İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Samsung Galaxy J7 “Maalesef, Ayarlar Durdu” Hatasının Çözümü

Telefonunuzdaki tüm uygulamaların arasında, Ayarlar en önemlisidir, çünkü diğer uygulamalar da dahil olmak üzere tüm tercihlerinizi yönetir. Sorun şu ki, aşırı çalışan servisler ve uygulamalar genellikle çökebilir veya çalışmayı durdurabilir. Bu durumda genelde iki durum meydana gelir; uygulama sebebi belli olmayan bir şekilde çalışmayı durdurabilir ya da “Maalesef, Ayarlar durdu” gibi bir hata ortaya çıkar.

Bu yazıda, bazı okuyucularımızın karşılaştığı bu hata mesajını ele alacağız. Bu hatayla karşılaşan okuyucularımızdan çok sayıda e-posta aldık ve bu sorunu bir kez daha ele almak zorunda olduğumuzu düşünüyoruz. Dolayısıyla, bu telefona sahipseniz ve şu anda bu sorunla karşı karşıyaysanız, bunun neden olduğunu anlamak için lütfen okumaya devam edin.

Samsung Galaxy J7 “Maalesef, Ayarlar Durdu” Hatasının Çözümü

Hata mesajı, temel olarak, çalışmayı durduran Ayarlar uygulaması hakkında bilgi vermektedir. Bu hata genellikle kolay bir şekilde kullanıcılar tarafından düzeltilebilecek, yazılım sorunları ile ilişkilidir.

“Maalesef, Ayarlar Durdu” Hatasının Çözümü:

1. Adım: Ayarlar uygulamasının çöküp çökmediğini öğrenmek için Galaxy J7’yi Güvenli Modda yeniden başlatmayı deneyin.

Telefonunuzu güvenli modda yeniden başlatmak, tüm üçüncü taraf uygulamalarını ve hizmetlerinin geçici olarak devre dışı bırakarak, telefonunuzu test etmenizi sağlar.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Eğer Güvenli Moddayken “Ayarlar” uygulaması hata vermiyorsa, bu durumda üçüncü parti uygulamalardan şüphelenebiliriz. Bu uygulamayı bulmadan önce ise aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekiyor:

 1. Ana ekrandan Uygulamalar simgesine dokunun.
 2. Ayarlar’a dokunun.
 3. Uygulamalar’a dokunun.
 4. Uygulama Yöneticisi’ne dokunun.
 5. Ayarlar’a dokunun.
 6. Depolama’ya dokunun.
 7. Verileri Temizle’ye ve ardından Tamam’a dokunun.
 8. Önbelleği Temizle’ye dokunun.

Ayarlar uygulamasının önbelleğini ve verilerini başarılı bir şekilde temizlediyseniz ancak hata yine de gösteriliyorsa, bu soruna neden olabilecek diğer uygulamaları bulmanız gerekiyor. Hata mesajı kayboluncaya kadar bu uygulamaları devre dışı bırakabilir veya kaldırabilirsiniz. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal şekilde başlatmayı deneyin ve hatanın hala görünüp görünmeyeceğini görmek için Ayarlar’a erişin, eğer hata hala yer alıyorsa bu durumda bir yazılım sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. 

Adım 2: Telefonunuzu Kurtarma Modunda yeniden başlatın ve önbellek bölümünü silin.

Şüpheli uygulamaları kaldırdıktan sonra bile hata hala görünmeye devam ediyorsa bu durumda işletim sisteminiz ile ilgili bazı sorunları çözmeniz gerekiyor. Önbelleğin bir kısmının hatalı olmasına rağmen sistem tarafından kullanılmaya devam etmesi de bu sorunlar arasında bulunuyor. Bu durumda bazı servisler çakışma nedeniyle hata veriyor. Bu sorunu gidermek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Cihazı kapatın.
 2. Ses Açma tuşunu ve Home tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun.
 3. Cihaz logosu ekranı görüntülendiğinde, sadece Güç tuşunu bırakın.
 4. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın.
 5. “Önbellek bölümünü sil (wipe cache partition)” kısmına gelmek için ses açma ve kısma tuşlarını kullanın.
 6. Seçmek için Güç tuşuna basın.
 7. ‘Evet’i seçmek için Sesi kısma düğmesine basın ve seçmek için Güç tuşuna basın.
 8. Önbellek silme işlemi gerçekleştiği zaman ekranda “Sistemi şimdi yeniden başlat” seçeneği görünecektir. Seçmek için Güç butonuna basın.

Telefon normalden daha uzun bir süre sonra yeniden başlatılacaktır. Yeniden başlatma işleminden sonra, sorunun devam edip etmediğini görmek için Ayarlar uygulamasını tekrar açmayı deneyin. Eğer hata hala tekrar ediyorsa sistem odaklı bir sorun bulunmaktadır. Bu durumda üçüncü adıma geçmeniz gerekir.

3. Adım: Verilerinizi ve dosyalarınızı yedekleyin ve Sıfırlama işlemini gerçekleştirin.

Aygıt yazılımı ile ilgili sorunlar, telefonu fabrika ayarlarına geri döndürerek giderilebilir. Dikkat etmeniz gereken, telefonunuzun dahili depolama alanına kaydettiğiniz tüm verilerin, uygulamaların ve dosyaların silineceğidir. Bu nedenle, aşağıdaki adımları izlemeden önce bunları yedeklemeniz gerekir:

Advertisement. Scroll to continue reading.
 1. Dahili bellekteki verileri yedekleyin.
 2. Galaxy J7’nizi kapatın.
 3. Sesi Açma  tuşunu ve Home tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun.
 4. Cihaz logosu görüntülendiğinde, sadece Güç tuşunu bırakın.
 5. Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları bırakın.
 6. “Veriyi Sil/Sıfırla” (wipe data / factory reset) seçeneğine Ses Kısma tuşu ile ulaşın.
 7. Seçmek için Güç tuşuna basın.
 8. Çıkan uyarıda “Evet” seçeneğini seçmek için Ses Kısma tuşuna basın.
 9. Seçim yapmak için Güç tuşuna basın.
 10. Sıfırlama işlemi tamamlandığında “Sistem yeniden başlatılacak” uyarısını seçmek için Güç tuşuna basın.

Eğer bu işlemden sonra da “Maalesef, Ayarlar Durdu” hatası meydana geliyorsa, bu noktada teknik servisten destek almanız gerekmektedir.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar