İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Samsung Galaxy J7 Aşırı Isınma Sorunu Çözümü

Aşırı ısınma sorunu, özellikle akıllı telefonlar arasında en sık karşılaşılan problemler arasındadır. Telefonlar piyasaya sürülmeden önce birçok testten geçtiğinden dolayı, ısınma konusunda ilk olarak donanımı suçlamak pek doğru bir yaklaşım değil.

Ancak, eğer telefonunuz yeni satın alındığı anda bu problemi sergiliyorsa bunun bir imalat problemi olduğunu söyleyebiliriz. Eğer ısınma sorunu yeni ortaya çıktıysa, bunu oluşturan sorunları çözmemiz gerekir. Peki Galaxy J7 aşırı ısınma sorunu nasıl çözülür?

Bu yazıda, gerçekten etkileyici özelliklere sahip bir cep telefonu olan Samsung Galaxy J7 için ısınma sorununun çözümünü ele alacağız. Kullanıcılardan genel olarak olumlu eleştiriler alan J7, çoğunlukla ısınma temelli bir problem göstermiyor. Eğer ısınma problemi yaşıyorsanız, son zamanlar meydana gelen bir sorundan dolayı bunu yaşıyor olabilirsiniz. Isınma sorununu çözmek için lütfen bu yazıyı okumaya devam edin.

Sorun: Merhaba. Telefonum hakkında birkaç soru sormak istiyorum çünkü kullandığım süre içinde telefonum aşırı ısınıyor. Telefonumun modeli Samsung Galaxy J7 ve özellikle şarj sırasında çok fazla ısınıyor. Ayrıca, arama yaptığımda ve normal kullanım sırasında da ısınıyor. Bunun neden kaynaklandığını bilmiyorum, lütfen bana yardımcı olun. Teşekkürler.

Sorun Giderme: Aşırı ısınma cihazlar için önemli problemler arasındadır çünkü telefon içindeki donanımların sağlığı tehlikeye girmektedir. Yüksek teknik özelliklere sahip cihazlar, daha düşük özelliklere sahip olanlardan biraz daha fazla ısınma eğilimi gösterir, ancak yine de bu ısınma aşırı olmamalıdır. Ancak eğer telefonunuz kullanmadığınız durumlarda bile ısınıyorsa, bu durumda çözülmesi gereken bir sorun bulunmaktadır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Lütfen sorunu çözmek adına aşağıdaki adımları takip edin.

1. Adım: Telefonunuzu Kapalı Durumdayken Şarj Edin

İlk adım olarak telefonunuzu kapalı durumdayken şarj ederek bu durumda ısınmaya devam edip etmediğini gözlemlemeniz gerekiyor. Eğer telefonunuz kapalı durumdayken şarj sırasında ısınıyorsa bu durumda çok büyük ihtimalle bir donanım veya batarya arızası bulunmaktadır. Bu yüzden telefonunuzu kapatın ve ısınıp ısınmadığını kontrol etmek için 5 ila 10 dakika şarj olmasını bekleyin.

Eğer telefon elinizi yakacak derecede ısınıyorsa fişi çekin ve tekrar şarj etmeye çalışmayın. Bataryalar aşırı şarj edildiğinde veya çok fazla ısıya maruz kaldığında patlayabilmektedir.

Galaxy J7 modelinin çıkarılabilir bir bataryası bulunmaktadır. Bataryayı çıkararak, üzerinde şişme gibi değişiklikler olup olmadığını görmek için fiziksel olarak kontrol edebilirsiniz. Bataryayı çıkarın, düz bir yüzeyin üzerine koyun ve bataryanın tamamen düz olup olmadığını kontrol edin. Eğer bataryanın üzerinde şişme, yamulma gibi değişiklikler bulunuyorsa bataryayı geri takmayın ve servise gönderin.

Bataryada herhangi bir fiziksel deformite yoksa, sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Eğer kenarlardan sıvı akışı olmuşsa bataryayı kullanmayın.

Eğer telefon kapalı durumdayken şarj edildiğinde aşırı ısınmıyorsa, bir sonraki adıma geçin.

Advertisement. Scroll to continue reading.

2. Adım: Güvenli Moddayken Telefonunuzu Şarj Edin

İlk adımı tamamlayarak telefonun kapalı durumdayken ısınmadığından emin olduktan sonra donanımın sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Bir sonraki aşamada ise tüm üçüncü parti uygulamalar ve servisler devre dışı iken telefonu şarj etmeniz gerekiyor. Tüm üçüncü parti uygulamaları geçici olarak devre dışı bırakmak için telefonunuzu Güvenli Modda yeniden başlatın ve telefonunuzu şarj ederek hala ısınıp ısınmadığını gözlemleyin. Telefonunuzu Güvenli Modda başlatmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Cihazı kapatın.
 2. Daha sonra güç tuşuna basılı tutun ve cihazın ismi ekrana gelene kadar basılı tutmaya devam edin.
 3. Ekranda ‘SAMSUNG’ yazısını gördüğünüzde Güç tuşunu bırakın.
 4. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Ses Kısma tuşunu basılı tutun.
 5. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar Ses Kısma tuşunu basılı tutmaya devam edin.
 6. Güvenli mod, ekranın sol alt köşesinde görüntülenecektir.
 7. “Güvenli Mod” seçeneğini gördüğünüz zaman Ses Kısma tuşunu bırakın.

Eğer telefon güvenli moddayken ısınmıyorsa, çok büyük ihtimalle üçüncü taraf uygulamalar soruna sebep olmaktadır. Ancak, hangi uygulamanın soruna neden olduğunu bilmediğimizden dolayı bu noktada telefonunuzu sıfırlamanız gerekmektedir. Tüm dosyalarınızı yedekleyin ve telefonunuzu sıfırlamaya hazır hale getirin.

 1. Ana ekrandan Uygulamalar simgesine dokunun.
 2. Ayarlar’a dokunun.
 3. Yedekle ve Sıfırla’ya dokunun.
 4. Fabrika Ayarlarına Sıfırla’ya dokunun.
 5. Cihazı Sıfırla’ya dokunun.
 6. Ekran kilidi açıksa, PIN’inizi veya şifrenizi girin.
 7. Devam’a dokunun.
 8. Tümünü Sil’e dokunun.

Ancak, telefon güvenli modda bile ısınmaya devam ediyorsa bir sonraki adıma geçin.

3. Adım: Telefonunuzu Recovery Modunda Yeniden Başlatın ve Önbellek Bölümünü Silin

Yanlış yapılandırılmış bazı önbellek dosyaları telefonunuzun performansını etkileyebilir ve ısınmasına sebep olabilir. Önbellek dosyalarını yenileriyle değiştirmek için tüm sistem önbelleğini silmeniz gerekir. J7 cihazınızı Recovery Modunda başlatmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Cihazı kapatın.
 2. Ses Açma tuşunu ve Home tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun.
 3. Cihaz logosu ekranı görüntülendiğinde, sadece Güç tuşunu bırakın.
 4. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın.
 5. “Önbellek bölümünü sil (wipe cache partition)” kısmına gelmek için ses açma ve kısma tuşlarını kullanın.
 6. Seçmek için Güç tuşuna basın.
 7. ‘Evet’i seçmek için Sesi kısma düğmesine basın ve seçmek için Güç tuşuna basın.
 8. Önbellek silme işlemi gerçekleştiği zaman ekranda “Sistemi şimdi yeniden başlat” seçeneği görünecektir. Seçmek için Güç tuşuna basın.

Bu işlemden sonra telefonunuz hala ısınmaya devam ediyorsa aşağıdaki adımları takip edin.

4. Adım: Dosyalarınızı ve Verilerinizi Yedekleyin ve Ardından Ana Sıfırlama’yı Gerçekleştirin

Sıfırlamanın bu sorunu çözebileceğine dair bir garanti bulunmuyor. Ancak diğer seçenekler işe yaramadığından dolayı tek seçenek olarak Sıfırlama işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu sorunun bir yazılım sorunu olma olasılığını elemek zorundayız. Bundan dolayı telefonunuzun dahili deposunda saklanan tüm dosyalarınızı ve verilerinizi yedekleyin ve mümkünse Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Korumasını devre dışı bırakın.

Galaxy J7’de Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Koruması Nasıl Devre Dışı Bırakılır:

 1. Ana ekrandan Uygulamalar simgesine dokunun.
 2. Ayarlar’a dokunun.
 3. Hesaplar’a dokunun.
 4. Google’a dokunun.
 5. Google ID e-posta adresinize dokunun. Birden fazla hesabınız varsa, her hesap için bu adımları tekrarlamanız gerekir.
 6. Diğer’e dokunun.
 7. Hesabı Kaldır’a dokunun.
 8. HESABI KALDIR’a dokunun.

Samsung Galaxy J7 Nasıl Sıfırlanır:

 1. Cihazı kapatın.
 2. Ses Açma tuşunu ve Home tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun.
 3. Cihaz logosu görüntülendiğinde, sadece Güç tuşunu bırakın.
 4. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın.
 5. “Veriyi Sil/Sıfırla” (wipe data / factory reset) seçeneğine Ses Kısma tuşu ile ulaşın.
 6. Seçmek için Güç tuşuna basın.
 7. Çıkan uyarıda “Evet” seçeneğini seçmek için Ses Kısma tuşuna basın.
 8. Seçim yapmak için Güç tuşuna basın.
 9. Sıfırlama işlemi tamamlandığında “Sistem yeniden başlatılacak” uyarısını seçmek için Güç tuşuna basın.

Eğer bu işlemden sonra da “aşırı ısınma sorunu” devam ediyorsa, bu noktada teknik servisten destek almanız gerekmektedir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar