İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Samsung SSD Performans Ve Sağlık Testi Nasıl Yapılır?

Günümüzde kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için en hızlı depolama çözümlerinden biri olan SSD depolama birimleri geleneksel sabit disk sürücülere kıyasla çok daha hızlı okuma ve yazma değerleri sunuyor. Nispeten pahalı cihazlar olduklarından dolayı çoğu kullanıcı paralarının karşılığını alabilmek ve depolama birimlerinin sağlık durumunu kontrol edebilmek amacıyla SSD’lerini test etmek istiyor.

Bu yazımızda piyasada çeşitli modelleri bulunan Samsung SSD’lerin performans ve sağlık testlerinin nasıl gerçekleştiğini inceleyeceğiz. Bu testler sonucunda Samsung SSD cihazınızın okuma-yazma, IOPS değerlerini öğrenebilir, orijinal olup olmadığını kontrol edebilir veya sağlık testi gerçekleştirebilirsiniz.

Samsung SSD – Test Aşamaları

Öncelikle test yapabilmek için Samsung tarafından geliştirilen resmi Samsung Magician yazılımını indirmelisiniz. Bu yazılıma aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz. Sayfanın alt kısmına gidin ve “Download Files” başlığı altında bulunan “Magician Software” yazılımını indirerek bilgisayarınıza kurun.

https://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/product/consumer/magician/

Advertisement. Scroll to continue reading.

Programı kurduktan sonra ilk kez açtığınızda program bilgisayarınızı tarayarak SSD modelinize dair bilgileri sunacak.

Yukarıda görüleceği gibi cihazınızın sıcaklığı, doluluk oranı ve genel sağlığı gibi bilgilere bu ekrandan ulaşılabilir.

Sonrasında solda bulunan menüden “Drive Details” kısmı seçilerek sürücüye dair daha fazla bilgiye ulaşmak mümkün.

Bu menüde cihazınızın seri numarasına ulaşabilir ve orijinal olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Aşağıdaki şekilde “Serial Number” kısmının altında “Genuine” yazması cihazınızın orijinal olduğu anlamına gelmektedir.

Testler

Performans Testi

Programın “Performans Benchmark” bölümüne gidin ve “Start“a tıklayarak performans testini başlatın.

Bu test sonucunda cihazınızın okuma, yazma ve IOPS değerlerini öğrenebilirsiniz. Kısaca açıklamak gerekirse, okuma hızı SSD’de yer alan bir dosyanın açılma hızını ve yazma hızı ise SSD’ye bir dosyayı kaydetmenin hızın ifade etmektedir. IOPS (input/output operations per second) değeri ise depolama cihazının her saniye verilen komutları ne kadar hızlı bir şekilde okuyup yazdığını belirtmektedir.

Bu değerleri öğrendikten sonra internet üzerinde sizinle aynı SSD modeline sahip olan kişilerin değerlerini karşılaştırarak her şeyin yolunda olduğundan emin olun.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Sağlık Testi

Sağlık taraması gerçekleştirmek için programın “Diagnostic Scan” bölümüne giderek kısa veya uzun sağlık taraması yapabilir veya SMART testi gerçekleştirebilirsiniz.

Kısa tarama veya uzun tarama seçeneklerinden birini seçerek taramayı başlatın. Testin sonucunda cihazın sağlık durumu belirtilecektir.

SMART test tamamlandıktan sonra ise program tarafından bazı değerler sunulacaktır. SMART test bittikten sonra “Drive Details” kısmına gidin ve sağ tarafta bulunan “S.M.A.R.T” butonuna tıklayın. Böylece testin sonucunda ortaya çıkan değerleri görebilirsiniz.

Örnek olarak aşağıda ilk kez kullanılan bir SSD modelinin değerleri görülebilir.

Samsung Magician Yazılımının Desteklediği SSD Modelleri

 • 980 Pro
 • 970 Pro
 • 970 Evo
 • 970 Evo Plus
 • 870 QVO
 • 860 Pro
 • 860 Evo
 • 860 QVO
 • 850 PRO
 • 850 EVO
 • 850 EVO mSATA
 • 850 EVO M.2
 • 840 PRO

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar