basma ve diğer işlem maliyetlerini en aza indirmek mümkündür.

Mint NFT’lerine Yardımcı Olacak Mobil Uygulamalar Var mı?

Evet. Bu günlerde, birçok farklı mobil uygulamadan birini kullanarak telefonunuzdan bir NFT basabilirsiniz. Bunlar arasında: GoArt, Mintable, NFT Creator, NFT Game, SuperMe.

Bir NFT Basmaya Değer mi?

Bir NFT oluşturmaktaki amacınız mevcut işinizi veya sanatsal çabalarınızı ilerletmekse, bu bir sonraki seviye maruziyeti elde etmek için muhtemelen zaman ve çabaya değer.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bir sonraki cryptokitties hissini yaratmayı ve birkaç harika NFT’den milyonlarca dolar kazanmayı umuyorsanız, bu gerçekçi olmayabilir. NFT pazarı bugün mevcut olan düzinelerce platform ve hizmetten de görebileceğiniz gibi oldukça kalabalıktır.

NFT’leri basma süreci platformdan platforma biraz değişebilir, ancak temeller aynıdır: benzersiz bir dijital varlığa, işlem ücretlerini ödemek için jetonlara, gözetimsiz bir sıcak cüzdana ve bir NFT pazarına ihtiyacınız vardır.

Bu günlerde gerçek NFT’yi basmak çok uzun sürmese de başlamak için kullanabileceğiniz bir dizi güvenilir platform var cevaplanması gereken asıl soru, yeni basılmış NFT’nizin ne yapmasını istediğinizdir. Sanatınızı paylaşmanın veya markanızı oluşturmanın veya başka bir proje için vızıltı yaratmanın bir parçası mı yoksa işin içinde bir iş veya yatırım açısı var mı?

Her iki durumda da, bir NFT basmanın, kripto satın alma ve kripto işlemleri yapma konusunda rahat olmak anlamına geldiğini hatırlamak da önemlidir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar