İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodları ve Çözümleri

Her markada olduğu gibi Samsung marka çamaşır makineleri de kullanımda oldukları süre boyunca birkaç kez arıza yapabilirler. Makinedeki sorunun ne olduğunu en doğru şekilde anlamak için arıza durumunda Samsung çamaşır makinelerinde hata kodları gösterilmektedir. Samsung çamaşır makinesi hata kodlarına aşağıdaki listeden ulaşabilir ve her kata kodunun temsil ettiği arıza durumunu inceleyebilirsiniz.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodları

Hata kodunun karşısında çözüm olarak yapmanız gerekenler bulunmaktadır. Sorunu çözememeniz durumunda eğer servise ihtiyaç duyarsanız, bu sayede arıza karşısında hazırlıklı ve bilgili olabilirsiniz.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: nd, 5E ve Çözümü

Sorun: Tahliye Sorunu

Çözüm: Bu hata cihazın 15 dakika içinde tahliye işlemini gerçekleştiremediği durumda meydana gelir. Tıkanıklık durumunu kontrol etmek için makinenin tahliye yolunu kontrol edin. Drenaj pompasındaki büyük filtreyi temizleyin. Makine tekrar çalıştırıldığında drenaj pompası suyu tahliye etmezse, parçayı değiştirin veya servis çağırın.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: LO ve Çözümü

Sorun: Kapağın Açılmaması

Çözüm: Bu hata kapağın 7 denemeden sonra açılmadığı durumda meydana gelir. Makineyi fişten çekin ve gerekirse kuvvet kullanarak kapıyı açın (kuvvet kullanarak kapak kilidini açmak parçaya hasar verebilir). Bozuk veya kusurluysa, parçayı değiştirin.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: nF, 4E ve Çözümü

Sorun: Su Dolmaması

Çözüm: Bu sorun makinenin 40 dakika boyunca dolum yaptığı veya 6 dakika boyunca su seviyesinin değişmediği durumlarda meydana gelir. Makinenin arkasındaki su kaynağı musluklarının tamamen açık olduğundan emin olun. Kıvrımların olup olmadığını görmek için doldurma hatlarını kontrol edin. Su giriş valflerini kontrol edin. Valfler arızalıysa, su giriş valfını değiştirin.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: FL ve Çözümü

Sorun: Kapak Kilit Sorunu

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çözüm: Bu sorun kapağın 7 denemeden sonra kilitlenmediği durumda meydana gelir. Makinenin fişini çekin ve kapak kilidine giden kablo bağlantısını kontrol edin. Kablo bağlantıları sağlamsa, kapak kilidi parçasını değiştirin.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: LE ve Çözümü

Sorun: Düşük Su Seviyesi

Çözüm: Bu hata yıkama veya durulama devirleri sırasında su seviyesinin sıfırlama seviyesinin altına düşmesi sonucu meydana gelir. Yıkama haznesinde ve bağlı bileşenlerde sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Tahliye sisteminin montajını kontrol edin, eğer düzgün kurulmamışsa, su makinede dışarı taşabilir.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: IE, 1E ve Çözümü

Sorun: Su Seviyesi Sensör Hatası

Çözüm: Makinenin fişini çekin. Su seviyesi sensörü ve ana elektronik kontrol panosu arasındaki kablo bağlantılarını kontrol edin. Bağlantılar iyi ise, su seviyesi basınç sensörünü değiştirin.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: OE ve Çözümü

Sorun: Su Taşması

Çözüm: Makine aşırı doldurulmuşsa, kapalı durumdayken doldurmaya devam edip etmediğini görmek için fişten çekin. Eğer devam ediyorsa, giriş suyu vanaları su akışını kesmediği için su giriş vanasını değiştirmeniz gerekir. Yıkayıcı aşırı doldurulmamışsa, su seviyesini doğru şekilde algılayamadığı için su seviye sensörünü değiştirin.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: dc, UE ve Çözümü

Sorun: Dengesiz Yük

Çözüm: Son sıkma sırasında yük dengesiz olarak algılandığında bu hata meydana gelir. Bu kod görüntülendiğinde makine 150 rpm’den fazla dönmeyecektir. Yükü düzgün bir şekilde ayarlayın ve makinenin düzgün şekilde dönüp dönmediğine bakın. Aksi halde, süspansiyon sistemini inceleyin ve hatalı parçaları değiştirin.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: E2, bE2 ve Çözümü

Sorun: Sıkışan Buton

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çözüm: Bu hata kontrol panelindeki bir butonun sıkışması durumunda meydana gelir. Sıkışan butonu düzeltmeye çalışın. Kontrol panelindeki tüm tuşların üstüne doğrudan bastırın. Bu sorunu çözmezse, tüm tuşlara hafifçe merkezden basın. Butonu düzeltmezseniz son çare olarak kontrol panelini değiştirin.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: ds ve Çözümü

Sorun: Kilitleme Sırasında Kapak Açık

Çözüm: Sistem, kapağın kilitli olduğu durumda kapağın açık olduğunu tespit ettiğinde bu hata meydana gelir. Kapak kilidi/kilit aksamını kontrol etmek için diyagnostik test modunu kullanın. Kapak kilidi/kilit aksamı arızalıysa, değiştirin.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: tE, tE1 ve Çözümü

Sorun: Su Sıcaklığı Çok Yüksek veya Çok Düşük

Çözüm: Elektronik kontrol panosunun hangi su sıcaklığını ölçtüğünü belirlemek için diyagnostik test modunu kullanın. Gerçek su sıcaklığı önemli ölçüde farklıysa, sıcaklık sensörünü değiştirin.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: 3E ve Çözümü

Sorun: Sürücü Motor Hızölçeri Sinyal Sorunu

Çözüm: Makinenin fişini çekin. Tahrik motoru ve ana kontrol panosu arasındaki kablo bağlantılarını kontrol edin. Gevşek kabloları yeniden bağlayın veya hasar görmüşse kablo demetini değiştirin. Kablo bağlantıları iyi ise, motor hızölçerini değiştirin. Sorun devam ederse, tahrik motorunu değiştirin.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: Hr ve Çözümü

Sorun: Isıtıcı Rölesi Hatası

Çözüm: Isıtıcı rölesi, ana elektronik kontrol panosundaki bir bileşendir. Elektronik kontrol panelini sıfırlamak için makineyi 5 dakika fişten çekin ve ardından geri takın. Hata geri dönerse, elektronik kontrol panelini değiştirin.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: nF1, 4E2 ve Çözümü

Sorun: Sıcak ve Soğuk Su Bağlantıları Tersine Çevrilmiş

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çözüm: Sıcak ve soğuk su hortumlarını doğru şekilde bağlayın.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: 2E ve Çözümü

Sorun: Dahili Kontrol Paneli Arızası

Çözüm: Elektronik kontrol panelini sıfırlamak için makineyi 5 dakika fişten çekin ve ardından geri takın. Hata geri dönerse, elektronik kontrol panelini değiştirin.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: Sud, SUd ve Çözümü

Sorun: Aşırı Köpük

Çözüm: Devir sırasında aşırı köpük algılandığında bu hata meydana gelir. Makine köpükleri yok etmek için hazneyi su ile doldurur ve dönmeye başlar. Bunun sonucunda köpükler yok olmazsa SUd hatası meydana gelir. Bir dahaki yıkamalarda doğru miktarda deterjan kullanmaya dikkat edin.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: AE ve Çözümü

Sorun: Ana Kontrol Paneli ve Ekran Kontrol Paneli Arasındaki İletişim Hatası

Çözüm: Makineyi fişten çekin ve ana kontrol paneli ve ekran kontrol paneli arasındaki kablo bağlantılarını kontrol edin. Gevşek kabloları yeniden bağlayın veya hasar görmüşse kablo demetini değiştirin. Kablo bağlantıları iyi ise, ana kontrol panelini değiştirin, Sorun devam ederse, ekran kontrol panelini değiştirin.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: SF ve Çözümü

Sorun: Elektronik Kontrol Paneli Hatası

Çözüm: Elektronik kontrol panelini sıfırlamak için makineyi 5 dakika fişten çekin ve ardından geri takın. Hata geri dönerse, elektronik kontrol panelini değiştirin.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu: dE veya dE1 ve Çözümü

Sorun: Kapak Kilit Hatası

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çözüm: Makineyi fişten çekin ve kapak kilidi ve ana kontrol paneli arasındaki kablo bağlantılarını kontrol edin. Gevşek kabloları yeniden bağlayın veya hasar görmüşse kablo demetini değiştirin. Kablo bağlantıları iyi ise, kapak kilidi parçasını değiştirin. Sorun devam ederse, ana kontrol panelini değiştirin.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar