İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Kripto Para

Shiba Inu nedir? Shiba Coin Geleceği

Aslında 2021 yılının belki de en çok sorulan sorularından bir tanesi karşımızda duruyor. Bitcoin’in rekorlar kırdığı boğa sezonunda, meme coin’ler ile birlikte Shiba Inu da inanılmaz bir yükselişe geçmişti. Birçok kripto para yatırımcısının ilgisini çeken Shiba hakkındaki bu yazımızda ise token’a dair tüm bilgileri vermeye çalışacağız.

“Doge Killer” olarak adlandırılan ve Dogecoin’in en büyük rakibi olarak gösterilen Shiba Token, çok uzun bir geçmişe sahip değil. 2020 yılının yaz aylarında duyurulan token, Nisan 2021 başlarında piyasalara girdi.

Satışa çıkmasından sadece bir ay sonra değerini neredeyse 1000 kat artıran coin, 161 milyar Türk lirası hacme kadar ulaştı. Peki, onu bu kadar ilgi çekici kılan neydi?

Shiba Inu nedir? Shiba’nın tarihi

Shiba aslında bir tür “meme coin” ya da “şaka coin’i” olarak adlandırılabilir. Bu tür kripto girişimleri, internet ortamında bir şaka ile başlayıp gerçeğe dönüşüyorlar. Keza bu konunun başlangıcını yapan Dogecoin de benzer bir şekilde ortaya çıkmıştı. Kripto para dünyası ile dalga geçmek isteyen iki yazılımcı, Doge adını verdikleri bir tür kripto para geliştirmişler ve yayınlamışlardı. Diğer kripto girişimlerinin aksine Doge’un herhangi bir derde derman olma iddiası yoktu. Sadece çalışan bir sistemdi, dahası değildi…

Advertisement. Scroll to continue reading.

“Şaka Coin’i” aslında çok da güvenilir bir tabir değil; buna rağmen bir kategori içerisinde yer almaları gerektiğinden, böyle bir açıklama gerekmiş. Bildiğiniz gibi Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto girişimleri, arkalarında sağlam fikirler ve çözümler barındırıyorlar. Örneğin; Bitcoin başlı başına gerçek para birimlerinin yerine geçmek istiyor. Ripple, bankalar arası para transferini kolaylaştırma ve hızlandırmayı amaçlıyor. NEO en basit anlatımıyla yeni nesil internetin temellerini atmak istiyor. Dogecoin ise sadece oralarda var olma amacında…

Shiba Inu ise bu şaka coin’i tanımlanması aşmayı ve ona bir değer katmayı amaçlayarak işe başladı. Ağustos 2020’de “Ryoshi” takma isimli biri tarafından ortaya atılan fikir, sonrasında yavaş yavaş geliştirilerek günümüze kadar geldi.

Doge’dan bağımsız olarak Shiba, geliştirilen ve başıboş bırakılan bir coin olmaktan çok öte amaçlarla yola çıkmıştı. Kendi ekosistemini yaratmayı ve çalışabilir sistemler yayınlamayı isteyen Shiba Inu geliştiricileri, bunun büyük kısmını da başardılar.

Bu başarının arkasında ise kripto yatırımcılarının büyük ilgisi vardı. Satışa sunulduğunda Shiba’nın değeri $0.0000029 seviyesindeydi. Ansızın bir Çarşamba gibi OKEx ve Huobi gibi borsalar tarafından listelenmesiyle durdurulamaz yükselişine başladı. O rallide token’ın değeri $0.000035’e kadar çıktı. Türk Lirası bazında söylemek gerekirse, 0.00028TL seviyesine çıktı. Gate.io gibi platformlardan bol sıfırlı düşük seviyelerden milyonlarca Shiba alan yatırımcılar, bir anda paralarının yüze, bine katlandığını gördüler.

Bu yükselişin temel etkenlerinden bir tanesi ise Doge’da olduğu gibi yine Elon Musk olmuştu. Hızlı bir yükseliş sergilemeye başlayan Shiba ile ilgili tweet atan Musk, coin’in roketine biraz daha gaz koymuş ve aya göndermişti.

Advertisement. Scroll to continue reading.

10 Mayıs 2021 itibariyle tüm zamanların en yüksek değerini gören Shiba, o tarih itibariyle kripto yatırımcılarının birçoğunun dikkatini çekmeyi başarmıştı.

Shiba Coin Geleceği Nasıl Olacak?

Hızlı yükseliş sergileyen her girişim gibi Shiba Token da Mayıs ayının ardından düşüşe geçti. Fakat bu düşüşün arkasında Shiba’nın kendisinden çok Bitcoin’in sallantılı hareketi yatıyordu. Hatırlayacağınız üzere Mayıs 2021 itibarıyla BTC’nin değeri düşüş trendine girmiş ve önemli miktarda para piyasadan çıkmıştı. Bundan etkilenen Shiba’nın değeri de bir o kadar düştü. Fakat Shiba, kararlı altyapısı ve projeleri ile bu düşüşten kendisini kurtarmayı başardı. Buradan sonra Shiba Coin geleceği konusunda birçok açıklama geldi. Peki, Shiba Coin geleceği nasıl olacak?

Daha önce bahsettiğimiz gibi Doge, kendi başına bırakılmış bir proje olarak doğmuştu. Shiba ise kendi ekosistemini oluşturmak için ilk adımını atmıştı. Bununla birlikte kripto dünyasıyla alakası olmayan ama iyiye hizmet eden bir başka görevi daha bulunuyordu: Yardıma ihtiyacı olan gerçek Shiba Inu köpeklerine yardım toplamak…

Aslında bu projenin sağlam olduğunun en büyük kanıtlarından bir tanesi, geliştiricisinin elinde hiç token tutmaması. Daha önce bunu kripto dünyası birçok kere görmüştü. Hatta Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, sırf spekülasyonlara sebep vermemek adına elindeki token’ları yakmıştı.

Shiba’da ise bu daha en başında ayarlanmıştı. Ryoshi takma isimli ilk geliştirici, yazdığı ilk yazılarda elinde hiç Shiba tutmayacağını söylemişti. Bunu kanıtlamak adına dolaşımdaki tüm Shiba Inu token’ların yüzde 50’si Ethereum’un geliştiricisi Vitalik Buterin’in cüzdanına gönderilmişti.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Shiba, en baştan ShibSwap ile merkeziyetsiz bir kripto para borsası oluşturmak, bunu yaparken açık kaynak kodlu geliştirmeler ve rastgele geliştirici toplulukları ile projeyi ayakta tutmayı amaçlıyordu.

AAX’in Araştırma ve Strateji Sorumlusu Ben Caselin, “Shiba, TikTok ve Reddit’te başlayan bir trendin üzerine kuruldu. Normalde şaka coin’leri protokelleri ve projeyi çok umursamazlar. Fakat Shiba, Doge’un aksine daha sağlam şekilde yola çıktı” açıklaması yapmıştı.

Yine de Caselin bunun üzerine bir ekleme yaptı: “Böylesine girişimler bir finansal girişimden öte sosyal fenomenlerdir. Birçok insana para kaybettirmeye çok açıktırlar. Bunlara yatırım yapmak için çok emin olmalısınız.”

Şaka coin’leri arasında bir problem olduğu açık; geleceği var mı? Bu soruya evet diyebilirseniz bunlara yatırım yapabilirsiniz. Shiba için bu soruya cevap vermek her zaman kolay değil. Buna rağmen geleceği olduğu açık ve geliştirmenin devam ettiği görülebiliyor.

Resmi Shiba Inu sitesine girerseniz, ShibSwap üzerindeki geliştirmelerin devam ettiğini net şekilde görebilirsiniz. Ayrıca geliştiriciler LEASH ve BONE gibi iki yeni token ile ana token’i desteklemek üzerine çalışıyorlar. Ekibi genişletiyorlar ve sistemin sağlıklı çalışması için çalışmalarını sürdürüyorlar.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Yani Shiba, yakın zaman sonra ortadan kaybolacak bir fenomen gibi durmuyor. Doge’da resmi bir geliştirici ekibi neredeyse yok denebilir. Buna rağmen Shiba’nın ekibi başından beri çalışmaya devam ediyor.

Shib Coin her ne kadar sosyal medya desteği alarak ilk patlamasını yapmış olsa bile ondan sonra ortaya atılan adımların mantıklı olduğu dile getirilebilir. Ayrıca geliştiricilerin Shiba için en büyük iddiasının “biriktirme coin’i” olduğunu da söyleyelim. Resmi site token tanıtılırken ilk amacının biriktirmek ve saklamak olduğu söyleniyor.

Aslına bakarsanız sadece 5 lira vererek, 100.000 adet SHIB satın almanız mümkün. Gözden çıkarabileceğiniz küçük miktarlarla SHIB’e yatırım yapabilirsiniz. 100 lira vererek 1.5 milyon SHIB alıp, bir tarafa koyarak, fiyatının yükselmesini bekleyebilirsiniz.

Shib Coin Nasıl Satın Alınır?

Aslında bu soruyu cevaplamak için kripto para nasıl alınır? sorusundan başlamak lazım. Hangi kripto para satın alınmalı? gibi bir soruya yukarıda cevap vermeye çalıştık. Hangi kripto para satın alınmalı sorusuna Shib derseniz, bunu nasıl satın alabileceğinizi anlatmaya başlayalım.

Shib satın almak için ilk önce güvenilir bir kripto para borsası bulmanız gerekiyor. Bunun için en iyi mecralardan bir tanesi yerli girişim Coinzo olarak gösterilebilir. Biz de sizlere Coinzo üzerinden nasıl ShibCoin alınabileceğini adım adım anlatacağız.

Advertisement. Scroll to continue reading.

1- Kripto Para Borsasına Üye Olunur

Bitcoin satın almak için ilk yapmanız gereken, güvenilir ve büyük bir kripto para borsası üzerinde hesap açmak. Bunun için yerli çözümler üreten Coinzo, gayet yerinde ve avantajlı bir kripto para borsası.

Hesabımızı açmak için Coinzo.com adresine giriş yapıyoruz.

Hemen karşımızda duran Kayıt Ol butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan Hesap Oluşturun kısmından bilgilerimizi giriyoruz.

Giriş yaptığımız e-posta adresimize gelen doğrulama e-postasına tıklıyor ve üyelik oluşturma isteğimizi onaylıyoruz.

Onay tuşuna bastıktan sonra Coinzo.com adresine yönlendirildiğini göreceksiniz. Bu yönlendirmeden sonra sağ üstte bulunan Giriş Yap butonuna basıyoruz ve belirlediğimiz bilgilerimizi giriyoruz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Karşımıza yukarıda gördüğünüz gibi bir ekran gelecek. Tebrikler artık bir kripto para borsasına üyesiniz!

2- Shiba Inu Nasıl Alınır?

Ana ekranda üst menüde yer alan Yatır / Çek kısmına tıklıyoruz. Karşımıza hemen aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

Bu ekranda yapacağımız ilk işlem, sağ tarafta gördüğümüz Şimdi Doğrula butonuna basmak. Bu butona bastıktan sonra hesabımızı onaylamak için bazı kişiler bilgilerimizi girmemiz istenecek. İstenen bilgiler Bakanlık tarafından resmi olarak belirtilen ve her kripto para borsasının kullanıcılardan alması gereken bilgilerden oluşuyor.

Bu bilgileri girdikten sonra yine Yatır / Çek ekranına gelerek, Türk Lirası İşlemleri altında yer alan TRY Yatır tuşuna basıyoruz.

Tuşa bastıktan sonra kişisel banka bilgilerimizi giriyoruz ve yatırmak istediğimiz miktarı belirtiyoruz. Böylece banka hesabımızdaki yatırım amacıyla ayırdığımız parayı, Coinzo sistemine göndermiş oluyoruz.

Paranızın Coinzo hesabınızda görünmesi biraz zaman alabilir. Hesabınızda paranın belirmesi için bir süre beklemeniz gerekecektir. Arada sırada kontrol ederek, paranın sisteme geçip geçmediğini görebilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Para hesabınızda göründükten sonra ise artık Bitcoin satın alabiliriz.

Bunun için en üst menüde yer alan Market yazısına tıklıyoruz. Ardından aşağıdaki ekranda gördüğünüz SHIB yazısının üstüne tıklıyoruz.

Sağ tarafta duran Emir Ver kısmından almak istediğimiz kadar SHIB değeri seçiyoruz. SHIB, diğer para birimlerinden farklı olarak bütün sayılar halinde alınmak zorunda değil! İsterseniz 6 lira vererek 100000 SHIB alabileceğiniz gibi isterseniz 100 Lira vererek 1.500.000 SHIB satın alabilirsiniz.

Alış Emri Ver dediğimiz anda Bitcoin satın almış oluyoruz. Bitcoin ile birlikte Ripple, Neo, Link, HotCoin gibi onlarca başka altcoin’i de Coinzo güvencesiyle cüzdanınıza ekleyebilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

2 Yorum

2 Comments

  1. Metin

    Ağustos 31, 2021 at 5:26 pm

    Shiba gelecekte doge coin gibi olur mu?

  2. Cenk

    Ekim 31, 2021 at 12:18 am

    Detaylı anlatım için teşekkürler. Shib aldık geleceğe yatırım yaptık

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

Kripto Para

SATS, Binance’te listelendiğinin duyurulmasından bu yana işlem hacmi ve sahiplerinin ilgisindeki artışla %155 büyüme kaydetti.  Binance’in geri sayımına göre SATS, 1 saat 15 dakika içinde Binance’te...

Kripto Para

TerraUSD (USTC), Terra blok zincirinin merkezi olmayan ve algoritmik stablecoin’idir. Değeri ABD Dolarına sabitlenmiş, ölçeklenebilir, getiri sağlayan bir madeni paradır. TerraUSD, Terra topluluğuna değer sunmak ve Dai gibi...

Kripto Para

SAIL, Solana’da inşa edilen yeni bir ekosistemin ana hizmet belirteci olacak. gSAIL, dSAIL, vSAIL ve nSAIL için kullanılacaktır. SAIL’i tutmak, tüm SAIL ekosistem platformunda daha fazla...

Kripto Para

NADA Protocol Token, dünyanın en iyi 100 oyun geliştiricisinden biri olan NADA digital Co., Ltd. tarafından geliştirilen ve sağlanan blockchain tabanlı NFT mobil oyunlarının...