İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Punkbuster Nedir? Kaldırmak Zararlı Mıdır?

PunkBuster birçok oyun şirketinin oyunları içerisinde daha iyi bir rekabet olması ve bunu sürdürmek için kullandıkları hile yazılımları engelleyen bir yazılımdır. Başka oyuncuların oyunlarını sabote etme oyunlarına engel olacak hareketlerde bulunma gibi davranışların yani hilelerin yapılmasını engellemek için kodlanmış bir programdır.

Kendi yazılımı başka yanıltıcı yazılımlarını bulmak için kodlanmış ve işinin en iyi şekilde üstesinden gelmesi için de halen günümüzde güncelleme alması sağlanıyor. Birçok yeni çıkan oyun ardından PunkBuster ‘da kendisini güncelliyor ve üstelik bunu arka planda yapıyor yani ruhunuz dahi duymuyor.

PunkBuster Nedir?

PunkBuster bir hile tespit programı diyebiliriz. Günümüzde birçok oyunda hile konusunda girişimlere tanık olmuş olabilirsiniz ve çoğunun da ceza ile sonuçlandığına yine tanıklık etmişsinizdir. Elbette ceza sistemini oyun tasarlayan ekip tarafından yönetilse de bu tür hile yazılımlarının yakalanması işi PunkBuster’ a aittir.

PunkBuster bf3 gibi son çıkan oyunları ise son aldığı güncellemeler ile kontrol ettiği oyunlar listesine eklemiş bulunmakta. PunkBuster hatası olarak oyuncuların dilinde dolaşan bir hata kodu vardır fakat bu tamamen hile yapan oyuncunun bu sistemden bi haber şekilde kendisinin hile kullandığını bildirdiği andır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Punkbuster Ne İşe Yarar?

PunkBuster nedir, ne işe yarar diye merak edebilirsiniz. Aslına bakarsanız tam olarak hile kullanmanızı engellemeye çalışıyor. Arka planda ise şu şekilde çalışıyor; oyun dosyalarının çalışma izlerini takip ediyor herhangi farklı bir hareket algıladığında bunu program hatası olarak algılıyor ve hile kullanımı da bu şekilde ortaya çıkıyor.

PunkBuster bf4 gibi oyunlarda da aynı şekilde bu işlemleri izler fakat birçok oyuncunun yanıldığı nokta şudur; PunkBuster hile tespit işini yapar ya da şöyle söyleyelim farklı yazılımların tespitini yapar ve ceza verme sistemini kesinlikle etkilemez. Programa yakalandığınız yazılım izleri ne kadar büyük ise oyun yapımcılarına bu bildiri şekilde gider ve ceza işlemi bu şekilde belirlenir.

Daha iyi bir oyun deneyimi sunmak için tasarlanmış yazılımın her zaman için tam anlamıyla doğru şekilde çalışması beklenemez sebebi ise hile adını verdiğimiz yazılımların üretimi her geçen gün daha karmaşık hale geliyor, bu da programın çalışmasını bir bakıma geciktirebilir veya engelleyebilir. Bu yüzden de en sık güncelleme alan hile yazılım tespiti uygulaması PunkBuster oluyor.

Punkbuster Nasıl Kaldırılır?

Eğer ki yazılımı kaldırmak isterseniz size şunu söyleyebilirim, maalesef kaldıramazsınız. Sebebi ise bu yazılım oyunların hileyi önlemek için kullandıkları bir yazılım olduğu için oyunlar başlandığı anda dosya izini takip ederler ve eğer PunkBuster izi bulunmaz ise oyununuz da açılmaz. Multiplayer oyunların tamamı devre dışı kalır.

Oyun oynamayan kişiler isterlerse programı kaldırabilirler. Bunun için; denetim masası bölümünden program kaldır tıklamanız ve PunkBuster kaldır demeniz yeterli olacaktır. İlerleyen zamanlarda tekrar yükleme yapabilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar