İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

HABER

Squid Game Hakkında Merak Edilenler | Bilinmeyenler

Yönetmenliğini Hwang Dong-hyuk’un üstlendiği Güney Kore yapımı olan Netflix dizisi son zamanların en çok ses getiren yapımlarından biri olma yolunda ilerliyor. Bankalara ve tefecilere olan borçları ile hayatları ipotek altında kalmış ve bu durumu düzeltmek için ellerinden gelen her şeyi yapabilecek duruma düşmüş, yaşamın farklı kesitlerinden gelen 456 kişi. Ve bu 456 kişiye arkasında çok büyük kazançlar vadeden bir “ilginç” davetiye gönderilir.
Davetin peşine düşen 456 katılımcı ve her bir kişi için kasaya atılmış 100 milyon WON’un toplamda ise 45.6 Milyar WON’un bulunduğu hayat değiştirebilecek bir ödül havuzu. Katılımcıların 45.6 Milyar WON için altı günde Kore’nin geleneksel çocuk oyunlarından oluşan, oynamaları gereken altı oyun!

Kırmızı ışık! Yeşil Işık!

Ancak bu oyunlar ile alakalı oyuncuların bilmediği bir şey var. Oyunlarda elenmenin cezası, anında öldürülmektir. Bu ölümcül oyunlar insanın doğasındaki uçurumları önümüze sermede adeta bir deney alanı gibidir. Çocukların oyun dünyasından esinlenerek inşa edilen bu dünyada, insanların hayatta kalma iç güdüsüyle tercih ettikleri veya etmedikleri, yaptıkları ve yapmadıkları, tasarlanmış gerçeklik dünyası inşa edenleri tarafından sömürülmektedir.

Dokuz bölümlük bu dizide iddialı bir fikre sahip olunan çoğu yapım gibi elbette birçok mantık hataları mevcut. Fakat her şeye rağmen izlenesi bir dizi olduğunu, akıcılığı açıkça hissedilen, zaman zaman düşündürdükleri ve ilgiyi daima üstte tutan bir yapım olarak belli ediyor. İnsan öldürmenin en ekstrem hallerine şahit olduğumuz dizide sizi şaşırtacak derecede bir felsefesinin olduğunu görebilirsiniz.

Dizide izleyiciler olarak bize sorulan iki şey var: “Para, her şeyi satın alabilir mi?” ve “İnsanlık öldü mü?”

Advertisement. Scroll to continue reading.

Aslında dizinin içerisinde ilk sorunun cevabı var ve şöyle geçiyor: “Çok parası olan ile çok fakir arasındaki ortak nokta: Yaşamak ikisi için de külfettir.” İlki için hayat, yapılabilecek her şeyi yaptığı için içine düştüğü anlam boşluğundan dolayı külfetken, diğeri için yapabilecekleri ve arzuladıkları gözünde kaldığından dolayı külfettir.

Dizide, ikinci soru için net bir cevap yok. İnsanlara ve onların yaşama içgüdüsünü tetikleyen olaylarda genel olarak karamsar bir bakış açısı taşımasına rağmen, küçük da olsa bir umut ışığının daima var olacağına inandırmak istiyor. Kapitalizmin ürünü olan modern kent yaşamının ve zamanın ruhunun insandan aldıklarına, insanlığın uğradığı değer kaybını önümüze seriyor. Dizide insanın, monoton ve rutin bir hayat yaşarken farkına varamadığı karanlık bölgelerini ve taşıdığı uçurumlara ışık tutuyor.

Oynanan her oyunda aynı sorular akla geliyor: İnsan hayatta kalmak için nelerden vazgeçebilir? Bir insanı tanımlarken ona atfetdiğimiz ahlaki değerler,
korkunun göklere çıktığı şartlarda ne kadar işlemeye devam edecektir? İnsanı insan kılan vicdanı ve ahlaki değerlerden vazgeçilerek elde edilen maddi
yararlar insanın geri kalan ömründe ne kadar yarar sağlayacak ve ne kadar mutluluk getirecektir?

“Ölümcül oyunlar” temalı pek çok film veya dizi yapılıyor ve çoğunlukla ilgi duyulduğunu söyleyebiliriz. fakat bu tür yapımlar daha çok aksiyon, ölüm çeşitlikleri
ve yaşattıkları gerilimin boyutlarına odaklanılmış yapımlardır. Herhangi bir şekilde sorgulamamızın ve düşünmemizin amaçlandığı yapımlar olmuyor. Özetlersek Squid Game, hem sorgulamamızı ve
düşünmemizi sağlarken, ters köşelere yatıran duygusal anlar ve heyecanı doruklara çıkartan gerilimi ile her türlü tadı alabileceğiniz bir şans verilmesi gereken bir yapımdır.

Şimdi gelelim ülkemizde dizinin en çok merak edilen ve hatta Google aramalarında dahi yer edinmiş yanlarına.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Squid Game’deki Oyunlar

  • Kırmızı Işık, Yeşil Işık Oyunu

Oynanacak ilk oyun olması ve oyuncak bebeğin ürkütücü görüntüsü sayesinde “Squid Game”deki en ikonik oyundur.

Ancak oynanacak ilk oyun olduğu için serinin ilerleyen bölümlerinde devamının geleceğini düşünüyoruz. Oyuncuların en ufak hareketlerinin tespit edilmesi oldukça ürkütücü duruyor.

Bu arada, oyuncuların kaybettiklerinde öldüklerinin ilk farkına varılması, oyuncuların neredeyse yarısının ölmesiyle sonuçlandı. 

  • Kalamar Oyunu

Gösterideki son oyun, Gi-hun ve Sang-woo arasında, ünlü çocuk oyunu Squid Game’i oynadıkları acımasız bir yüzleşmedir. Her ikisinin de belirli noktalarda üstünlüğü ele geçirmesiyle, iki eski arkadaş arasındaki şiddetli ve kanlı bir savaşa dönüşüyor.

  • Halat Çekme Oyunu

İzleyicilerin bu halat çekme oyununun korkusunu Gi-hun’un takımı kadar hissettiklerini söyleyebiliriz. Ancak daha sonra Il-nam ekibine halat çekme oyununu oynamanın en akıllı yolu konusunda koçluk yapar ve diğer takım bir ilerleme kaydetmeden ve Gi-hun platformun kenarından çekilmeden önce bir süre çalışırlar. Son olarak Sang-woo başka bir dahice vuruşla oyunu takımına kazandırır.

Kesinlikle stresli bir oyun, ancak Il-nam ve Gi-hun’un sergilediği zeka ve taktikler sayesinde bu oyun zayıf bir takımla kazanıldı.

  • Dalgona Şekeri Oyunu

İğneli oyun olarak izleyiciler tarafından aratılan daha az aksiyon, ama daha fazla gerilim içeren bir oyun. Oyuncular bal peteği kurabiyesinden bir şekli kırmadan dikkatlice çıkarmaya çalıştıkça, bu oyunun sonlara doğru gerilim dolu bir oyun olacağını anlaşılıyor.

Bazı çaresiz oyuncular, kurabiye şekillerinin parçalarını trajik bir şekilde kopardılar ve acımasızca elendiler. Gi-hun zekası sayesinde kurabiyeyi tersten yalayarak şekli daha net ortaya çıkardı ve bağlantıyı zayıflatarak son saniye oyunu kazandı.

  • Cam Basamak Taşları Oyunu

Bu oyun başlamadan önce bile gergindi. Oyuncular hangi koşu düzenine gireceklerine karar vermek zorundaydılar ve Gi-hun ilk mi yoksa son mu gideceklerini bulmaya çalışırken mahsur kaldı.

  • Mermerler Oyunu

Bu oyunda ilk olarak, oyuncuların birlikte oynayacakları bir ortak seçmeleri gerekiyordu. Ardından, oyuncuların birbirlerine karşı oynadığı acımasız bir oyun başladı. Bu oyunda karı, koca ve yakın arkadaşlar birbirleri ile karşı karşıya geldiler.

Nihayetinde duygusal olarak yıkıcı bir oyundu.

Advertisement. Scroll to continue reading.
  • Gece Yarısı Dövüşü

Bu teknik olarak yarışmanın oyun programının bir parçası olmasa da, yine de öyle. Ekstra bir oyun olarak kabul edilen bu dövüş, geceleri oyuncuların uyuduğu yurt odasında gerçekleşti.

Gece olduğunda, ışıklar kapandı ve bazılarının birçok ittifakı olan oyuncular arasında topyekün bir savaş başladı. Kanlı, vahşi bir kargaşaya dönüştü.

Squid Game Para Ödülleri ve Borçlar

Bildiğiniz üzere dizi Kore’de geçtiğinden doğal olarak dizide para birimi olarak Güney Kore Won’u kullanılıyor. Kur değerleri sebebiyle kafa karışıklığı yaşayan Türk izleyicileri soluğu Google aramalarda almaya çalışıyor ancak yine de her miktarı kafada tutmak elbette mümkün değil. O yüzden sizin için güncel kur karşılığı ile miktarları listeledik.

Squid Game para birimi Güney Kore WON’udur.

İşte Squid Game dizisinde çokça geçen para miktarları ve TL karşılıkları:

Advertisement. Scroll to continue reading.

BÜYÜK ÖDÜL: 342 MİLYON TL (45.6 MİLYAR WON)

BAŞROLDEKİ SEONG Gİ-HUN’UN BANKADAN SÜREKLİ ÇEKTİĞİ PARA: 75 TL (10.000 WON)

OYUNDAN KAZANIP HEMEN SONRASINDA ÇALDIRDIĞI PARA: 34 BİN TL (4.500 WON)

METRODAKİ OYUNDA KAZANDIĞI PARA: 750 TL (100.000 WON)

TOPLAM BORCU: 3.1 MİLYON TL (415 MİLYON WON)

Advertisement. Scroll to continue reading.

SEONG Gİ-HUN’UN ARKADAŞI OLAN CHO SANG-WOO’UN BORCU: 49.5 MİLYON TL (6.6 MİLYAR WON)

Squid Game Karakterlerinin Hayat Hikayeleri

Seong Gi-hun kimdir? Seong Gi-hun, mali sıkıntıları kızının velayetini alma yoluna giren boşanmış bir kumar bağımlısıdır. Mütevazı bir evde annesiyle birlikte yaşıyor ve kısa süre sonra onun şeker hastası olduğunu ve ameliyat olması gerektiğini öğreniyor. Gizli oyunu ve büyük nakit ödülünü duyduğunda, borçlarını ödeyebilmek ve annesinin tıbbi faturalarını ödeyebilmek için katılmaya karar verir.

Lee Jung-jae’yi daha önce hangi filmde oynadı? Güney Koreli aktör, kariyerine televizyon ve filme geçmeden önce bir model olarak başladı. The Face Reader, The Last Witness, Typhoon ve Sandra Bullock ve Keanu Reeves’in The Lake House’a ilham kaynağı olan 2000’li Il Mare gibi birçok Güney Kore dizi ve filminde rol aldı.

Cho Sang-woo kimdir? Cho Sang-woo, Seong Gi-hun’un yanında fakir bir şekilde büyüdü. Yetenekli bir öğrenci olan Cho Sang-woo, sonunda Seul Ulusal Üniversitesi’nden mezun olur ve bir yatırım ekibinin başına geçer. Ne yazık ki, müşterilerinden para çalarken yakalanır ve polisten aranır, bu yüzden oyuna Seong Gi-hun ile girmeye karar verir.

Kang Sae-byeok (067) kimdir? Kuzey Koreli bir sığınmacı olan becerikli Kang Sae-byeok, ailesinin geri kalanını Kuzey Kore’den çıkarmak için ihtiyaç duyduğu parayı güvence altına almak ve Seul’deki bir yetimhanedeki küçük kardeşine yardım etmek amacıyla oyuna katılır. Her ikisi de arenada işe yarayan bıçak ve yetenekli bir yankesici ile iyidir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Abdül Ali kimdir? Çalıştığı fabrikada geçirdiği bir kazada birkaç parmağını kaybeden Pakistanlı göçmen bir işçidir. Hiçbir zaman tazminat almadı ve eşine, çocuğuna ve ailesinin Pakistan’daki geri kalanına bakmak için Kalamar Oyununa katılmaya gönüllü oldu.

Oh Il-nam kimdir? Oyuncu 001 olarak da bilinen Squid Game’deki en yaşlı oyuncu Oh Il-nam, beyin tümörü teşhisi konulduktan sonra oyuna katılır. Çok geçmeden Squid Game’deki Yaşlı Adam’dan kendini sorumlu hisseden Gi-hun ile bir dostluk kurar ancak ilk bakışta göründüğü kadar çaresiz değildir. Dizide yaşlı adamın katıldığı oyunları dikkatle izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Jang Deok-su kimdir? Seul gangsteri Jang Deok-su, kumar borcunu birikmiş ve oyuna katıldığında suç lordu patronundan kaçmıştır. 

Han Mi-nyeo kimdir? Zavallı bekar bir anne olması ve ne pahasına olursa olsun hayatta kalmaya kararlı olması dışında, oyuna girdiğinde gizemli Han Mi-nyeo hakkında pek bir şey bilinmiyor.

Hwang Jun-ho kimdir? Hwang Jun-ho, kayıp kardeşi oyunla bağlantılı olan bir Seul polis memurudur. Gi-hun ile karşılaşan Jun-ho, oyunda muhafız olarak kılık değiştirir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Öndeki Adam lider kim? Squid Game siyah maskeli adam olarak biliniyor. Ön Adam tüm oyunu yürütmekten sorumludur. Oyunda çalışan herkes gibi, o da gizli kalmak için bir maske takıyor ve izleyiciler sekizinci bölüme kadar kimin altında olduğunu bulamıyor.

Ji-yeong kimdir? Nakit sıkıntısı çeken başka bir oyuncu 240 numara Ji-yeong, Sae-byeok ile beklenmedik bir bağ kurar. İstismarcı babasını öldürdüğü için hapiste olduğu ortaya çıktı.

Squid Game Oyuncuları

Lee Jung-jae – Seong Gi-hun
Park Hae-soo – Cho Sang-woo
HoYeon Jung – Kang Sae-byeok
Oh Yeong-su – Oh Il-nam
Anupam Tripathi – Abdul Ali
Heo Sung-tae – Jang Deok-su
Kim Joo-ryoung – Han Mi-nyeo

Squid Game Parayı Kim Kazandı: Diziyi henüz sonuna kadar izlemediğinizi tahmin ederek büyük ödülü kimin kazandığı hakkında spoiler vermek istemiyoruz. Ancak tahminlerinizde yanılmayacağınız kesin.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar

HABER

Bildiğiniz üzere sosyal medyayı kasıp kavuran popülerliği ile dillerden düşmeyen, ilk bölümden itibaren heyecanı hep üst düzeyde tutan İspanyol dizisi La Casa De Papel...